banner153
20 Eylül 2020 Pazar

BAYRAMLAR BAYRAM OLSUN

21 Mayıs 2020, 07:53
Bu makale 854 kez okundu
BAYRAMLAR BAYRAM OLSUN
ŞABAN GÜNER
       Bayram; sınırsız sevinmenin adıdır. Bu sevinçte ama fakat yalnızlar olmamalı. İnsanın aklı rahat, gönlü huzur dolu olmalı. Halinden ve geleceğinden endişesi olmayan insanlar ancak bayram gibi bayram ederler.
       Hep “nerede o eski bayramlar ?” diye ihtiyaçların, sonsuz olmadığı hatta hiç bilinmediği yıllardaki bayramlara özlem duyarız! Bir hırka, bir lokma ile mutlu olmayı ararız!
        Hedef hep arkamızda kalınca, istikbalimizi şekillendirmekte geri kalıyoruz. Hedef hep ileride olmalı, olmalı ki mutlu bayramlara ulaşalım.
        Durmak yok. Durursak düşeriz. Hep çalışmalıyız. İlim ve fende ileri gitmeliyiz. Mürşidimiz ilim olmalı.
        Şöyle etrafınıza bir bakın. Yaradan bizim için ne güzel şeyler yaratmış ! Rengârenk, çiçekler, envaı tatlarda meyveler, sebzeler, mavi bir gök ve bereketli topraklar ve hepsinden önemlisi su vermiş. Kimse yalnız kalmasın, her canlının nesli tükenmesin diye her şeyi çift yaratmış.
        İnsan nankördür. Nankör olunca sürekli dünyanın düzeninin bozma gayretinde oluyor. Hedefi yaşatmak değil, yok etmek. Yok, olan âlemde, kendinin de yok olacağını bir türlü anlamıyor!
       Aradığımız her şey âlemde mevcuttur. Allah’ın var ettiği şeyleri aklımız ve ilmimiz ile arayıp bulmalıyız. Ahiretteki cenneti hedefe koymanın yanın da dünyada, cennetin, hiç olmazsa bir zerresini kurmalıyız. Veya var olan güzellikleri korumalıyız.
        Bu yıl Ramazan’ı mahzun geçirdik. Camiler ıssız kaldı. Değil vakit namazı, teravihler, cumaları bile kılınamadı. Bayram sabahı da yine ıssız olacak. Orada mescitler, evlerimizde bizler boynu bükük olacağız!
        Aynı ölüm korkusu, cami, kilise, havra, ayırmadan her yanı sardı. Gözle göremediğimiz bir mikrop dünyamızı kararttı.
         Giderek yaşama zevkimizi kaybediyoruz. Bundan sonrası,”of artık sıkıldım. Ne olacaksa olsun” ruh halidir. Bu tehlikeden korkmak gerekir. Hem korkup hem bu halden kaçınmalıyız.
         Her şeye rağmen mutluluğu aramak zorundayız. Buna kültürümüzde, halimize şükretmek diyoruz.
        Bakın ramazanın başlangıcı ile çocuk bayramı aynı güne denk geldi. Gençlik bayramı ile Kadir Gecesini aynı gün kutladık. Türk -İslam sentezi oldu. Krona belası ile iyi mücadele ediyoruz. Vaka sayısı ve ölümler giderek azalıyor. İyileşenler ve yoğun bakımdan çıkanların sayısı hızla artıyor. Bayram sonrası normal hayatımıza dönüş yoluna çıkacağız.
      Bunları düşünerek, kendi dertlerinizi de bir süre erteleyip, şu bayram günlerini, bayram gibi geçirelim.
     Tüm milletimize bayram gibi bayramlar diliyorum. Bayramınız, bayram olsun.
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157