banner153
12 Ağustos 2020 Çarşamba

BATI, İNSANI KUSURLU HALE GETİRDİ, BOZDU, ÇİRKİNLEŞTİRDİ, YABANCILAŞTIRDI

14 Aralık 2019, 19:30
Bu makale 765 kez okundu
BATI, İNSANI KUSURLU HALE GETİRDİ, BOZDU, ÇİRKİNLEŞTİRDİ, YABANCILAŞTIRDI
M.KEMAL ATİK
Değerli Okurlar! Bu yazımda sizlere Fransız Fanon’dan söz etmek istiyorum. Kendisi Antil Adalarından olan Fanon 1925-1960 yıllarında yaşamıştır. Fransız emperyalizmine karşı savaşta Kuzey Afrika halkı ve Cezayir halkıyla işbirliği yapmak için milliyetini değiştirmiş, Cezayir’e gitmiş, orada savaşmış ve orada ölmüştür.
Fanon ölmeden önce emperyalizmin istilasından kurtulmak için ve kendimize gelmemiz için şöyle seslendi:
“Ey Üçüncü Dünyaya ait aydınlar! Ey emperyalizmin gazabına uğramış toplumlar! Bizim hedefimiz, Afrika veya Asya’dan Avrupa’nın Avrupâî çözüm yollarına, formlarına, bilim ve tekniğe dayalı bir toplum kurmak değildir. Bunu bir kez yaptılar, Amerika oldu! Avrupa tek idi, iki tane oldu! Bizim hedefimiz düşmanı kovmaya, Afrikada özgürlüğümüzü elde etmeye, Batı’nın kültürel, ekonomik ve siyasal sömürüsünü ülke ve milletimizin üzerinden kaldırmaya çalışmamız noktasında düğümlenmektedir; bu durumda bizim ideal ve hedefimiz, bilimsel, ekonomik ve düşünsel Avrupa modeline dayalı bir toplum yaratmaya yönelik değildir. Aksine biz, bağımsızlık ve özgürlüğümüzü elde etmek için siyasal mücadele sahnesinde yerimizi alıp hedefimizi sadece özgür Afrika’ya veya mutlu bir topluma sahip olmak olarak belirlerken, böyle bir hedef için mücadele ederken aynı zamanda hedefimizi bilimsel hayat formlarında, maddi ve manevi hayat formlarında Avrupa’yı maymunca taklit etmekten kaçınmak, yaratmaya, düşünmeye ve üretmeye çalışmak, insandan yeni bir deri ve yeni bir düşünce yaratmaya, insandan kendi temeli üzerinde duran yeni bir insan yeni bir soy inşa etmeye gayret etmek olmalıdır. Batı bilimi ve felsefesi de yeni insan ve yeni bir soy iddiasında bulunmuştur; fakat Batı sadece onu yapma noktasında aciz kalmadı, ayrıca insanı kusurlu hale getirdi, bozdu, çirkinleştirdi, yabancılaştırdı, insanın varlığını lime lime yaptı”.
Peki, bu nasıl bir insan olacak?
 Düşünür ve aydın olarak sadece fakülte ve okullarda geçerli olan şeylerin taklit ve tercümesiyle yetinilmemelidir. Dünyada ne deniyor ve ne biliniyorsa öğrenip bilinmeli ve ondan sonra bunları unutup bizzat üzerinde düşünülmeli, yeni buluşlar ve yeni bilgiler üreterek ideal bir toplum kurulmalıdır. İdeal bir toplum kurulabilmesi için de öncelikle hayat üç temel esas olan hakikat, iyilik ve güzellik üzerine bina edilmelidir. Bu binanın sağlam ve ebedi olabilmesi için de Kur’an’da sözü edildiği gibi üç temel esas alınmalıdır: Bilim, adalet ve Güç. Böylece toplumlar ve devletler varlığını sürdürebilir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157