banner153
banner161
29 Ekim 2020 Perşembe

ASGARİ ÜCRETLİNİN 3 ÇEYREK ALTINI KİMİN CEBİNDE?

29 Eylül 2020, 07:19
Bu makale 1863 kez okundu
ASGARİ ÜCRETLİNİN 3 ÇEYREK ALTINI KİMİN CEBİNDE?
MEHMET NİLKALI
  Döviz ve altın fiyatlarında yaşanan tırmanış en çok dar gelirliyi ve işsizleri vurdu.
Çünkü dövizdeki yükselişle birlikte maliyet artışı yani hammadde fiyatlarındaki artış gerekçe gösterilerek bırakın normal ihtiyaçları insanların temel gıda maddelerinde fiyat artışları yaşanıyor. Birde işsizlik. Yada gelirdeki adaletsizlikle birlikte insanların geçim sıkıntısına düşmesi bir çıkmaza doğru yol alınmasına neden oluyor.
Siyasi parti il başkanları ilçe kongreleri ile vakit geçirirken dar gelirli insanların, işsizlerin ne yaptığı yada ne yapacağı sanki onların gündemlerinde yok.
Sadece sırası geldiğinde bir iki cümle ile şunu, bunu yaptık diyerek geçiştirmeden öte bir şey yok. Hatta onlara kalsa dar gelirli kimsede yok, geçinemiyorum diyende muhalefetlik yapmak için söylüyor.
Ama dövizdeki kıpırdamanın ciddi bir boyuta ulaştığını görmemek, görmek istememek ise izah edilecek bir durum değil.
Geldiğimiz nokta itibarıyla ülkemizde asgari ücretlinin maaşının altın yada dövizle kıyaslamasına bakıldığında en kötü, en zor yılları yaşıyor asgari ücretli.
İşsizler, emeklilikte yaşa takıldıkları için yaşı 40 ve 45’in üzerinde olan insanlarda yaşlı olarak gerekçe gösterilmeleri nedeniyle iş bulamamaları ayrı bir dert.
Peki asgari ücretlinin genelde yıllara göre 5 ila 8 çeyrek altına tekabül eden yani aldığı maaşla hep en az 5 en fazla 8 çeyrek altın alabilirken şu anda 3 çeyrek altına düşmesi dikkatlerden kaçmamalıdır.
2003’te maaşı ile 5.7 çeyrek altın alabilen asgari ücretli artık sadece 2.7 çeyrek alabiliyor. Ağustos ayı itibarıyla durum bu. Şuan değişen bir şeyde yok ve altın yine yükselişte.
Peki döviz yada altınla kıyaslama yaptığımızda eriyen bir asgari ücret var. Hem de büyük oranda.
Şimdi sormak gerekir. Asgari ücretlinin 3 çeyrek altını nerede? Kim de? Nasıl eridi ve ihracatta rekor kıran ülkemizde yine asgari ücretlinin doları, avrosu kimin elinde.
Kazananlar döviz ile kazanıyorsa çalışanlar neden döviz karşısında maaşı eriyor.
Sonuç olarak mesele asgari ücretin döviz yada altın karşısında eriyor olması, erimiş olması değil. Mesele asgari ücretli, dar gelirli insanlar bırakın kılık kıyafet, çocuğunun eğitim masrafları, normal ihtiyaçlarını artık temel ihtiyaç maddesi olan gıda ürünleri bile alamaz duruma geldi. Yani temel ihtiyaç maddesi olan gıda ürünlerine yetmediği gibi orada da artık tavizler veriyor.
Bir babayiğidin çıkmasını bekliyor. Ülkedeki gelir adaletsizliğini ortadan kaldıracak. Bir yerde milyon liraları bulan otomobiller, milyon liraları bulan ev, arsa, villa alanlar varken bir yanda gıda maddesi ihtiyaçlarına aldığı maaşı zor yetiştiren insanların olduğu ülkemizde gelir adaletsizliğine neşter vuracak bir babayiğit aranıyor.
Evet zengin zengindir ve parası vardır. Ama artık bazı meseleler masaya yatırılmalıdır. Düşünün bir fırın işletmecisi, ekmek satışından kazandığı para ise üçüncü dördüncü fırını açıyor.
O zaman burada bir yanlışlık var. Hani diyorlar ya. Ekmekte maliyet yüksek kar oranı hiç yok diye. Ya bir ekmek satışından bir tanesi milyon liraları bulan yeni fırınlar açıyorsa işletme sahibi o zaman kimse kusura bakmasın bu ülkede gelir adaletsizliği, kamuda özelde ciddi oranlara varmıştır.
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV