banner167
banner165
27 Şubat 2021 Cumartesi

AĞIZDAN ÇIKANI KULAKLAR DUYACAK!..

25 Ocak 2021, 06:53
Bu makale 395 kez okundu
AĞIZDAN ÇIKANI KULAKLAR DUYACAK!..
KADİR DAYIOĞLU
Mikrofon sevdası, siyasette, hastalık haline geldi… Neredeyse, “fetişist” bir hal alacak. Önümüzde bir mikrofon gördüğümüzde aklımıza,   ağzımıza geleni söylemeyi bir zorunluluk hissediyoruz. Tabii bunu, iktidar sarhoşluğunun etkisinden olsa gerek, AK Parti’de daha fazla görüyoruz. Muhalefetin de ipin ucunu kaçırdığı anlar olmuyor değil. Ama onlar, “ceza” endişesi ile biraz daha kontrolüler.
***
Hele hele Tayyip Bey bir “açılış”, bir “yol gösteriş” yaptı mı, zincirleme olarak aşağılara kadar sirayet ediyor; koro halinde tekrarlıyorlar… Sayın Erdoğan, bir konuda, ağzını açmazsa, partilileri suspus oturuyor. Bir diyecekleri yok sanki!..
 
Geçenlerde Özhaseki Başkan, İYİ Parti’yi, acımasızca suçlamış; “CHP’nin takdir ettiğim tek başarısı sözde milliyetçiyiz diyen İYİP ile PKK’nın siyasi uzantısı HDP’ yi bir arada tutabilmesi"    türünden ağır bir eleştiri yapmış.
 
Bunu MHP yapsa bir nebze de olsa anlarım ama geçmişe bakınca, AK Parti’nin böyle bir eleştiri yapmasını anlamakta zorlanırım. Doğrudur, dünyanın her yerinde “halk unutma illetlidir” amma velakin, günümüzde “Google amca” unutmuyor. Sordun mu anında yanıt veriyor size.
***
Özhaseki’nin açıklamasına İYİ Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman, sert bir karşılık vermiş, yakın geçmişi de anımsatarak… Kayseri E Haber internet sitesinden aldığım haberi, özetle aktarıyorum.
 
Ataman, Özhaseki’nin; CHP’nin takdir ettiğim tek başarısı sözde milliyetçiyiz diyen İYİP ile PKK’nın siyasi uzantısı HDP’yi bir arada tutabilmesi" açıklamasın tepki gösterip, özür dilemeye davet etti.” Davet etti etmesine ama geçmişe yönelik anımsatmalar da yaptı, bellekleri tazeledi:
 
“Sayın Özhaseki; size önce TC’yi kaldıranlara, andımızı yasaklayanlara, ‘her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanlara’, ‘çadır mahkemesi’ kuranlara, 29 Ekim'de Peşmerge’yi Türk topraklarından geçirenlere, ‘megri megri’ diye ağlayarak şarkı söyleyenlere, sayın(!) Öcalan kanaat önderi diyenlere, Diyarbakır' da mitingde mektubunu okutanlara, Osman Öcalan'ı TRT'ye çıkaranlara, açılım saçılımı yapanlara, Mehmetçiğin kanını dökenlere sahip çıkanlara, ‘akil adamlar(!)’ ile açıklama yapanlara, Oslo'da, Dolmabahçe'de HDP ile görüşenlere, Doğu Türkistan'da yapılan soy kırıma sessiz kalanlara yani yol arkadaşlarına yani kendinize bakmayı tavsiye ediyorum. Kimse bizim Milliyetciliğimizi sorgulayamaz... Sizi tekrar kınıyor ve özür dilemeye davet ediyorum...”
***
Evet. Yukarıda Allah var… Bunların hepsinin yakın tanığıyız.
***
Bizim de zaman zaman verdiğimiz, yakın geçmişte yaşananlar olmamış gibi, sağa-sola bakmadan, siyaseten de olsa, eleştirmek, ağza geleni söylemek doğru değil. Bu aynı zamanda kamu vicdanında “makes” bulmaz… Bir de, partiliniz olmayan dostlarınızı incitirsiniz. Bırakınız, yüksek siyaseti liderler yapsın.
***
Hoca Nasrettin misali; “eski ayları kırpıp kırpıp yıldız yapacağımıza”, Hazreti Mevlan’a gibi “Yeni bir şeyler söyleyin!” Anlaşılan AK Parti’nin yeni bir şey söyleyebilme imkanı kalmamış ki, geçmişe gönderme yapıyor, sürekli… PKK, türban, din, iman, Allah, Kur’an ve Ezan’dan başka söyleyecek şeyleri kalmadığı anlaşılıyor.
***
Tabii, bir de, sürekli, “Erken Cumhuriyet” dönemini gündeme getirmeleri; sürekli bu döneme “vurmaları” da “gına getirdi” artık. Unutmasınlar, bu dönem ve devamı, bir “Ulus Devletin” kuruluş aşamasıdır. Gereği ne ise o yapılmıştır. Başka bir şey de yapamazlardı.
 
Cumhuriyetin ilanı da, laik Cumhuriyet de, dil devrimi de, Medeni Yasa da, Ceza Yasası da, Tevhidi Tedrisat da, Tekke ve Zaviyelerin kapatılması da, Hilafet ve Saltanat’ın kaldırılması da, kadınların seçme ve seçilme hakkı da, İttihat ve Terakki ile başlayan “milli burjuvazinin” oluşturulması da, Mübadeleler de bu cümleden…
***
Şimdi, Genel de tüm karşıtlara, özel de AK Parti’ye soruyorum: Siz, bunların neyine karşısınız. Bu oluşumda bireysel ya da kamusal alanda yapılan ve dönemsel olan yanlışlara bakıp da “Ulus Devlet” oluşumuna karşı çıkmak; onun kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına saldırmak, “er kişi” harcı değil…
***
İtiraf ediyorum. Benim için kutlu bir doğum ya da “vel ba’sü bâ’del mevt” oldu, AK Parti’nin son on yılı… Mustafa Kemal Atatürk ve onun devrimlerini keşfettirdiler bana… Bir tarihte, Eczacı Ünal Abiye (Özkan); “Abi, Çoğu Ülkücü, Atatürk’ü yeni keşfetmeye başladı!”, dediğimde, onaylama sadedinde, çok gülmüştü.
***
 
O nedenle medyunu şükranım AK Parti’ye… Umarım, onlara da nasip olur!.. Ama bu dil, dil değil. Ülke, yeterince gerildi, haberler ola!..

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV