banner87
24 Nisan 2019 Çarşamba

ASIL SİZ HAKKINIZI HELAL EDİN

08 Kasım 2018, 09:59
Bu makale 209 kez okundu
ASIL SİZ HAKKINIZI HELAL EDİN
ŞABAN GÜNER
Meksika da düzenlenen Ampute Futbol Şampiyonasında Milli Takımımız finalde Angola ya 5-4 penaltılarla kaybetti. Bu sonuçla takımımız dünya ikincisi oldu. Buruk bir sevinç yaşadık.
Nedir bu ampute diye merak edenler çoktur. Kol ve bacak gibi çıkıntılı organların birinin, bir bölümünün veya tamamının,   hastalık, donma veya yaralanma nedeni ile kesilmesine ampütasyon deniyor.  Ampütasyona uğramış kişilerden oluşan takımların oynadığı futbola da Ampute Futbol deniyor.
İkinci Dünya Savaşı sonrası yaralı askerleri rehabilite etmek için bu müsabakalar oynanmıştır. Daha sonra Dünya Şampiyonaları düzenlenmeye başlanmıştır.
Oyun 25 er dakikadan iki devre bir kaleci altı oyuncu ile oynanır. Yedekte bir kaleci altı oyuncu bulunur. Yedekler oyuna girip çıkarlar. Kalecilerin bir kolu bulunmaz. Oyuncular ampute ayakları ile topa dokunamaz ve yere basamaz.
Her iki kalecide sakatlanır veya ihraç edilirse oyun biter.
Başarılara ihtiyacımız olan bir zaman diliminde, çocuklarımızın zaferleri ile mutlu olduk. Milyonlarca doların döndüğü spor dallarında esamimiz okunmazken bu çocuklarımız tarih yazdılar.
Milli Futbol takımımızın, oyuncularının elendikleri şampiyonalarda hasbelkader aldıkları galibiyet ve beraberliklerin pirim kavgalarını daha unutmadık.
Ampute Milli Takımımızın kaptanı Osman Çakmak kaçırdığı penaltı için, seksen Milyon Türk Halkından, ağlayarak helallik istiyor. Bu asil davranış karşısında yaşarmayan göze, göz denmez. Titremeyen kalbe, yürek denmez.
Sen üzülme Osman’ım, biz sizler için bir şey yapamadık. Varlığınızdan bile haberimiz olmadı. Zaferinizin tadını çıkarmaya bakın. Bilesin ki bu büyük zaferinizi çok geçmeden unuturuz. Yine kaderinizle, sizi önemseyen idealist bir avuç kahramanla baş başa kalırsınız.
Ne olur sen ve senin gibiler bizlere hakkınızı helal edin. Mücadeleniz, yaşam arzunuz, bizlere inşallah örnek olur. Sizler iki koltuk değneği bir ayakla hayallerinizin peşinde koşmakla kalmadınız. Bir ülkenin ve o ülkenin seksen milyon halkının hayallerini gerçeğe dönüştürdünüz. Sağolun, var olun hepinizi alınlarınızdan öpüyorum.
Gözlerinizden dökülen gözyaşları, yüreklerimizi köz gibi yaktı. Kuruyan çorak kalplere can suyu oldu.
Bu zafer kuru tebriklerle geçiştirilemez. Mutlaka fazlası ile ödüllendirilmeli, benzeri konumdakilere sahip çıkılmalıyız. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV