banner167
banner165
27 Ocak 2021 Çarşamba

“BALLI PARSELLER” VE SERDAR ALTUNTUĞ

27 Kasım 2020, 07:42
Bu makale 536 kez okundu
“BALLI PARSELLER” VE SERDAR ALTUNTUĞ
KADİR DAYIOĞLU
Haberi, Recep Bulut dostumun köşesinden alıyorum (Kayseri Gerçek, 27.11.2002): “Kamuoyunda ‘Ballı Villalar’ diye ün yapan Talas-Reşadiye sırtlarında başkanlığını Terziler Odası Başkanı Kenan Arslan’ın yaptığı Kayseri Bağları Toplu Konut Yapı Kooperatifi’ne ihale yoluyla verilen villalardan iki oğlu ve gelininin de aldığına ilişkin bilgi gelince Sayın Altuntuğ’u aramış, sormuş ve o da; ‘Doğru! Ama inanın benim bundan haberim bile yoktu. Onlarda arkadaşlarından duymuşta almış. Yalnız küçük oğlum bir arkadaşıyla ortaklaşa almış fakat listede onların adı geçiyor’, demiş, sonra Serdar Altuntuğ bir anda Kayseri kamuoyunun gündemine oturmuştu.” (Recep Bulut)
***
Tabii, olayı biraz daha detaylandıralım: Kamu Hazinesi, “Kentsel dönüşüm” amacıyla, Büyükşehir’e, Talas Zincider’de, Erciyes manzaralı bir arazi veriyor. Ne amaçla? “Kentsel dönüşüm!” Sonra Belediye imar planı hazırlıyor, “toptan ihaleye” çıkartıyor, tanesi 100 bin liradan gidiyor. Sonra, ilk kooperatif üyeleri dışında ilave üye alınıyor. Bunların da çoğu Belediye çalışanları,  AK Partili ya da AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen kişiler. Bunlardan birisi de, Serdar Altuntuğ ailesi…
***
İşin daha ilginci, ihaleye iki kişi giriyor. “Yüzük kaşı” gibi, Erciyes manzaralı “villa parsellerine” neden pek itibar olmaz? Anlamakta zorlanırım. Tabii, “iki kişinin” girmesi, vakti zamanında, Hacısaki de, Askerlik Şubesi yanında, Kocasinan Belediyesince ve “18 Madde” gereğince, satışı istenen, “yüzük kaşı” gibi, imar parseli ihalesine giren, birkaç kişiyi anımsattı. Tabii, bu satışlar da yasal ve yasalara uygundu.
***
Nedense, Kayserililer çok “aptal”, “maldan” anlamıyor, “yüzük kaşı” gibi parsellerin ihalesine girmiyor? Bir terslik yok mu bunda?
***
Haberi olsun ya da olmasın, ailesinin bu tür bir mal iktisabını doğru bulmadım. Ne diyelim, “hazinenin malını” güle güle, ağız tadı ile kullansınlar.
***
Hemen belirteyim, herkesin ihaleye girip ya da satın alıp taşınmaz sahibi olma hakkı var. Ama bu ihale bir Belediye tarafından yapılıyor ve onun üst düzey yönetici ve birinci dereceden yakınları bu şekilde bir iktisapta bulunuyorsa, bu, doğru mu? İhalenin usule uygunluğu yeterli mi, bu tür sahiplenmeye?
***
Ayrıca; bu tür olaylarla ilgili destansı hikayeler dinlediğimden, velev ki Serdar Beyin sonradan haberi oldu, üstüne düşen şuydu: Çocuklarının ve gelinin aldığı parselleri derhal iade ettirmekti. Olmadı sayın Altuntuğ, olmadı… Zira siz, Büyükşehir İmara AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanısınız. Meclis üyeliğiniz var mı? Bilmiyorum… Ayrıca; “parselasyon haritasının”, nerede hazırlandığı konusu bile kuşkulu. Belediye mi yoksa, bir özel büroda mı hazırlandı? Bu da açıklığa kavuşmadı.
***
Altuntuğ devam ediyor: “Aslında [görevi] daha önce bırakabilirdim fakat her ne kadar da doğrudan doğruya beni bağlayan bir durum yoksa da çocuklardan dolayı en azından meşhur ‘Ballı villa’ tartışmaları bir sona ersin, konu tam anlamıyla açıklığa kavuşsun ondan sonra istifa ederim diye bugüne bıraktım. Artık bu tartışmalar da bitti. İçişleri Bakanlığı da ihalede bir usulsüzlük olmadığına karar verdi.”(Recep Bulut)
***
Serdar Bey, ihalenin “usulsüz” olduğunu hiç kimse en azından ben iddia etmedim. Ben; “bu devir ‘kentsel dönüşüm’ amacı ile yapılıyor ama Erciyes manzaralı ‘villa dönüşümüne’ ya da ‘ballı villalar’ şekline dönüyor. O nedenle, ‘amaca uygunluk’ açısından iptal edilmesi gerekir!”, diyorum.
***
Serdar Bey yılların mimarı ve siyasetçisi, soralım: “Bu dönüşüm, ihale yasaya uygun olsa da ‘, hazinenin devir/satış amacına uygun’ mu?”
***
İsterseniz, olay patlak verince, basında çıkan bir haberi paylaşalım, bellekleri tazeleyelim: “AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Mart’ta kapalı ihale usulü ile tanesini 100 bin liraya sattığı 221 villa parseli, daha sonra ihaleye ortak edilen alıcılar tarafından 300 bin liraya satılmıştı. Villa parsellerini alanların arasında AKP’li Büyükşehir Belediyesi ve Talas Belediyesi’nden birçok yöneticinin olduğu ortaya çıkmıştı.” (Sözcü Gazetesi, Müslüm EVCİ, 18/08/2020)
***
Gelelim AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’na: Haber basına düşünce, Çopuroğlu celallendi, esti, yağdı, gürledi. Sonra sustu… O suskunluğu devam ediyor. Kim bilir o da İçişleri Bakanlığı’nın, “ihalede usulsüzlük yok!” raporuna sığınıyor. Ne diyelim?
***
Son sözüm değerli başkanımız Memduh Büyükkılıç’a… Başkanım, “sonuç”, amaca uygun değil, “usule” uygun olsa bile!. Zira, çok çalışanınız ve çok partiliniz/sempatizanınızın adı karıştı, buna…
***
Yukarı da demiştim ki; “…bu konuda çok destansı hikaye dinledim!”. İsterseniz, bunlardan birisini, selefiniz Merhum Hacı Mehmet Çalık’ın, bir uygulamasını, oğlu merhum Ahmet Çalık’ın ağzından nakledeyim:
“…Ağabeyim bir ihaleye girerek bir arsa almıştı. Kendi adına değil, eşinin adına almıştı. İhale bittikten sonra, ihale komisyonu üyeleri, biraz da memnun olacağını düşünerek babamıza; ‘ihale oğlunuzda kaldı!’, diyorlar. Babam çok sinirleniyor komisyondakilere, ‘haddi layık bulunmadı, ihale fesh edildi’ diyor.” (Hayırseverlerimiz ve Kayseri, İrfan Birol)
***
Gelin, bu ihaleyi iptal edin, “amaca uygunluk açısından”. Zira; “kentsel dönüşüm” için, sembolik bir fiyatla Büyükşehre verilen hazine arazisinde, çok sevdiğiniz tabirle; “fakir-fukara”, “garip-guraba”, “dul ve yetimin” hakkı var. Hatırlatmaktan edep ederim, siz de “Şehremini”, belediyeniz de “şehremaneti”. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV