banner167
banner165
28 Ocak 2021 Perşembe

BAŞKA TÜRKİYE YOK

13 Şubat 2020, 09:20
Bu makale 1520 kez okundu
BAŞKA TÜRKİYE YOK
ŞABAN GÜNER
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsında Hüda,
Etmesin tek beni vatanımdan dünyada cüda.
Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşımızın 7. Kıtasında böyle sesleniyor. Ülkesini seven her Türk Vatandaşı adına Allaha yakarıyor. Canımı, sevdiklerimi, bütün varımı al ama beni vatanımdan ayırma diyor. Şehitlerin kanı ile sulanarak, bizim olan bu topraklara hepimiz kurban oluruz diyor.
Sılasını kutsal bilen, bir millet için en büyük acı, vatanından koparılmaktır. Bu nedenle bu milletin asil evlatları, “BİZİM İÇİN BAŞKA TÜRKİYE YOK !” derler.
Aynı Akif, Bülbül Şiirinde, figan eden, kıyametler kopartan bülbüle sitem ediyor. Nedir derdin diyor. Cihanın yurdu çiğnense, senin yurdun çiğnenmez. Buna rağmen figan ediyorsun diye itiraz ediyor. Matem etmek, senin hakkın değil, benim yurdum çiğneniyor, benim hakkım, bırak ben matem edeyim diye itiraz ediyor.
Cennet bir vatana sahibiz. Dokuz yüz kırk dokuz yıldır bu topraklar bizim. Bu vatan kolay yurt edinilmedi. Bu vatan topraklarını kimse toprak deyip çiğneyip geçemez. Bu topraklara eğilip kulak verirsek, bir vatan kalbinin attığını duyarız. İstiklal uğrunda, namus yolunda, can veren Mehmed’in yattığını görürüz. Bunları “Bir Yolcu’ya” şiirinde, haykıran Necmettin Halil Onan’ı rahmetle anıyorum.
Zor günlerden geçiyoruz. Şimdi oyun oynaş zamanı değil. Şimdi birbirimizle didişme zamanı hiç değil. Şimdi birlik olup, ülkemde gözü olanın gözlerini çıkartma günlerini yaşıyoruz.
Siyasetin kirli labirentlerinden çıkıp, tüm dünyaya bir kez daha demir yumruk olduğumuzu göstermemiz gerekiyor.
Suriyelisi, İranlısı, Iraklısı ülkelerini terk edip, bize sığınabilirler. Mazlum milletlerin umudu, sığınağı tarih boyunca hep Türkler olmuştur. Vatanından koparılan, zorla çıkarılan, İspanyol Yahudilerin den, Suriyeli Araplara kadar tüm mazlumlara, kucak açan bu asil millet olmuştur.
Ama bizim için ne başka bir Türkiye, ne başka bir vatan var! Bize kucak açacak başka bir millette yok. Elimizde bulunan son Türk kalesini korumak hepimizin tarihi ödevidir.
Düne kadar vilayetimiz olan Suriye bize diklenip çatlak sesler çıkartıyor, Mehmetçiğimin kanını akıtıyorsa, elbette bunun bedelini misli ile ödeyecektir. Ona bu küstahlığın cesaretini veren ağababaları da hesap vermekten kaçamazlar. Ödemeye başladıklarına da inanıyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV