banner153
12 Ağustos 2020 Çarşamba

500 BÜYÜK SANAYİYE DEVAM

16 Temmuz 2020, 07:33
Bu makale 212 kez okundu
500 BÜYÜK SANAYİYE DEVAM
KADİR DAYIOĞLU
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında göre listeye giren Kayseri firmalarını kutladı.
 
“Kayseri’nin hem istihdama hem de ekonomiye yön veren lokomotif şehirlerarasında yer aldığını” söyleyen Palancıoğlu, “İSO ilk 500” listesinde, Kayseri'den 15 firmanın yer alıyor olması son derece gurur ve mutluluk verici bir durum”, dedi.
 
Tam bu noktada bir sorum olacak: Kayseri gerçekten lokomotif şehir mi? Unutmayın, Kayseri “15 Büyük”ün üretimden satışları toplamı (2019), 16 milyar lira. Bu rakam birinci sıradaki TÜPRAŞ’ın beşte biri, Ford’un yarısı ve TOYOTA’nın yüzde 70’i kadar. Toplam istihdam da 15 bin civarında...
 
Tabii, Başkanın temennilerine katılırız amma lakin görünüşe de aldanmamak gerekir. “15 firmanın” yer almış olması yetmez. Kaldı ki, geçmiş yıllara göre bir azalış var. Dünde dediğim gibi, Kayseri, uzun yıllardır, “500 Büyük” içerisine yeni bir firma yerleştiremiyor. Hep aynı firmalar, aralarında paylaşılıyor.
 
Neden?
 
Bunun nedenini, doktoralı bir mühendis olan, OR-AN genel sekreterliği yapan Başkanımızın, bilmesi gerekir. Diğer illere bakarak üretim çeşidi ve gücü; istihdam ve türü; ithalat ve ihracatın miktarı ve kompozisyonu; AR-GE ve İnovasyon yatırımları ile ülkenin neresinde; karlılık, verimlilik, borçluluk durumları nedir; sermaye ve öz kaynak kullanımı açısından ne söylenebilir?
 
Bunların daha da ötesinde birim üretim ve ihracattaki “enerji payı”, bir birim ihracata karşılık gelen ağırlık nedir? Tabii, yerli ürün girdisi, yapılan ithalatın da bilinmesi gerekir.
 
Bunlar bilinmeden, yapılan her değerlendirme, temenni olmaktan öteye geçmez. Taktir edersiniz bu analizi ya da araştırmayı yapmak evvelemirde Kayseri Sanayi Odası’na düşer. İlgili STK’lara da…
 
Konunun öznesi Palancıoğlu Başkan olduğu için onun ismini zikrettim. Bunu derken Kayseri Ticaret Odası Başkanı ile Kayseri Sanayi Odası Başkanını da unutmadım. OSB Başkanları ile, Serbest Bölge Başkanı’nı da…
***
Beyler, bu kentin ölçeği; ekstre durumlar hariç, ülkenin yüzde1’i ile yüzde 2’si arasında… Tablo, en az yirmi yıldır böyle… Kayseri, geleneksel ürün üretimi dışında pek bir şey üretemiyor, “ürün gamında” bir “nitelik sıçraması” yapamadı… Daha öncesi ve 1980’li yıllarda ANAP’ın estirdiği havayı bir türlü yakalayamadı.
 
Neden?
 
Bunun nedeni bilinmeden gerek belediyelerin ve gerekse de kamunun/özel kesimin yapacağı, hizmete ve üretime yönelik yatırımlar boşunadır… Böyle bir Kayseri görünümüne, hiçbir yabancı yatırım yapmaz.
 
Mesela; Büyükşehir Belediyesi, “Tekir Projesi”ni başlattı… Yüzlerce milyon dolarlık bir yatırım yapıldı. Amaç iç ve dış turizme açmak; “Erciyes’in karını, kâra çevirmek!”. Söz hoş ama zincirin diğer halkaları ne durumda? Baksanıza, bunca teşvike rağmen otel yapılmıyor.
 
Unutmayın; bir zincirin taşıma kapasitesi, en zayıf halkasının gücü kadardır. Zincirin diğer halkaları mesela yönetenler ve “halk” turizme hazır mı? Üniversitelerin “ahlaksızlık getirdiğine” inanan, bir kısım ahali, “turizme” nasıl bakıyor? “Turizm ahlak götürür!” batıl inancına sahip mi?
İçkili lokantanın ve eğlence mekanlarının, neredeyse yok hükmünde olduğu bir kente ne diye yerli ve yabancı turist gelsin ki? Unutmayın, kent merkezinde, içkili lokanta ve meyhaneyi kaldırmakla övünen belediye başkanı gelip-geçti bu şehirde!..
 
Peki, yerli ve yabancı turist ne ile gelecek? Hava ve kara ulaşımı hazır mı? “Kayseri’den ve Kayseri’ye mal ve hizmet ulaşım hızı” yeterli mi?
 
O nedenle yıllardır, yönetenlerin, siyasilerin kafasına çakmaya çalıştık “hızlı tren”, “havaalanı” genişlemesi ve “otoyol” bağlantısını… Sağır sultan duydu ama bizim AK parti Milletvekili ve yöneticileri duymadı…
***
Sanırım bugün ya da yarın Abdullah Bey Kayseri’ye gelecek… Sormak lazım, bunları? Neden gerçekleşmedi?
***
Bu 29 Ekim Niğde-Ankara otoyolu hizmete açılacak. Karayolları 6. Bölge Müdür Muavini söylemişti, bu yolun temeli atıldığında bana… Tutmasak, Niğde-Ankara Otoyolu’nun son iki yılında, Acıgöl üzerinden Kayseri bağlantısı da yapılacaktı. Eşzamanlı ikisi de açılacaktı… Biliyor musunuz, Mucur üzerinden Kırşehir de bu yola bağlanacak…
 
Şimdi soruyorum; bunların hiç birisi yokken; Kayseri’den ve Kayseri’ye mal ve hizmet hızını artırmadan, hiçbir atılım yapamaz Kayseri… Girişimcilerin, tercihi içerisine giremez… Bu gerçeği görmeden yapılan her yatırım, Erciyes projesi de dahil, yok hükmündedir; emek, zaman ve para israfından başka bir şey değildir.
 
Bu gerçeği bir türlü anlatamadık. Sanırım, anlatma özürlü olduğumuzdan kabahat bizde…

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV