banner153
19 Kasım 2019 Salı

ALİ BABACAN VE KURBAN BAYRAMI

10 Ağustos 2019, 00:41
Bu makale 319 kez okundu
ALİ BABACAN VE KURBAN BAYRAMI
KADİR DAYIOĞLU
“Bütün aşklar tatlı başlar!”, hem merhum Ayhan Işık’ın başrolünü oynadığı filmin adı ve hem de Beyaz Kelebekler’in ünlü şarkısı… Biz de diyoruz ki; “Siyasi hareketler tatlı başlar!” Fakat ne yazık ki, başladığı gibi gitmez.. Ayaklar yere basınca; “üttük oynamıyoruz!” derler… O nedenle; partilerin kuruluş anlarını “balayın” benzetirim.
 
Yakın tarihimizde bunun en tipik örneği, AK Parti… Yok, “yanlış söylüyorsun!” diyen varsa, “2002 Parti Programını” alsın gelsin, ondan sonra konuşalım. 2002 AK Partisi nerede, 2019 AK Partisi nerede… Enazından “3Y” ile yani “yasaklar”, “yoksulluk” ve “yolsuzluk” ile mücadele edecek, ülkeye “ileri demokrasi” gelecekti.
***
Dikkat ediyor musunuz, 17 yıl sonra AK Parti’de “ikinci” bir isme rastlayamazsınız… Neredeyse, kurucuları kalmadı partinin. Öne çıkanlar hep tırpanlandı. “Biat” egemen olmaya başladı. Liberal ve “sol soslu” adamların hiç birisi kalmadı Tayyip Bey’in yanında… “ROK ve eşi”, Mehmet Barlas dışında.
 
Nedendir, bilemem, konu psikologların, sosyologların işi ama görünen o ki, sivrilen her isim şu ya da bu biçimde yok oldu… Kimi partiyi terk etti “hain damgası” yiyerek; kimi horozlandı ama bir mevki ve makama razı oldu… Yakut, Arınç, Çiçek, Şahin gibiler.
 
Herhalde, Sayın Erdoğan’ın ikinci bir isme tahammülü yok… Tabii, işin “geri planını” bilemeyiz. Biz, zahir ehliyiz, zahire göre hüküm veririz. Görünüş böyle!..
***
Bizim Doktor Osman Tunç’un babası bir gün dert yanmış; “Oğlum, yirmiye yakın ortaktan ayrıldım. Hep onlar kabahatli değildi ki!”, dermiş. Amcamızdan mülhem, Sayın Erdoğan da; “şurda, şurda benim de hatam var!”, diyebiliyor mudur acaba!.. Yoksa, kendisini hatasız mı görüyor acaba?
***
Başında, kurucuları geniş bir yelpazeye oturan sonra “tek adam!” partisine dönüşen, “ben kurdum!” moduna giren partiyi terk edip gidenlerin başında Sayın Abdullah Gül ve parti kurma çalışmalarını hızlandıran Ali Babacan var…
***
Babacan’ın çalışmalarla ve temel görüşleri ile ilgili ilk geniş açıklama geçen gün gerçekleşti. Sözlerinin özetini ODA TV’den aldım (08.08.2019) Açıkça ve peşinen söyleyeyim. Aşağıda vereceğim bilgilere, ben de imzamı atarım.
 
Babacan'ın mesajı şu şekilde: “…Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç olduğunu belirtmiş, ülkemiz için her alanda doğru analizler, yeniden düşünülmüş stratejiler, planlar ve programlar gerektiğini ifade etmiştim.
 
…En önemli çalışma ilkelerimizden birisi katılımcılık ilkesidir. …Çoğulcu demokrasi ilkemizin gereği olarak bu süreç toplumumuzun her kesiminden gelecek öneriler açık olacaktır. Diyaloğu esas almak ve hep birlikte çalışmak zorundayız. Kapsayıcı çözümlere ancak bu şekilde ulaşabileceğimize inanıyoruz.
 
Dünyada popülizm akımlarının evrensel ilke ve değerleri tahrip ettiği, ekonomik ve finansal istikrarın tehdit altında olduğu, çevreyle ilgili sorunların göz ardı edildiği bir dönemde, bizim başlatmış olduğumuz bu çalışmalar sadece ülkemizde değil, çok daha geniş bir coğrafyada da ilgiyle takip edilmektedir.
 
İnsan hakları ve özgürlükler konusunda en yüksek standartları hedeflemek, ileri demokrasi için ısrarla çalışmak, hukukun üstünlüğü ilkesini tavizsiz bir şekilde savunmak, itibarlı kurumları ve kuralları esas alan bir ekonomi politikası uygulamak, çevreyi korumada güçlü bir irade ortaya koymak ülkemiz için yeniden önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir.
 
Biz toplumumuzun hür, müreffeh, mutlu ve barış içinde yaşayan bir toplum olmasını istiyoruz. Halkımızın ve özellikle de gençlerimizin geleceğe umutla ve güvenle bakmalarını arzu ediyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için çalışmayı da siyasi ve toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak görüyoruz.”
***
Tabii, bunlar alışagelmiş vaatler… Günümüzün de yükselen değerleri, bireye öncelik tanıyanlar için. Dedim, ben de imzamı atıyorum. Bu bağlamda, canı gönülden destekliyorum. Amma lakin Tayyip Bey’in, çu eleştirisine ne dediğini çok merak ediyorum:
 
“…Erdoğan Bosna Hersek ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada Ali Babacan ile görüşmesini aktarmış ve Babacan’a ‘parti mi kuracaksınız’ sorusunu yönelttiğini açıklamıştı. Erdoğan, “Ben Ali Bey’in kendisine de söyledim; Yolunuz yolunuzdur eyvallah ama şunu unutmayın ki bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok. Siz bunu yapıyorsunuz. Bunun parçalanmasıyla da bir yere gidemeyeceksiniz” demiş.”
***
Tabii, ümmet ve milletten ne anladıklarını açıklayana kadar, “nötr” durumdayım, “Gül-Babacan” hareketi için.
***
Bugün arife, yarın Kurban Bayramı… Tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dilerim. Halveti/Şâbâni büyüklerinden Ahmet Tahir Maraşi’nin (K.S.A) dediği gibi; “Gerçek kurban, içimizdeki benlik bakiyesini yok etmektir!” Sanırım, bizler için zor olan mesele de burada…
 
Bu duygu ve düşüncelerle Bayramınızı kutluyor saadet ve selamet ile birlikte tüm ülkemiz huzur getirmesini diliyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV