banner167
banner165
27 Ocak 2021 Çarşamba

BAL ORMANLARI

07 Ocak 2021, 07:43
Bu makale 1251 kez okundu
BAL ORMANLARI
ŞABAN GÜNER
       Ne kadar güzel bir tabir, dile ve gönle çok hoş geliyor. İnsan ilk duyduğunda bu ismin ne anlama geldiğini kavrayamıyor. Biraz düşünüp, araştırınca, projenin ne kadar önemli ve hayırlı olduğunu anlıyorsunuz.
      Bal arılarının, bal yapabilmek için aradıkları çiçeklerin birçoğunu bir arada bulabilecekleri ağaç denizinden bahsediyoruz.
      Böyle bir ormanın ekonomik değerinin yansıra çevre ve insan sağlığına katkılarını hesaplamak dahi hayli zor olur.
      Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun “GERGEME BAL ORMANI” müjdesini verdi. 270 bin metre kare alana 14.300 Ekim ve dikim yapılacağını açıkladı.
     Ihlamur, sedir, badem, iğde, sumak, ahlat, zerdali, mahlep, ardıç, lavanta, akasya ağaç ve bitkilerinin isimlerini sıraladı. Ben çok heyecanlandım.
      Yıllardır belediyelerin neden ekonomik değeri olan, meyveli ağaçlar dikmediklerinin cevabını aradım bulamadım. İlgililerin, meyveli ağaçların meyveleri dökülür çevreyi kirletir. Çocuklar daldan düşer kazalar olur benzeri bahaneleri bana çok eğreti cevaplar olarak geldi.
     Çocuk bu, elektrik direğinde, meyvesiz ağaca da tırmanır. Bu tip senaryoları ciddiye alırsak, hayatın kendisinin başlı başına risk olduğunu görmemiz gerekir.
      Orman Genel Müdürlüğünün başlattığı Bal Ormanları Projesine destek veren Özkan Başkanı yürekten kutluyorum. Allah emeklerini zayi etmesin. Başkanım 270 bin metre karede 14.300 rakamları yetmez. Yukarıda rakam, Bünyan da ağaç bekleyen dağ, tepe, yol kenarları ve dere kıyıları çok fazla. Bunları değerlendirecek önder bekliyor. Siz olun.
      Bak hemen şimdi aklıma geldi. Mesela cenaze ve düğün yemekleri yerine fidan bağışı âdetinin yerleştirilmesinin sevabı kat kat fazla olur inancındayım.
     Bünyan’ın milli ağaçları girebolu ve cevizcide unutmayın. Su kenarları onları bekliyor.
       Eski Belediye Başkanımız Rahmetli Mehmet Özcan çamlığı yapmaya başladığında Kaboğlu ormanları diye dalga geçenler, daha sonra çok mahcup oldular. Rahmetliden belki özür dileyemediler ama hep hayırla yâd ettiler.
     Ağaç yalnız ağaç değil, çok şey demektir. Sadece gölge ve renk değildir. Kıyamet kopsa bile elindeki fidanı dikiniz diyen bir peygamberin rızası böyle kazanılır.
      Özkan Altun Başkanı anlatırken, ona teşekkür ederken, Kocasinan, Melikgazi, Talas başta olmak üzere ağaç dikmeye önem ve hız veren tüm ilçe belediye başkanlarımızı tebrik ederim. Güzel ve hayırlı bir iş yapıyorlar.
     Ben 30 Ağustos Caddesinde oturuyorum. Cadde üzerinde ıhlamur ağaçları kaç yıldır meyveye durdular. İnsanlar merdiven dayayıp çiçeklerini topluyorlar. Ihlamurun kilosu 200 liraya dayanmış. Şifasını zikretmeye bile gerek yok. Cadde mis gibi ıhlamur kokuyor. Öyle çevreyi kirlettiği falan yok. Yapraklarını temizlik işleri bir hafta topluyor, gelip geçiyor. Ben hep dua ediyorum. İnanın aklı başında herkes aynı şeyi yapıyordur.
      

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV