banner153
24 Kasım 2020 Salı

2. ÂŞIK SEYRÂNÎ BİLDİRİLERİ

25 Temmuz 2020, 08:02
Bu makale 2669 kez okundu
2. ÂŞIK SEYRÂNÎ BİLDİRİLERİ
KADİR ÖZDAMARLAR
(ARŞİV) Develi’li Âşık Seyrânî adına ilk festival 1979 yılında “Âşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri “adıyla başlatılmıştı. Her yıl yapılan bu çalışma, askerî darbeler ve şehitler dolayısıyla üç defa aksamıştı. İlk yapılan seminer ve şenliklerde; sunulan tebliğler yanında Develi insanını görsel ve eğlence kültürünü de zevkle tanıtmak amacıyla Silifke Halk Oyunu Ekibi, Deve Kervanı, Mehter Takımı gösterileri, tüm şehitlerimiz adına okutulan Mevlid-i Şerif ile dikkati çekmişti.
Yıllar içerisinde özellikle Develi Belediyesi’nin konuya el atmasıyla programlar çok zenginleşti. Bu sayede hem Seyrânî hakkında birçok eser ve yazı yazıldı. Seylani ansiklopedilere, ders kitaplarına girdi. Adına anıt mezar yapıldı. Bu programlardan önce yapılan heykelinin kaidesi daha da güzelleşti. 800 üzerinde şiirleri bir doktora çalışması ile ortaya çıkarıldı!
Bir taraftan Seyrânî hakkı olan şöhreti yakalarken bir taraftan da toplumu birleştiren değişik festival, panayır ve kongrelerle Develi’ye ciddi bir şöhret kazandırdı. Develi Belediyesi’nin hatırı sayılı bastırdığı kitaplar bugün Develi aydınlarının kütüphanelerini süslemektedir. Tebliğ sunan onca bilim adamımız, geldikleri yerde Develi elçileri olduklarını ve Develi hakkında olumlu düşüncelerini oralarda anlattıklarını gözümüzle görmüşüzdür. Şüphesiz bu olumlu davranışlar Develi sevdalılarının her bakımdan olumlu desteklerinin ve özellikle Develi Belediyesinin şükranla anacağımız konuyu sahiplenmesinin büyük rolü olmaktadır. İşte bu olumlu girişimler ve gelişmeler sonucu Develi bir kültür merkez olma yolunda ilerlemektedir. Nitekim “Seyrânî Kampüsü “ hep bu samimi ve gayretli çalışmalarının sonucudur ki Develi Üniversitesine kavuşacaktır!
Bu sene 37.yapılacak olan kongreye gelene kadar zevk ve müzik açısından da çok şey gördüler. Mahalli sanatçılar yanında Hüner Coşkuner, Muazzez Ersoy, Zara, FundaArar, Esat Kabaklı, Uğur Işılak vb sanatçılarımız yanında mahalli sanatçılarım da gönül telimizi titretenler olarak dikkat çektiler. Garanti Bankası TSM Korosu da her yıl verdikleri konserle dikkatleri çektiler ve çekmekteler! Ya halkoyun ekipleri… Az alkış almadılar.
İlerleyen yıllarda değişik adlarla anılan “Seyrânî’yi anma programları ilk önce yerel güçlerin ve organizelerin desteğiyle zenginleştirilmeye çalışılırken, bir taraftan da Türk dünyasından da kültürel destekler gelmeye başlamıştı. Bir adım daha atılarak “ 1.Uluslararası Develi Âşık Seyrânî ve Türk Kültürü Kongresi” adıyla yine Develi’de bu kültürel çalışma “uluslararası” olarak yapıldı. Bu kongreye Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi, Develi Kaymakamlığı ve Develi Belediyesi desteklerini esirgemediler.
Yüzün üzerinde yurt içinde ve yurt dışından gelen akademisyenler tebliğlerini heyecanla sundular. Kongrenin planı şu şekilde kurulmuştuBu kongrede ana konular:
1-Develi Kültürü,
2-Âşık Seyrânî,
3-Türk Kültürü.
Bu üç konu etrafında yüze yakın tebliğ sunuldu ve ortaya üç ciltlik bir kültür hazinesi ortaya çıktı.1.Cilt, Develi Bildirileri adını taşıyor. Tam 23 bildiri yer alıyor. İnanıyorum ki arzu eden için önemli bir kaynaktır. Tam 33 bildiri mevcut. Bu bildirilerde genelde mümkün olduğu kadarıyla tekrarlardan kaçınılmaya çalışılmıştır.3.Cilt ise: Türk Kültürü BildirileriBu konuda 31 bildiri Vardır. Azerbaycan, Başkurdistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye’den gibi katılanların sundukları bilgiler gerçekten önemli.
Böylece “sözuçar yazı kalır “ gerçeğinden hareketle, sunulan tüm bildiriler böylece üç ciltte toplanarak Develi ve Türk dünyası kültürüne ışık tutan bir anıt eser kazandırılmıştır. İlgi duyanlar için gerçekten önemli bir kaynak!
10-12.Ekim 2019 tarihleri arasında şimdi aynı adla”2.Uluslararası Develi Âşık Seyrânî ve Türk Kültürü Kongresi” yapılacaktır. 130’a yakın bildiri müracaat etmiştir ki bu da kongrenin çok zevkli ve bilgi yüklü geçeceğinin işarettir. İnanıyorum ki Develi bu sayede yeni kültür elçileri kazanacaktır. Bu da az bir kazanç değildir.
Emeği geçen her dosta teşekkürü zevkli bir görev biliyorum.
Not: 1. Uluslararası Develi-Âşık Seyrânî ve Türk Kültürü Kongresi, Develi Belediyesi Develi
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV