banner87
21 Ekim 2018 Pazar

2017 YILINDA KAYSERİ’DE BAZI ÖNEMLİ SANAT VE KÜLTÜREL OLAYLAR

03 Ocak 2018, 07:36
Bu makale 450 kez okundu
2017 YILINDA KAYSERİ’DE BAZI ÖNEMLİ SANAT VE KÜLTÜREL OLAYLAR
KADİR ÖZDAMARLAR
Kayseri’de kültürel ve sanat çalışmaları olanca hızıyla 2017 yılında devam etmiştir. Genelde Büyükşehir Belediyesi’nin başı çektiği kurumlar yanında Yeni Ufuklar Derneği, Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi, Kayseri Sanatçılar Derneği, Bilgiyurdu Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği, OSB (Kayseri Organize Sanayi Müdürlüğü), Türk Ocağı‘nın başı çektiği kültürel çalışmalar 2017 yılına damga vurmuştur.
Bu kurumlar yanında bazı sivil kurumlar ve özel sanat merkezleri de aynı şekilde değişik ebru, hat, resim, el işi gibi çalışmalarına ve sergilerine de devam etmişlerdir. Yıllardır basım ve yayın işleri İstanbul, Ankara ve son yıllarda Konya gibi şehirler başı çekmişlerdir. Fakat bugün Kayseri de bu konuda ben de varım, demiş ve çok kaliteli kitaplar basılmış ve basılmaktadır. Bunlardan Geçit Yayınevi, Dergah Ofset Matbaacılık, Kardeşler Ofset Matbaacılık, Laçin, Şiir Vakti Yayıncılık’ıda unutmayalım. Bu arada büyük bir gayretle kurulan ve birbiri ardına kitaplar yayınlayan İncir Yayıncılık’ı da kutlamak gerekir.
2017’nin bize göre değerli biyografi kitapları başı çekmektedir. Önce bu kitaplardan bazılarını hatırlatmakta fayda vardır. Yüksel Kalkan’ın Efsane Adam Bozahmedin Osman, Emrah Bekçi’nin Mevlâna Celalettin Rumi’nin Hocası Seyit Burhaneddin Muhakkiki Tirmizi, Mahmut Fidanil’in Bedeli Ödenmiş Bir Hayat Necip Fazıl, Develi’li İmam Cafer Yazıcı’nın Ulu Kervan ve Kutlu Nikah (haz. R. Deniz), Metin Soylu’nun Babam ve Bizimkiler hemen akla gelen eserlerdir. Roman olarak Abdullah Ayata’nın Düş Önüme Yalnızlığım; hikaye olarak Ahmet Sıvacı’nın Raks-ı Mimoza Raks-ı Bülbül … Deneme dalında ise; KudretAltun’un Ferahfeza adlı eserini dikkate şayan görmüşüzdür. Tiyatro eseri olarak yine değerli dost Ahmet Sıvacı’nın Mimar Sinan adlı eserini de unutmayalım. Ancak eleştiri, inceleme, seyahat gibi alanlarda ne acıdır ki eser yok.
Bu arada Kayseri’de edebiyatın her dalında eser veren M. İlyas Subaşı’nın yeni çalışmalarını gördüm. Ancak inceleme imkanı bulamadığım için değerlendirmeyi sona bıraktım.
Kurumların çalışmalarına gelince Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi: Bu sene çok yoğun çalıştı. Bu çalışmaları içinde yazar yetiştirmek için genç adaylara verilen değişik hocalar tarafından edebi bilgiler, bu genç yazar adayların çıkardığı “Acemi Kalemler” adlı mütevazi dergi ile eserleri çıkan üye yazarları ve şairleri her dört ayda bir imza günü düzenlemesi bizce ciddi çalışmalardır. Öyle zannediyorum ki yeni binalarında daha verimli çalışmalar yapılacaktır.
Kayseri  Sanatçılar Derneği: kırkın üzerinde  yazar ve şair üyesi bulunan  bir sanat merkezidir. En büyük hizmetleri Çıngı Dergisi’nin yayımına hızla devam ettirmeleridir. Tıpkı 500.sayıya yaklaşan Erciyes gibi yayımına ara vermeden ve durmadan yazı kalitesini de artırarak… Bir diğer hizmetleri ise şair üyelerini diğer il sanat dernekleri ile temasa geçerek oralardaki şiir gecelerine iştiraklerini sağlamasıdır. Dernek yeni yerleriyle daha planlı çalışmalar gösterecektir.
Bilgiyurdu Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği: En önemli hizmeti her hafta gündeme oturan konularda, düşünen ve yargılayan konuşmacılarla haftalık yaptırdığı konferanslar ile iki ayda bir çıkardığı Bilgiyurdu Dergisi’dir. Bu çalışmalarına durmadan devam ederek insanımızı aydınlatmada büyük görev üstlenmektedir. Bu arada gençler için düzenlediği seminerlerde çok etkili olmaktadır. Aynı misyonla Türk Ocağı da çalışmaktadır.
Yeni Ufuklar Derneği: Yüksek öğrenimdeki gençlere burs vermek, gündeme göre konferanslar verdirmek, ayrıca yılda bir defa dolgun muhtevalı aynı adla çok kaliteli bir dergi çıkarmak, ayrıca milli konularda hassasiyeti olan yazarlara destek vermek, yayınlanmış eserleri satın alarak onları madden yardımda bulunmak. Bunlar yanında gelenekselleştirilen “Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri”nin ihdası ve bunu aksatmadan yapmasıdır.
Bu sene ki şeref konuğu değerli tarihçimiz Prof. Dr. İlber Ortaylı olmuştu. Ödüle layık görülenler ise şunlardır: Prof. Dr. İlber Ortaylı, Gazeteci Veli Altınkaya, Arşivci Faruk Yaman, İşitme Engeli Dünya Güreş Şampiyonu İlhan Çıtak, Gazeteci Yavuz Selim Demirağ, Prof. Dr. Mustafa İnbaş. Bu vesile bu büyük organizeyi gerçekleştiren Prof. Dr. Mustafa Argunşah ve yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyoruz.
OSB8(Kayseri Organize Sanayi Müdürlüğü): Bugüne kadar başkan Tahir Nursaçan başkanlığında, M. Akif, Yavuz Sultan Selim gibi değerlerimizin eserlerinin bastırılması yanında Organize Sanayi’nin tarihçesinin yazdırılmasını sağlayan ve bir de örnek Teknik Lise yaptırılması son derece önemli görüyoruz. Yeni kurulan OSB TV’nin de hayırlara vesile olmasını diliyoruz.
Büyükşehir Belediyesi kültürel çalışmaları ise gerek duyurulma, gerek konu seçimi ve gerek uygulama bakımından çok verimli olmaktadır. Mutat sergi, müzik şölenleri ve tiyatro çalışmaları unutulmaz hizmetlerdir. Ancak geçtiğimiz aylarda uygulan “Kitap Fuarı”nın olağan üstü bir organizasyon olduğunu belirtiyorum. Belediyemizin hem bu çalışmaları ve hem de dergicilikteki başarılarını kutluyorum.
Ancak, Bu yazı bir değerlendirmedir. Şüphesiz bu değerlendirme ulaşabildiğimiz eserler üzerinde olmuştur. Bu bakımdan ihmal ettiğimiz ve verdiğimiz bilgilerde eksiklik de olabilir. Şüphesiz bu değerlendirmeler sübjektiftir. İnanıyorum ki duyarlı insanlarımız bizim eksikliğimizi ele alırlar ve daha zengin bir değerlendirmeye sahip oluruz.
Yeni yıl hepimize ve sanat dünyamıza hayırlara vesile olur.

 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV