banner153
04 Ağustos 2020 Salı

AKIL TUTULMASI YAŞIYORUZ…

10 Temmuz 2020, 19:35
Bu makale 618 kez okundu
AKIL TUTULMASI YAŞIYORUZ…
MEHMET NİLKALI
Covid 19 salgını ile ilgili yeni süreç endişe veriyor gibi. Bakanlığında açıklamaları bu yönde. Çünkü artık yoğun bakımdaki hasta sayısı da artıyor.
Tabi bu sayının artışı ile birlikte bazı konularda gündeme taşınıyor. Artış sebepleri olarak bazı nedenler ortaya atılıyor. Bunların arasında cenaze ziyaretleri, aile ziyaretleri, asker uğurlama, düğünler filan…
Evet bunlar Bilim Kurulunun da söylemleri dikkate aldığınızda doğrudur. Birde toplu taşımalardaki hadise var. Şimdi bununla ilgili tartışmalar var. Farklı görüşmeler var.
Şehrimizde dahil büyükşehirlerde toplu taşıma ile ilgili durum ortada. Kimse şunu iddia edemez. Toplu taşımada sosyal mesafe var. Gibi.
Sosyal mesafe yok. Aslında sosyal mesafenin olmadığı toplu taşıma araçlarında hala bir koltuğun boş bırakılması gibi hadiseyi devam ettirmek de birinin sizin gözünüzün içine baka baka, bildiğiniz bir hadise konusunda yalan söyleme gibi.
Şehrimizde minibüsle yolcu taşımacılığı yok. Bu yönüyle belki şanslıyız ama sonuçta tramvay ve otobüslerde durum farklı mı? Değil. Sosyal mesafe yok. Hele hele bazı seferlerde. Sabah ve akşam.
Şimdi İstanbul’daki minibüslerdeki durum ortada. Hep birlikte bu minibüslerdeki yolcu sayısını görüyoruz. Hatta 30’a yakın fazla yolcu alan minibüslerde olmuş.
Şimdi herkes minibüsle ilgili fazla yolcu alınmasını gündeme taşıyor. Bu konuda doğru ama tek başına olmayacak bir suçlamada bulunuyor. Minibüs esnafını suçluyor.
Aslında akıl tutulması yaşıyoruz. Kardeşim bu minibüslerde yolcu sayısı neden fazla. Minibüs seferleri mi az, minibüsler mi yetersiz. Yolcu sayısı neden fazla. İnsan bütün tehlikeyi alarak neden bu minibüslere biniyor.
Burada sıkıntı şu. Aşırı talep var ve bu minibüsler tıka basa dolu. Demek ki; mevcut seferler yada minibüsler yetersiz kalıyor. Vatandaş sıkıntıda. O zaman onu bunu suçlamak yerine bu hatlarda insanları rahatlatacak sefer sayısı artırma, başka çözümler üretin. Gerekirse minibüsçü esnafı uyarılmak suretiyle bu hatlarda belediye otobüsleri çalıştırılabilir.
Şehrimizde de biran önce eski düzene geçilmelidir. Çünkü tramvay duraklarına semtlerden yolcu taşıyarak şehir merkezine ulaştırmak çözüm değil. Yeteri kadar kalabalık olan tramvaylarla ilgili sosyal mesafe yok.
Bu dönemde kar amacı güdülmemesi gerekirken neden böyle bir adım atılıyor bilinmez. Ama artık çözüm bulunsun. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV