banner153
banner161
29 Ekim 2020 Perşembe

ALTIN VE DÖVİZ

25 Eylül 2020, 07:41
Bu makale 1456 kez okundu
ALTIN VE DÖVİZ
ŞABAN GÜNER
      Son zamanlardan, insanlar tıp ve ekonomiye merak sardılar. Koronavirüs aşısını ilacını kim buldu, kim bulacak bahisleri açılmaya başlandı. Yerden bitme uzmanlar reçeteler yazıyorlar. Korkarım gerçek tıpçılar bu arada harcanıp gidecekler.
       Aynı senaryolar iktisadi dünyamızda da sergileniyor. Ekonomi uzmanından geçilmiyor. Ayakkabı boyacısından, iktisat vekiline kadar ekonomi alanında otorite olmayan kalmadı.
      En basit iktisadi mevzuların ele alınışı ve anlatım tarzı biraz ekonomi tahsili yapanları şaşırtıyor. Ekranlarda tartışanlar inanın havanda su dövüyorlar.
     Bolca rakamlar dillendirip, İngilizce sözlükler kullanarak halk aydınlatılmaz. Bu tip anlatım biçimleri, Arapça tabir ve deyimler kullanarak din âlimliğine soyunan cahillerle tıpa tıp uyuşuyor.
     İstatistik, rakam, tablo, grafik ve verilerin değerlendirilme işi iktisatçı ve ekonomiden sorumlu olanların işidir. Halka netice lazım. Nerdeyiz,ne olacağız, nasıl davranmalıyız gibi sorulara net, kısa ve anlaşılır cevaplar istiyoruz.
      Aylardır döviz ve altındaki yükselişin sebebini anlayamadık gitti. En çok bu sorunun cevabı aranıyor. Tabi birde “cari açık” muamması var. Bu cari açık, in (insan) midir cin midir, anlamadık gitti.
      Bir ülkenin dışarıdan aldıklarının toplam tutarı, sattıklarından fazla ise alın size cari açık. Yani ülkeden çıkan döviz, ülkeye giren dövizden fazla ise aradaki fark cari açıktır.
       Ülkeye para nasıl girer? Mal ve hizmet satarsınız. Dışarıda iş yapan, şirket, müteahhit ve iş adamları kar transferi yaparlar. Turistler para getirir. Yurt dışında çalışan işçiler para transferi yaparlar. Borç para alırsınız. Kaçak para girer, para değişirsiniz (SWAP). Bunların tam tersi yapılınca, ülkeden para çıkar.
        Bu kalemlerden en fazla kullandığınız borç almak olursa ve alınan borçları çarçur ederseniz. Yatırım yerine, tüketim ve lükste kullanırsanız sonunda gemiyi karaya oturtursunuz.
        Bizim dış ödemelerimizin 40 milyar doları enerji alımlarına gidiyor. (Petrol ve doğalgaz alımı.) Bir diğer önemli kalem ise altın ve kıymetli maden alımına verilen 2019 yılı rakamları ile 8 milyar dolar var. 2020 de bu rakam 20 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.
       Anlayacağınız birileri ellerindeki dövizlerleler, yurt dışından altın alıyorlar. Altına yatırım yapıyorlar. Tabi döviz rezervlerimiz hızla azalıyor. Diğer yandan, ithalat, dış borç ve faiz ödemeleri içinde dolara ihtiyaç var. Bunlar döviz kurlarına pik yaptırıyor.
      Alınan altınlar yastık altına gidiyor. Sarraflarda altın sıkıntısı var. Altına hücum son hızla devam ediyor. Bu ise altın fiyatlarına tavan yaptırıyor.
      Kıt iktisat tahsilimle benim anladığım bu kadar. Analizleri, neden, niçin, yorum ve tevilleri sizlere bırakıyorum.
      
 
       
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV