banner153
15 Temmuz 2020 Çarşamba

Ademey Hafız Efendi’ninKabirde Yaptığı Telkin Duası

06 Haziran 2020, 09:01
Bu makale 1762 kez okundu
Ademey Hafız Efendi’ninKabirde Yaptığı Telkin Duası
M.KEMAL ATİK
Değerli Okurlar! Ademey Hafız Efendi Uzun Yayla Çerkeslerinden olup Kahire Ezher Üniversitesini 1915. Yıllarda bitirmiş ve aynı fakültede Hocalık yapmakta iken babasının vefat haberi üzerine yurda dönmüş ancak bir daha geri dönememiştir. Çünkü o yıllarda ülkede savaş olmaktaydı… İslami ilimlere ve İslam felsefesine derin vukûfiyeti olan Hocanın adı Ali Albayrak ancak tüm çerkeslerde Ademey Hafız Efendi diye bilinir. Daha önceki yazılarımızda değindiğimiz gibi kendisi hem hafız hem de Kur’an ilimlerine olan derin bilgisi sebebiyle bu adla anılır. Ademey Hafız Efendi cenazenin kabirde defnedilmesi bittikten sonra cenazeye katılanlar kabirden ayrılmaz verilen telkini hep birlikte dinlerlerdi. “Aslında telkin mevtanın yakınları ile cenazeye katılanlara verilmesi gerekir. Ölümden ibret alınması için hayatta olanlara telkin verilir. Ölüye verilen telkinin dini bir zorunluluğu yoktur ancak Allah’ın rahmetine vesile olur düşüncesiyle veriyoruz” derdi. Verilen telkinin metninin Türkçesini altında da Arapçasını yazdık:
“ Lanete uğramamış şeytandan Allah’a sığınırım. Sonsuz rahmet ve merhamet sahibi olan Allah’ın Adıyla başlıyorum.İnkâr edenler, kesinlikle, öldükten sonra diriltilmeyeceklerini iddia ettiler. De ki: “Hiç de öyle değil, Rabbime and olsun, mutlaka diriltileceksiniz, sonra da yaptıklarınız size elbette bir bir haber verilecektir.” (Teğâbun /64:7)
Ey mevta senin hakkında Yüce Allah hüküm verecektir. Bizi İslam Dini ile, selam ve rahmet üzerine olsun Elçisi Muhammed ile şereflendiren Allah’a hamd ediyor O’na şükrediyoruz. Ey Yüce Allah’ın kulu ola …falan oğlu falan (önce baba adı sonra mevta adı üç kere zikredilir, mevta kadınsa önce ana adı sonra mevtanın adı da üç kere zikredilir) Allah’ın selamı ve rahmeti üzerine olsun. Bu gün dünyadaki hayatının son günü, ahiretteki hayatının ilk günü. Yüce Rabbine kavuştun; sonsuz merhamet sahibi olan Allah’ın huzuruna, imtihan yurduna tek başına girdin. Sana Rahmanın görevlendirdiği iki yüce melek gelecek, isimleri Münker ve Nekir. Şunu bil ki onlar görevlendirilmiş Allah’ın kullarıdır; onlar Allah’ın izni olmadan sana ne zarar ne de fayda sağlayabilirler ancak sana bir takım sorular soracaklar. Sana Rabbinden, Peygamberinden, Dininden, Kitabından, anne-babandan, kardeşlerinden, kıblenden sorduklarında onlara açık bir dil ile anlaşılır bir lisan ile doğru bir cevap ile deki: “Yaratan, yoktan var eden, her şeye şekil veren Allah benim Rabbimdir. “(Haşir/59: 24). Tüm yarattıkları arasında peygamber olarak seçtiği Muhammed de benim peygamberimdir. İslam benim dinimdir Kur’an rehberimdir. Kâbe kıblemdir. Bütün müminler kardeşimdir. Şeytan aleyhillane düşmanımdır. Varılacak yer Yüce Allah’ın huzurudur.
Ey dünya evinden çıkıp ahiret evine giren kardeşim, Kâlû Belâ da verdiğin ahdi hatırla (üç kere tekrarlanır).Orada verdiğin ahid “ Kelime-i Şehadet” idi. Yani Allahtan başka ilah yoktur, Muhammed Allah’ın elçisidir. Allah sizi bu cevabınızla mübarek kılsın. Bundan sonra kabirde bulunanlara hitaben şöyle söylenir: Ey burada mümin kardeşinin cenazesinde hazır bulunan müminler! Ölüm haktır, Kabir haktır, haşir ve diriliş haktır, Sırat haktır, mizan haktır, sual ve cevap haktır, hesap ve kitap haktır, cehennem haktır, cennet haktır, ebedi âhiret yurdunda müminlerin Allah’da buluşması haktır, âhirette insanlar iki fırka olacaklardır. Bir grup insanlar Allah’ın nimetlerine mazhar olacak ve cennete girecekler; bir kısım insanlar ise azaba duçar olmak üzere cehenneme gireceklerdir. Allah Tela seni bu güzel “kelime-i tevhid” ve “kelime-i şehâdet”sözünde sabit kılsın.” “Allah Teâlâ, iman edenlerin kalbinde bu sağlam sözü sarsılmaz bir biçimde yerleştirenleri hem bu dünya hayatında hem de âhirette iman üzerinde kararlı ve sabit kılar, Allah hidayete ermek isteyenleri hidayete erdirir, sapkınlıkta ısrar edenleri de kendi hallerine bırakır”(İbrahim /14: 27)
“Ey insan sizi topraktan yarattık, yine oraya döndüreceğiz, sonra da oradan tekrar diriltileceğiz” (Tâha/20:55). İşte bu akideye mensup olanlar: “ Biz Allah’tan geldik ve yine O’na döneceğiz(inna lillahi ve inna ileyhi râciûn) derler. Hüküm Yüce Allah’ındır.
Bundan sonra şu kabir duası yapılarak görev son bulur: “Ey aramızdan ayrılan mümin kardeşim, Allah’ın selamı sana, bu mezarlıkta yatan mümin komşularına olsun; sizler bizlerin seleflerisiniz, inşallah bizlerde sizlere Allah’ın izin verdiği bir vakitte O’nun fazlı ve inayetiyle selamet yurduna kavuşacağız. “ La havle vela kuvvete illa Billahi’l Aliyyil azîm(Güç ve kudret ancak Yüce Allah’ındır)
اعؤذبالله من الشيطان الرجيم بسمالله الرحمان الرحيم
زعم الذين كفرو ان لن يبعثوا قل بلي و ربي لتبعثن ثم لتنبؤن بما عملتم وخالك علي الله ليسير الحمدلله الذي هدانا الي دين الاسلام وشرفنا برسوله محمد عليه افضل الصلات والسلام ثم السلام عليك يا عبدالله ابن عبدالله الكريم يا امةالله الكريم ثلاثا هذا اخره يوم بين دنياك و اول يوم من عقباك قدمت الي رب كريم وصرت في درالبلاءفريدا ة وحيداة رب رءوف رحيم فاذاجاءك الملكان الكريمان المرسلان المؤكلان من ملاءكة الرحمان اسمهما منكرونكير فاعلم فاعلمئ انهما عبدان ماءموران لاينفعانك ولايضرانك الا باءذن الله تعالى عزوجل بل يسالانك فاذا سالاك من ربك وعن نبيك وعن دينك وعن امامك وعن اخوانك وعن قبلتك فقل فقولي في جوابهما بلسان فصيح ونطق صريخ وجواب صحيح الله الخالق البارىءالمصور ربي ومحمدنالذي اختاره من خلقه نبي والسلام ديني والقران امامى والكعبة قبلتي والمؤمنون كلهم اخواني والمؤمنات كلهن اخوتي والشيطان عليه اللعنةعدوى والسنة اعتقادي والى الله المصير اذكرالعهدالذى خرجت من دارالدنيا الى دارالاخرة .ثلاثا. وهى كلمةشهادة ان لااله الا الله وان محمدا رسول الله لقنك الله هذا الجواب ثم اعلموا ايها الحاضرون المقربون بان الموت والقبر حق والسؤال والجواب حق والحشر واللشرحق والحوض والشفاعة حق والجنة والنار حق وان لقاءالله تبارك وتعالى في دارالخلد للمؤمنين حق فريق في الجنة منقمون رزقنالله وفريق فى الجحيم معذبون اعاذنا الله ثبارك الله تعالى با القول الثابت يثبت الله الذين امنوا با القول الثابت فى الحيات الدنيا وفى الاخرت ويضل الله الظالمين ويفعل الله ما ىشاء ويحكم ما يريد منها خلقناكم وفيها نعيدكم ومنها نخرجكم تارة اخرى انا لله و انا اليه راجعون . فا الحكم لله العلي الكبير ثم السلام عليك وعلى جيرانك من المؤمنين والمؤمنات انتم سلفنا ونحن با الاثرلاحقون بفضل الله الى دار السلام. ولا حول ولا قوت الا با لله العلي العظيم.
Kabir üzerine su dökülürken okunacak dua: Allahım mevtanın dilini doğru ve düzgün olarak konuştur. Ey rahmeti ve mağfireti bol olan Rabbim bu mevtayı cehennem narından azad eyle! “Biz her şeyi sudan yarattık buyurdun, mevtayı da su gibi aziz olan rahmetinden mahrum bırakma, ey bizim Rabbimiz bizler bağışla ve sana dönmeyi nasip eyle..
اللهم انطق لسانه ها با الصدق والصواب يا معتق الرقاب اعتقه ها من النار وجعلنا من الماء كل شيء حي افلا يوءمنون غفرانك ربنا اليك المصير .
Taziyede okunacak ayet: Fussılet Suresi:30,Nahil:30-33
 
 
 
 
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV