banner153
03 Aralık 2020 Perşembe

BAYRAM GELMİŞ…

31 Temmuz 2020, 16:41
Bu makale 336 kez okundu
BAYRAM GELMİŞ…
MEHMET NİLKALI
Ramazan bayramı derken şimdide Kurban bayramını kutlayacağız. Bizler için dinimiz açısından en öneli iki bayramda birisi olan Kurban bayramının hepimize kutlu olsun. Hayırlara vesile olmasını diliyoruz.
Kurban bayramında hep birlikte kurban keseceğiz. Kesemeyecek olan insanlarımızla da bunları paylaşacağız. Şimdiden hepimizin kestiği kurbanlar ve yaptığımız paylaşımların Allah katında kabul olmasını niyaz diyoruz.
Öncelikli olarak gerek Ramazan bayramı gerekse Kurban bayramı var olan covid 19 salgını nedeniyle yapılan uyarılar altında geçti ve geçecek.
Aslında bu kısımla ilgili çokta endişelenecek bir şey yok. Çünkü alınan ve alınacak tedbirlerin, özellikle kişilerin alacağı küçük tedbirler bu hastalığın salgın halinde ilerlemesine neden olmayacaktır. Aslında o tıka basa yolculuk yaptığımız tramvay yada otobüslerde bu hastalık bulaşmıyorsa açık havada kurban kesimi sırasında bulaşması zor gibi görünüyor.
Esasında bayramlarımızı tam anlamıyla insanlarımızın ekonomik sıkıntılardan aşmış, geçim sıkıntısından uzaklaşmış, bayram öncesinde bayram hazırlığı için alışveriş yapmış şekli ile girmesini isterdik.
Ama kimse kusura bakmasın. Özellikle yöneticilerimiz kusura bakmasın insanlarımız bu iki bayrama hele Kurban bayramına çok büyük sıkıntılarla giriyor. 4 aydın kısa çalışma ödeneğinden verilen 1100-1300 lira maaşla geçim şartlarını zorladığımız, işverenin gönlü olduysa üstünü küçük meblağlarla tamamladığı bir maaş süreci yaşıyor insanımız. Takdir ettiğimiz kesim ise sayı olarak az. Onlar her ne pahasına olursa olsun, kısa çalışma ödeneği alan personelinin maaşını ekonomik sıkıntısına rağmen tamamlaması, asgari ücrete dekleştirmesi gibi girişimde bulundular.
Ağızları açıldığında mangalda kül bırakmayan özellikle ülkedeki ekonomik gidişattan dem vurarak iyi olduğunu iddia edenler, bugün personeline kısa çalışma ödeneğini reva görerek yollarına devam edebilecek kadar rahatlar.
Evet Kurban bayramını sıkıntılarla atlatıyoruz. İnsanlarımız ekonomik açıdan ciddi bunalımda. Bizlerin bugünlerde dualarımıza devam etmemiz gerekiyor. Ekonomik sıknıtının ötesinde farklı farklı sıkıntı ve problemler yaşayarak dertlerine derman bulamayan insanlarımız da dahil, hepimiz, hep birlikte aynı şey için dua etmemiz gerekiyor.
Hep birlikte ellerimize bizi yaratan Cenab-ı Allah’a yönelerek dua etmemiz, bu duamızı devam kılmamız gerekiyor. Çünkü küçük söylemler, tribünlere yapılan ayak oyunları bu ülke insanının, ülkemizin sorunlarını çözmüyor.
Tabi ki bu süreçte artık milletimizin banane demeden, herkesin herkesin derdi ve sorunuyla ilgilenmek suretiyle, sorunlara sebep olan nedenler ve kişilere karşı birlikte dua ederek tepkimizi ortaya koyduğumuz anda ülkemizin sorunları çözülecektir. İnsanlarımız sorunları çözülecektir.
Artık öylesine etkinlik yada programlara katılmakla yönetici olunmadığı gibi insanların yaşadığı sorunlara bizzat el atmak suretiyle yönetici olunabilir.
Devamlı tekrar ettiğimiz bir hadise var. İnsanlarımızın bir kesimi. Yaşantılarını dikkate alarak ülkedeki bütün insanlarımızın aynı şekilde yaşadığını düşünüyor. Evine en pahalı şekerlemeleri alan kişilerin, şehrimizde ve ülkemizde bütün insanlarında bu şekilde bayrama girdiklerini düşünüyorlar.
Evinde kendisine ve bütün çocuklarına en iyi ve bol çeşitli bayramlık kıyafet alan bir kesim, şehrimizde ve ülkemizde bütün insanlarında aynı şekilde çocuklarına bayramlık aldığını sanıyor. Ama öyle değil. Her şey kendi yaşantıları gibi değil.
Yetmeyen gelir, evin ihtiyaçlarını karşılamayan gelir, çocukların bayramlıklarına bayram için eve alınacak başta gıda olmak üzere bayramlık kıyafetlere kadar olumsuz yansıyor.
Buna yazmanın yada yazıyor olmanın bir anlamı var mı? En azından biraz insanların içinde merhamet duygusu kaldıysa artık insanlara kulaklarını verirlerse diye…

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV