banner167
banner165
28 Ocak 2021 Perşembe

ASLA HATALI DEĞİLİZ

16 Mayıs 2019, 10:03
Bu makale 312 kez okundu
ASLA HATALI DEĞİLİZ
ŞABAN GÜNER

Araf suresi 131.AYET; “İşler iyi gidince hakkımızdı zaten derler. İşler kötü gidince Musa ya ve yanındakilerin uğursuzluğuna verirler.”

Günümüzde ne Musalar bitiyor, nede yanındakiler bitiyor.  Herkes, mutlaka bir suçlu buluyor. Bir bahane üretiyor. Kendini haklı çıkartıyor. Etraf Musa dan ve etrafındakilerden geçilmiyor.

İyi not alan öğrenci aldım diyor. Kötü not alınca öğretmen veriyor. Yenilen takımları hakemler katlediyor. Yemek yapamayan ev hanımı, malzemeye,tencere,tavaya,olmadı ocağın ateşine, ateş püskürüyor. Ürün bol olunca toprak iyi işlenmiş, suyu, ilacı, tohumu tam verilmiş oluyor. Kısacası maharet yetiştirende oluyor. Ürün bitmezse Allahtan diyoruz.

Seçim yapıyoruz. Seçimler olmadan her şey mükemmel oluyor. Seçim sonunda kazananlar, zafer kazandık diyorlar. Kaybedenler oyları kim çaldı avına çıkıyor. Kimseyi bulamazsak suçlanacak devlet memurları elimizin altında duruyor. Nasıl olsa onlar kendilerini savunamazlar.

Çalıyoruz çırpıyoruz. Vuruyoruz kırıyoruz. İçip, kumar oynuyoruz. Zina edenlerin ve tacizcilerin sayısı hızla artıyor.  İftira, dedikodu, yalan dolan hızla artıyor. Bütün yanlışlar ve günahlar çok sıradanlaştı. Öyle oldu ama bizim hiç suçumuz yok. Suçlu şu kör şeytan var ya işte o hiç durmuyor!  Hepimizi kandıran o,bütün yanlışlıkları o yaptırıyor. Bizim tüm yaptığımız, sadece ona uymak olunca aklanıyoruz. Böyle diyoruz çünkü burada, buda Allahtan demeye utanıyor, korkuyoruz, dilimiz varmıyor.

Tertemiz insanlarız. Ama bir araya gelip toplumu oluşturunca bozuluyoruz. Hatta bunun için hemen atasözümüz hazır. “Üzüm, üzüme baka baka kararır.”  Üzümün kararması dahi bir başka üzüme bağlanıyor.

Bu kadar çok benci olunca, elbette biz diyemeyiz. Biz diyemedikçe,  birlik beraberlik oluşturmamız mümkün değil.

Birlik olmanın, ne demeye geldiğini dahi bilmiyoruz. Kendi ırkımızdan, dinimizden olmayan ötekidir diyoruz. Hatta o yetmiyor, mezhep, tarikat, parti paydaşlığı olmazsa ötekileştir, gitsin.

Herkes bizim gibi konuşmak, düşünmek, giyinmek, ibadet etmek, hareket etmek, oy kullanmak zorunda, yoksa hainler listesine yazılıyor.

Dikkat ederseniz sayılanlar arasında, gelir elde etmek, yemek, evde oturmak, arabaya binmek, evlat, mal mülk, makam sahibi olmak gibi kıstasları yok. Bu tür zenginliklerin bizim gibi olmasını istemeyiz. Bunlar ve benzeri zenginlikler ancak kendimize yakışır. Başkalarının üzerinde eğreti durur. Başkasının, pazardan domatesin, patatesin iyisini almasına dahi tahammül edemeyiz.

Çok sık özeleştiri yapmalıyız deriz. Yeni moda tabirle galiba, EMPATİ deniliyor. Kelime çok güzel, konuşanı entelektüel gösteriyor.

O söylenen özeleştiriyi yapabilsek, haksız olduğumuz, hatayı hatta hataları bizim yaptığımız ortaya çıkar. Böyle bir neticeye katlanmaya yüreğimiz yetmez.

Birliğimiz, dirliğimiz, huzuruz bozulurmuş, ülkemiz sıkıntıya girermiş, hiç önemli değil! İnadımız inat,  asla biz hata yapmayız. O halde hatalı değiliz!

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV