banner167
banner182
12 Haziran 2021 Cumartesi

ABDULLAH BEY…

17 Temmuz 2017, 08:34
Bu makale 1517 kez okundu
ABDULLAH BEY…
KADİR DAYIOĞLU
FETÖ lideri Fethullah Gülen dün, ABD'li radyo kanalı NPR’den Robert Siegel’e bir röportaj verdi.
Röportajında Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun kendisini ziyaret ettiğini söyledi.Sayın Gül'ün Gülen'i ziyaret ettiği iddiaları karşısında, Gül’ün ofisinden yanıt geldi. Yanıt şöyle:
 
"Düşünce, din ve siyaset anlayışım açısından hayatımın hiçbir döneminde yakınlık duymadığım bu örgüt lideri ile; Başbakanlığım, Dışişleri Bakanlığım ve Cumhurbaşkanlığı görevlerim süresinde kesinlikle bir görüşmem olmamıştır.”
 
Bunun üzerine Gülen’in sağ kolu Osman Şimşek, yanıt verdi. Uzun yanıtta; “Bunca sene sonra Hocaefendi’yi tekzip değil, aslında- kendilerini inkar edişlerini mantıkla izahın imkanı yok” ifadelerini kullandı.
 
Devamında, Abdullah Beyikastederek;“Belki beraber geldikleri Fehmi Koru’nun Hocaefendi ile sarılmalarını seyredince ‘Birbirinizi çok özlemişsiniz!..’ dediğini hatırlatmam sayın Gül’ün hafızası için yeterlidir. Şayet bu kafi değilse, mekanımıza dair bazı hususları anımsamaları da faydalı olabilir” diye yazdı.
 
Hemen Ahmet Hakan topa girdi; Sayın Gül’ün, “Fetullah Gülen hepimizin hocasıdır.”,“Fetullah Gülen çok değerli bir ilim adamıdır”,dediklerini yazdı (Hürriyet, 14 Temmuz 2017).
 
Tabii, burada üç soru var: “Başbakanlığım, Dışişleri Bakanlığım ve Cumhurbaşkanlığı görevlerim süresinde kesinlikle bir görüşmem olmamıştır”, ifadesi tüm zamanları mı yoksa, anılan görevlerin yapıldığı dönemleri mi, kapsıyor? İzaha muhtaç… İki ucu kapalı bu ifade, “perdeyi” kaldırmaya yetmez.
 
İkincisi, Hakan, verdiği bilgilerin kaynağını vermek zorunda? Sağlam kaynak gösteremezse, müfteri duruma düşer. Bu ise, “İnsan onuru” ile bağdaşmaz.
 
Üçüncüsü; bu aşamada “FETÖ” kaynaklı haberlere ne kadar itibar edilir; bunların ciddiyeti nedir? Unutmayın bunlar; “ellerinden gelen” her şeyi yaparlar. Geçmişte, şu ya da bu biçimde bir arada oldukları, bir araya geldikleri insanları, işin içerisine çekerler. Çekilenler de ayıklasınlar bakalım pirincin taşını.
 
O nedenle, çok netameli, çok tehlikeli konuda, acele etmemek, geçmişi iyi anımsamak gerekir. Öyle ya, siyaset sahnesinde, bir siyasi, önemli bir hareketin lideri ile görüşmüş, temasa geçmiş olabilir. Yadırgamam… Bu, Sayın Gül de olabilir. Burada önemli olan, bir özeleştiri yapabilmek, bir ders çıkartabilmek. Unutmayalım; siyasal destek olmadan, bu denli büyük bir “hareket” yaşama şansı bulamaz.
 
Bu ahlaksızlar, şerir insanlar, sıkıştıkları için kendilerine ortak ararlar, her yere, her kişiye saldırırlar. İnsanları, olayın içine çekmek isterler. “Ben yandım, seni de yakayım da bir gör!”, kuralı geçerli olur.Kanarya Sevenler Derneği falan değil bunlar. Karşımızda, “ahtapot” gibi bir örgüt var.
 
O nedenle, geçmişte “FETÖ” ile, sadece selamlaşmış olsan dahi, çok dikkatli olunmalı. Her an mindere çekilebilirsin. Hele hele siyasiler, işadamları ve medya mensupları. Unutmayın, bırakınız devleti, bireylerin hücrelerine kadar girmiş, her şeyi göze almış bir örgütten söz ediyoruz. Bakalım, daha kimleri “Kurtlar Sofrasına” sürecekler.
 
Tabii, herkes topa girince, olayın birinci dereceden muhatabı, Fehmi Koru bir açıklama kaleme aldı köşesinde. Özetle şöyle dedi:“Ben, hiçbir zaman, Abdullah Bey ile birlikte Fethullah Gülen’i ziyarete gitmedim”. Nokta…
 
O taktirde, FETÖ arşivinde bu görüntünün olması gerekir. Bu kadar profesyonel çalışan bir örgütün arşivinde, olmaması da mümkün değil. Belgelemezlerse, biliniz ki, şantaj yapıyorlar. Yaparlar mı? Yaparlar.
 
“Hani adım geçmese ben de ‘Herhalde olmuştur’ diyeceğim, sonuçta Abdullah Gül bir politikacı, her politikacı gibi o da partisi adına gerekli gördüğü herkesle görüşmüş olabilir”, diyor Koru yazısının devamında. Yani, mülahazat hanesini açık bırakıyor. İş daha da karışıyor.
 
Gelişmeler daha da girift bir hal almaya başlıyor. İşin işine Ahmet Davutoğlu da sokuluyor. Koru; “…’Davutoğlu buraya gelmişti’…”diyerek iddiayı doğruluyor. “…Davutoğlu, daha henüz dışişleri bakanı iken, 2013 yılı eylül ayında (17/25 Aralık’tan önce), Birleşmiş Milletlerin (BM) açılış toplantısına katılmak üzere Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte geldiği New York’tan Pensilvanya’ya kadar gitmişti.” İfadelerini kullanıyor.
 
Dönelim başa: Abdullah Bey, “Düşünce, din ve siyaset anlayışım açısından hayatımın hiçbir döneminde yakınlık duymadığım bu örgüt lideri ile…”, demiş, açıklamasında.
 
Buna inanırım. Zira Abdullah Bey, “Milli Görüş” geleneğinden gelen, ne kadar yakın olmuş bilemem ama Üstat Necip Fazılı okumuş, onu tanımış, ona bağlılarla yakınlık kurmuş birisi. O nedenle; fikren ve zikren Gülen ile birlikte olabileceğine ihtimal veremem. Benzeri bir şeyi, Mehmet Özhaseki için de söylemiştim. Ama siyaseten, bu konuda kefil olamam. Zira, bilmiyorum… Bilsem, onu da söylerim.
 
Şüphesiz, yirmi iki yıl Belediye Başkanlığı yapmış, popüler bir ismin, bu süreçte, FETÖ ile özellikle onun Kayseri temsilcileri ile yollarının kesişmemesi mümkün değil. O nedenle, “yok!” demek, kafasını kuma gömen“Devekuşu’ndan” farksız kılar, insanı. Ama tekrar ediyorum; Gerek Abdullah Beyin ve gerekse Özhaseki’nin fikren, zikren“FETÖ” ile birlikte olabileceklerine ihtimal veremem.
 
Fakat bildiğim bir şey var: Sağda siyaset yapıp da,“Gülen Cemaati” de dahil diğer dini cemaatlerle ilgisi, ilişkisi, sempatisi olmayana pek rastlamadım, pek duymadım. Aksini söyleyen de yalan söyler.
 
Tabii, buradan bir ders çıkarmak lazım: Adları ne olursa olsun, Devleti ele geçirmek, rejimi değiştirmek isteyenlerle, siyaseten de olsa beklenti ve çıkar ilişkisi içerisinde olanlar şunu unutmasın: O bomba, bir gün ama bir gün mutlaka ellerinde patlar.
 
Evet. Kısa dönem için siyasal ve kişisel bir çıkar sağlayabilirsiniz ama uzun zaman diliminde, ayağınıza dolaşır, sizi, zor durumda bırakır. Bugün yaşanan bazı olaylar da bu cümleden. “17/25 Aralık” ve “15 Temmuz” darbe girişimi sürecinde, “birliktelik”bombaların patlatıldığını sık sık görüyoruz. Bakalım, sıra hangi bombada
 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV