banner153
banner156
21 Şubat 2020 Cuma

BAYRAM EDEBİLMEK

15 Ağustos 2019, 09:51
Bu makale 230 kez okundu
BAYRAM EDEBİLMEK
ŞABAN GÜNER
Bizde “deliye her gün bayram” diye bir söz var. Anlayacağınız her gününüzün bayram olması için deli olmanız gerekiyor. Her ne demekse!
Bayram sözcüğü, Arapçadan dilimize geçmiştir. Sözlük anlamı, toplumların tekrar eden, geleneğe dönüşmüş, birlikte kutlanılan, sevinç günleridir. Demek ki bir günün bayram olabilmesinin şartları var.
Bir günün bayram olması için o gün, her yıl tekrar ederek, geleneğe dönüşecek, sevinç günü olacak. Birlikte kutlanılacak. Birlikte sevinilecek.
Bilirsiniz, ortak yaşanılan sevinçler büyür. Büyüyen sevinçler bir toplumu mutlu eder. Acılarını unutturur.
Acıları unutarak, milli veya dini güzel bir olayı, her yıl yâd ederken, topluca eğlenip, birlikte sevinmek için deli olmaya değil, insan olmaya ihtiyaç var. İnsan olmak diyorum. Bu tespiti bilerek yapıyorum. Dini bayramları kutlamak için dindar olmaya gerek yok. Milli bayramları yaşamak için ille milliyetçi olmak ta gerekmez.
Aynı dine inanmasak da, aynı millete mensup olamasak da bayramlara iştirak edip, eğlenip, sevinmenin kimseye bir zararı olmaz.
Rahmetli babaannem anlatırdı. Bu millet yıllarca Ermeni nin, Rum un bayramını kutladı. Birlikte horon tepip, boyalı yumurta topladı. Onlarda aynı duyarlılığı bizim için gösterdiler. Bayramları birlikte bayram ettiler.
Bayramın şartlarından giderek tekrar eden bir takvim kaldı. Töre, adet, ortak yaşanacak sevinç kalmadı. Her yıl biraz daha duyarsızlaşıyoruz. Bayramları yapılacak tatil olarak görmeye başladık.
Milli bayramları tatil günü yaptık. Ramazan Bayram’ı, şeker bayramı oldu. Kurban Bayramı denince aklımıza şimdilerde mangal geliyor. Hz İbrahim’in sadakati, Hz İsmail’in teslimiyeti kimsenin umurunda değil!
Bir millet atalarının kurtuluş mücadelesini niye küçümser?   Kutlamalara katılmak yerine evde yatar? Niçin dini bayramların hazzını tüm toplum birlikte yaşama bahtiyarlığına ulaşmaz?
Çok mu maddeci olduk? Bu kadar bencil olmak bize kimden bulaştı? İçtimai hayatımız neden paramparça oluyor.
Başka inançların kutsalına küfür ve hakareti yasaklayan bir dine mensubuz. Güçsüze arka çıkan, kimsesize kimse olan bir milletin evladıyız.
Türk şemsiyesi altında, Müslüman olarak yaşamanın kime ne zararı var? Yurttaşların alt kimliklerine neden takılıp kalıyoruz. Bu mezhep kavgalarımı bizi cennete götürecek?
Öncelikle, birlik beraberlik içerisinde bayram edebilmeyi öğrenmeliyiz. Bayramlarda uzanacak eli beklemek yerin uzatılan el olmalıyız. Her türlü ön yargıdan uzak, sevinmeli, sevinene ortak olmalıyız. Sevincimiz o kadar büyük olmalı ki, her türlü fenalık ve ayrışmayı yakıp kül etmeli.
Ancak bayram yapmayı becerebilen milletler ve ümmetler mutlu olmayı hak ederler. Tüm İslam Âleminin Kurban Bayramını kutluyorum. Her gününüz bayram olsun. Ama deli diye nitelenmeden!
 
 
 
 
 
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV