banner87
26 Mart 2019 Salı

ALKIŞ DERGİSİ 100 YAŞINDA

11 Temmuz 2018, 07:39
Bu makale 280 kez okundu
ALKIŞ DERGİSİ 100 YAŞINDA
KADİR ÖZDAMARLAR
Dergiler kalbe kan taşıyan damarlar gibidir. Düşünen, fikir çilesi çeken veya bir mesajı olan, kendince önemli gördüğü olayları yorumlayan, analiz eden vs.her düşünen dimağın yazma imkanı bulduğu bir fikir kaynağıdır. Bu yazılar, şiirler, fotoğraflarda bazen kalite bulunmayabilir ama çoğunlukla şehir dergileri Anadolu insanının özünden gelen bağımsız kalemlerdir! Bu bakımdan Anadolu insanının dünyaya ve sanata bakışının samimi yansımasıdır. Türk kültürünü zenginleştiren, İstanbul, Ankara gibi imkanlı şehirlerimizin dergilerinden farklı düşüncelerdir Hür ve özgür!
Şu anda Erciyes 500.sayıya yaklaşıyor. Bu güne kadar Türkiye’de yayınlanan dergiler içerisinde saygın yerini korumaya çalışıyor. Bunun “yanında Anadolu’da sanatsever aydınlarımızın gayretleriyle şehirlerimizde çeşitli konularda dergiler çıkıyor. Bunları zevkle okuyoruz. Olaylara yaklaşımdaki zengin ve farklı yorumları ve sanatsal etkinlikleri de böylece öğreniyoruz.
Kahramanmaraş dergicilik bakımından önemli bir şehrimizdir. Mesela Mavera Dergisi, Edebiyat Dergisi, Bahaaddin Karakoç’un çıkardığı Dolunay Edebiyat ve Sanat dergisi yanında daha birçok özel kuruluş ve bireylerin çıkardığı dergiler gibi. İşte çıkarılan bu dergilerden biri de 2002 yılında yayına başlayan ve bu gün 100.sayıya ulaşan Dr. Oğuz Paköz sahipliğinde çıkarılan Alkış Dergisi’dir.
Alkış Dergisi Kahramanmaraş Kültür Sanat Evi Derneği’nin Yayın Organı olarak ,iki ayda bir yayınlanan dergidir.2002-2018 yılları arasında ,17 yılda bu sayıya büyük bir sabırla ulaşmıştır.Genelde Kahramanmaraş dergileri ideolojiktir.Yani yanlıdır.Fakat Alkış dergisini çıkaran ana düşünce tarafsız olmak ve sanat ile edebiyatın çerçevesinde kalan bir dergi ve bunda da ısrarlı olmaktır.Nitekim dergi bu düşüncesinde sabit kalmıştır.Bu sayede de Türkiye çapında yayılmış ve 3-4 yabancı ülkede de takip edilen bir dergi olmuştur.
Bir süre biz Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, İlâhiyat Fakültesi’nde Türk-İslam Edebiyatı Öğretim Üyesi olarak görev yapmıştık. Dr. Oğuz Paköz ve dergi ile tanışıklığımız bu devrede oldu. Elimizden geldiğince Kahramanmaraş’ta el atılmayan sanatçılar ve edebiyatçılar üzerinde durmaya gayret gösterdik. Elde ettiğimiz bilgiler ve araştırmalarımızda kazandığımız bilgiler ışığında bir hayli yazı yazmıştık.
Biraz da bu yönlendirmeler Dr.Oğuz Paköz’ün yönlendirmeleri ile olmuştu. İyi ki de olmuştu. Dr. Oğuz Paköz farklı bir insan.Dikkatleri çoğu kişiden renkli ve dikkatli.Aile Boyu sanatçı. İki kızı da öyle. Eğitimli. Dergiye katkıları büyük. Özellikle kapak resimleri sanki onlara vergili. Hem Ahır Dağı manzaraları ve hem de Kahramanmaraş’ın tarihi mühürleri olan özellikli olan evler bugünlerden yarınlara taşınmaya çalışılmıştır.
Derginin öncüsü şüphesiz Dr. Oğuz Paközdür. Ancak şair, hikayeci Nihat Yücel ile vefakar Serdar Yakar’ın da çok önemli hizmetleri olmuş ve olmaktadır. Serdar Yakar’ın 100. sayısı için hazırladığı 100 sayının indeksi gerçek bir hizmet. Araştırma yazıları da öyle. Ama daha yakınlarda kaybettiğimiz Sıddık Elbistanlı ile Tanyal Sümbül’ü şiir ve resimleri ile de hep hatırlayacağız. Mekanları Cennet olsun!
Alkış Dergisi azimle ve sabırla yayın hayatını sürdürecek. Zira Anadolu kültürünün bu kültür damarı yayınlanmalı da. Zira buna ihtiyacımız vardır. İnanıyorum ki aboneleri ve yeni yazarların desteği ile bu hizmeti sürecektir, sürmelidir de.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV