banner153
07 Ağustos 2020 Cuma

AVRUPANIN EN ŞİŞMAN ÜLKESİYİZ

18 Ekim 2019, 09:41
Bu makale 353 kez okundu
AVRUPANIN EN ŞİŞMAN ÜLKESİYİZ
MERVE CEBECİ
Merhaba Sevgili Okurlar;
Dünya Sağlık Örgütü’nün(WHO) 2018 yılında 51 ülkede yürüttüğü araştırmasında Avrupa’nın en şişman ülkesinin Türkiye olduğu ortaya çıktı. Dünya da ise Türkiye 27.sırada yer aldı.
Peki, bunun sebebi nedir?
Öncelikle birlikte şişmanlığı ya da diğer adıyla çağımızın vebası denilen obeziteyitanıyalım. Türk Sağlık Bakanlığı Obezite ile Mücadele Projesi’nin tanımı şöyledir;
Obezite genel olarak vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranla artması ile açıklanan kronik bir hastalıktır. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.”Daha açık dille tanımlayacak olursak kişi için tüketmesi gereken besinlerden fazlası tüketmesi durumunda ortaya çıkan aşırı kilo alımıdır. Vücudumuz için fazla kilo hayati risk taşır. Obezite, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet(şeker hastalığı) gibi birçok hastalığın temel sebebini oluşturur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) obeziteyi en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul eder. Obezitenin tedavisinde önemli olan bir kaç etmen vardır. Bunlardan biri beslenmedir. Kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirerek ihtiyacından fazla tüketmesini önlemek birincil gayedir. Sağlıklı besleme alışkanlığının elde etmesi uzun zaman alabilir ama yaşam boyu devam ettirildiği sürece obeziteye karşı korur. Bunun yanı sıra fiziksel aktivite obeziteden korunma ve tedavisinde önemli bir diğer etmendir. Günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş ile başlanabilir. Daha sonra yaşa, cinsiyete ve kiloya bakarak fiziksel aktivite artırılabilir. Obez olduğumuzu nasıl öğreniriz diyorsanız eğer onun için çok kolay bir yolumuz var. Kilonuzu boyunuzun cm cinsinden karesine bölerseniz ve sonuç 30-40 kg/m2 aralığında ise sizin obez olduğunuzu gösterir. Unutulmamalıdır ki obez olan çocuklar geleceğin obez yetişkinlerdir. Aile içi farklılıklar oluşturulmadığı sürece obez yetişkinler obez çocuklar yetiştirir. Bulunduğumuz ülke ve şehrimize bakacak olursak obezite ortalaması bi hayli yüksek görünmektedir. Gerek beslenme alışkanlıklarımız gerekse spora ayrılan zamanın kısıtlılığından dolayı ülkemizin obezite haritası üst seviyelerdedir. Türkiye de yapılan TBS Araştırması’na göre İç Anadolu Bölgesi ülkenin en obez bölgesidir. Obezite oranı yaklaşık %33 dür. Ülkenin en az obez insanları ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşıyor. Burada obezite oranı yaklaşık %20dir.Ayrıca bu araştırmada Türkiye’nin en obez şehrinin İstanbul olduğu bulunmuştur. Sebebi olarak artan fastfood kültürü gösterilmiştir. Dünyada ise en obez ülke %74,60 oranı ile pasifik okyanusundabulunan Nauru Adasıdır. Bazıları dünyanın en zengin ve en gelişmiş ülkelerinin en obez olduğunu düşünüyor olsa da, bu her zaman böyle değildir. Aslında ABD ve İngiltere, dünyadaki ekonomik açıdan en zengin ve en gelişmiş ülkelerden ikisidir. Ancak, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında sırasıyla 12. ve 36. sıradalar. Dünyanın en az obez olan ülkereleri ise Etiyopya, Bangladeş, Nepal, Eritre ve Madagaskardır.

Diyetisyen Merve CEBECİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV