banner153
23 Eylül 2020 Çarşamba

ARSA ARSA ARSA

06 Ağustos 2020, 11:42
Bu makale 261 kez okundu
ARSA ARSA ARSA
KADİR DAYIOĞLU
Belediyelerin zayıf yeri, arsa ya da imar uygulamaları. Özellikle büyük ya da “yüzük kaşı” gibi arsa satışları hep ilgi çekti; hep ağız sulandırdı. Bu da çeşitli spekülasyonlara neden oldu… Bunlardan birisi de, bu ilk bahar satışı yapılan, tartışma konusu olan Reşadiye Mahallesi sınırları içinde yer alan 221 villa parseli…
 
Bu arazi, Milli Emlak Müdürlüğü’nden “Kentsel Dönüşüm” için metrekaresi 14 kuruştan, Büyükşehir Belediyesince alınmış.
 
Bu çok normal… Zira, kamu arazilerinin, bazı şartlar dahilinde belediyelere ya doğrudan yad cüzü fiyatlarla devri, yasal bir statü kazandı. Burada önemli olan bunların “amaca uygun” kullanılması, hasetsen bu örnekte olduğu gibi kullanımın, “kentsel dönüşüm” amacına yönelik olması.
 
İşin burası, hukuki yanı. Bir de “etik” yanı var. Son tahlilde, belediye “karar vericileri” ve birinci derecede hısımlarının bu işe bulaşmamaları gerekir… Çıkan haber bakarsanız, Belediyenin yalanlamasına rağmen, bazı üst düzey yönetici ve bunların çocuklarının buradan parsel satın aldığı, iddiaları basına yansıdı. Umarım doğru değildir.
 
Kaça alındı, kaça satıldı. Benim ilgi alanıma girmez. Yeter ki, süreçler yasalara uygun olsun. Karar vericilerin, bu süreçlere adı karışmasın. Beni ilgilendiren, “amaca uygunluk!”. Konu “kentsel dönüşüm” olunca, bu “villa parselasyonu” amaca uygun mu?
 
Kabaca amaç şöyle tanımlanıyor: Kentsel dönüşüm yasası sayesinde deprem riski altında bulunan bölgelerin dönüşümü amaçlanmaktadır. Yasayla ayrıca, riskli sınıfa giren yapıların da dönüşümleri desteklenmektedir. Böylece daha refah, güvenli ve huzurlu yaşam alanlarının tesis edilmesi hedeflenmektedir. Modern şehirler inşa etmek için uygulamaya konulan kentsel dönüşüm yasasıyla birçok ilde çarpık kentleşmenin doğurduğu sonuçlar ortadan kaldırılacaktır.”
 
Bu dönüşüm, Reşadiye Mahallesi’nde, risk altında bulunan mekanlar için olursa anlarım. Derim ki; “bun da ne var. Risk altındaki bir mahalle, daha güvenli bir alana, daha güvenli yapılara dönüşüyor. Burada hiç sıkıntı yok.”
 
Amma lakin, haberden anladığımıza göre, o bölge ile hiç mi hiç ilgisi olmayan bir kooperatife satılıyor… Üyeleri de, Erciyes Manzaralı, bahçeli, villa tipi evler yapacak. Nereye? Bir kamu malı olan, tüyü bitmedik yetimlerin hakkı bulunan hazine ya da kamu arazisine.
 
Biliyorsunuz, daha önceleri de, “Tavlusun Köyü Merası” üzerine “Kayseri Büyükleri” bir site kurulmuştu. Bunun da süreçleri yasaldı…
 
Mesela, bu alan, Sahabiye Dönüşüm kapsamına giren taşınmazların “takası” için kullanılsa anlarım. Şunu demek istiyorum: Hak sahiplerine Büyükşehir; “buyurun arkadaş size imar parseli ya da bitmiş daire, gelin anlaşalım!” dese doğru olan bu. Bu sayede belediye rahatlamış ve hareket sahası genişlemiş olur.
 
Böyle olunca da, Sahabiye’de yoğunluk düşer, çirkin yapılanma ortaya çıkmaz. Göreceksiniz siz, hele bir binalar bitsin de şehir merkezindeki kepazeliği…
 
O nedenle, belediyelerin elindeki arsa, parsel ve hazır bina stokları, çirkin yapılanmanın önündeki engeldir. Bunlar bir de paran yoksa, o zaman çirkin yapılanma da kaçınılmazdır.
 
Bana kalırsa, güncel olduğu için bu olaya, “amaca uygunluk” açısından yaklaşmak, belediyeleri bununla sorgulamak gerekir. Yoksa, Belediye, yasal süreçleri önünüze serer ve kalenize gol atar. Öyle ya, Büyükşehrin açıklamasına bakınca, her şey yasal… Ama amaca uygun mu? Asıl sıkıntı burada!..
 
Mesela; “18 Madde” uygulaması ile, “yüzük kaşı” gibi parsellerin, “ıspanak fiyatına” satışları da hep yasaldı. Ama bu parseller; “nasıl bu fiyata gider, ihaleye en fazla nasıl, birisi belediye olmak üzere iki kişi girer”, bazıları da neden ikinci ihaleye kalır ve bu nedenle muhammen bedelin yüzde 40-50’sine gider diye sorgulamadı.
 
Oysa, şehrin göbeğinde, bu “yüzük kaşı” gibi parsellerin nasıl bu fiyatlara gittiğini sorgulamak gerekirdi. Biz ise bunu yaptık ama dönemin belediye başkanları hiç “tınmadı”. Şimdi ise; fakir-fukara; garip-guraba; dul ve yetimlerin, ebe ecdat mülkleri üzerinde kâşâneler yükseldi. Umarım, huzur içerisindedir başkanlar ve oturanlar.
 
Şimdi de Reşadiye Mahallesi’nde de, “hazine” arazisi üzerinde yükselen, Erciyes Manzaralı siteler çıkacak orta yerde… Söylentiye göre, bazı alanlar, misli misli fiyata, internet üzerinden satmaya başlamışlar bile…
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV