banner153
15 Temmuz 2020 Çarşamba

AYNAYA BAKABİLECEK YÜZÜMÜZ OLSUN

27 Mayıs 2020, 19:43
Bu makale 797 kez okundu
AYNAYA BAKABİLECEK YÜZÜMÜZ OLSUN
RAGIP TATAR

Yaslı karı koca her sabah yaptıkları tereyağını mahallenin bakkalına satarlarmış. Bakkal komşusu yaşlı adamın tereyağını hiç tartmadan bir kilogram üzerinden parasını ödermiş hergün.

Fakat içi içini de yermiş acaba gerçekten tereyağı bir kilogram mı diye de. Yine yaşlı komsusu tereyağını getirmiş ve parasını alıp gitmiş. Bakkal tereyağını tartmış tartıda görmüş kü tereyağı bir kilogram değil dokuz yüz gram. Çok sinirlenmiş bir daha komsusundan tereyağı almamaya karar vermiş.

Yaşlı komşusu ertesi sabah yine tereyağını getirmiş. Bakkal aynen söyle söylemiş utanmıyor musun getirdiğin tereyağı dokuz yüz gram bu nedenle de artık senden almayacağım demiş. Yaşlı adam neredeyse utancından iki büklüm olmuş ve şöyle söylemiş. Bizim tartı aletimiz yok senden geçmişte bir kilogram şeker almıştık işte onun karşılığı ağırlık kadar tereyağı getiriyorum diye söylemiş.

Kendi hatalarımızı toprağa gömüp başkalarının yanlışlarını duvara yazarak yaşarsak aynaya bakacak yüzümüz olmayacaktır.

Bazen birilerini kızan kişi diğerini şöyle söylediğini duymuşsunuzdur aynaya bak aynaya. Çok farklı anlamlar çıkardığımızı düşünüyorum bu sözcükten.

Yukarıda örnekte olduğu gibi umarım önce kendi yanlışlarımızı toprağa gömmeyi ve aynaya hep bakacak yüzümüz olması için çaba gösterirsek iyi insan olmanın mutluluğuna kavuşuruz.

Çocuklarımızın yüzüne bakacak gücümüz olsun her zaman. Bayramlarda ve her zaman.

Dünya zor günler geçiriyor. Daha da zorlaşacak her alanda.

Değişim ve gelişim insanda ve yönetimlerde olmadığı surece gelecek dehada zor olacak.

Umarım herkes aynaya bakar.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157