banner87
16 Temmuz 2019 Salı

“ADALET OLMAYAN YERDE SEFALET OLUR”

12 Nisan 2019, 10:37
Bu makale 167 kez okundu
“ADALET OLMAYAN YERDE SEFALET OLUR”
M.KEMAL ATİK
Sevgili okuyucularım, bilindiği üzere medeniyete mazhar olmuş devletlerin itibarı ancak adaletle ayakta durabilir, adaletle ebedileşebilir. Bir ülkede ahenk, düzen ve birlik sadece adaletle tecelli bulur. Çünkü adaletin olmadığı bir devlette zulüm vardır. Kötülük vardır. Haksızlık vardır. Ayrıca adalet birlik ahlakının temel taşıdır. “Adaletsiz bir ülke güneşsiz bir dünyaya benzer “ atasözü boşuna söylenmemiştir. “Bir ülke ancak adaletle ebedileşir ve adaletsizlikle yıkılır” atasözü Germen toplumuna aittir. Atalarımız “ Adalet ferman dinlemez”,geciken adalet, adalet değildir”,“Adalet olmayan yerde sefalet olur” sözleriyle gerçeği dile getirmişlerdir. Kaşgarlı Mahmut diyor ki: “Zulüm avludan girerse adalet bacadan çıkar.” Pascal derki: “Adalet güçlü, güçlülerin de adil olması lazımdır” . Ünlü Filozof Sokrates ise şöyle der: “Hâkimin fazileti doğruyu görmek, yöneticinin fazileti de doğruyu söylemektir.”
Bugün ne yazık ki toplumumuzdaki güven buhranının, huzursuzluğun, şiddet ve başkaldırının büyük ölçüde kaynağı güvensizliktir, adaletsizliktir. Ekonomik ve sosyal kalkınmanın önündeki en büyük engellerin başında da yine adaletsizlik gelir. Yüce Allah buyuruyor ki: “Bir takım insanlara karşı düşmanlığınız sizi adaletten ayırmasın. Adaleti yerine getiriniz. Takvaya, Allah’a en yakın olan odur”(Maide/5:8). Ahlakını ve siyasi yapısını insan üzerine bina eden hâkim ayetin takdir ettiği dereceyi kazanacaktır. Onu kazanan her şeyi kazanacak, onu kaybeden büyük ölçüde her şeyi kaybedecektir.
İnsanlığın gelişim sürecine baktığımız zaman adalet terazisinden sapan milletlerin çürüdüğünü, yıkılmaya mahkûm olduğunu görürüz. İnsanlığın yanlışlarını düzeltmek için gelen peygamberler; yeryüzü atmosferini bozan, bütünlüğünü ve evrenselliğini anlamsız kılan en önemli şeyin adaletsizlik olduğunu söylemişlerdir. İşte Hz. Peygambere verilen ilahi talimattan örnek bir ayet: “İnsanlar hakkında bir hüküm verecek olursan insaf ve adalet dairesinde hüküm ver. Çünkü Allah ancak hak ve adaletle hükmedenleri sever” (Nisa/4:58 ). Bu ayet, adaletle hükmeden bir hâkimin en asil yönünü belirtmektedir. O da öncelikli görevinin insanlığa karşı adil olması gerektiğini bilmesidir. Eğer yargıç tüm insanları, din, dil, cins, ırk ve sınıf ayırımı yapmaksızın onları sevgi ile kucaklamıyorsa, onların hak ve hukukta eşit olduklarına inanmıyorsa ve bu eşitliği gerçekleştirmek için de harekete geçmiyorsa, insanlığın geleceğini karartıyor demektir. O zaman hem insanlar hem ülkeler kaçınılmaz olarak cezalarını baskı ve anarşi olarak çekecekler demektir. Doğal olarak o zaman adalet ve hakkaniyet bayrağı ülkede parlamayacak demektir. Adaletin gözetildiği ülkede ise yaşam, adalet mekanizmasının herkese eşit olması sayesinde her türlü korku ve kararsızlıktan uzakta toplum güzelleşecektir. Unutmayalım ki bir toplumda kötülüğü salgın hale getiren adalet mekanizmasının düzgün işlemeyişidir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV