banner87
24 Nisan 2018 Salı

BELEDİYELER

17 Eylül 2013, 08:49
Bu makale 910 kez okundu
BELEDİYELER
KADİR DAYIOĞLU
Raylı sistem ile ilgili, geçenlerdeki bir yazımda, “Otuz Ağustos Makası” ile ilgili bir  bir not düşmüş ve şunu sormuştum: “Beş yıl kadar önce, ana hat yapılırken bu makas konsaydı da bugünkü sıkıntı yaşanmasa olmaz mıydı?” Biliyorsunuz, ana hattı Erciyes Üniversitesi’ne dolayıyla Talas’a bağlayacak hattın makası yapılıyor. Bu nedenle de, 1 Eylül’den beri Alpaslan durağından öteye sefer yapılamıyor.  Oysa, bu imalat daha önce yapılsaydı, bu sıkıntı olmayacaktı.
 
Yazıma başta Başkan Özhaseki olmak üzere Raylı Sistemin başında bulunan, meslektaşım Arif Emecen duyarlılık gösterdiler. Başkanın selamı ile aradılar. Emecen özetle şunu dedi: “Bu bir süreç, bu süre zarfında yapılan ulaşım etütleri sonucunda çok farklı alternatiflerle karşılaştık. Haliyle, bazı stratejik kararlarda ve bunların uygulamasında gecikmeler ortaya çıktı. Anılan makas da bu cümleden…”
 
Tabii, işin içerisinde olmadığımız için inanmak zorundayız. Aksini söylemede ısrar anlamlı değil benim için. Ayrıca; siyaset falan da yapmıyorum. Sadece, bir mühendis olarak dostlarımı uyarıyor ve kamuoyunu da bilgilendirmeye çalışıyorum.
 
Geçmişte yapılan hataların ya da gecikmelerin hesabını sorma bize düşmez. Hem, bir şey de geçmez elimize. Amacım, bazı uyarılarla, bundan sonraki süreçlerde daha az hata yapılmasına vesile olabilmek. Umarım hafif raylı sistem  “Ulaşım Ana Planı” tamamlanmıştır da kritik gecikmelere imkan tanınmaz, sistemin halkaları sağlıklı bir biçimde yerine oturur.
***
Kayseri Lisesi karşısında bulunan sportif amaçlı kullanılan fakat viraneye dönen Meryem Ana Ermeni Kilisesi’nin cephesine bir afiş asılmış. Afişte, Kilisenin restorasyonunun Kayseri Büyükşehir Belediyesince yaptırıldığına dair bir “bilgi” varmış. Ama her nedense, bu afiş, geçtiğimiz Cuma kaldırılmış.
 
Olaya tanık olan bir dostum uyardı, nedenini bilip bilmediğimi sordu. Ben de Büyükşehir Basın Danışmanı Sami Dayangaç’ı arayıp sordum. O da bir müddet sonra bana döndü ve afişte “maddi bir hata” olduğunu ve bunun düzeltilmesi için söküldüğünü ve aynı gün akşam saatlerine doğru tekrar asıldığını söyledi.
 
Kilisenin onarım ve restorasyonunu üstlenen Büyükşehir Belediyemizi, Başkan Özhaseki’nin şahsında kutlarım. Ne de iyi etmişler. Unutmayın; 20’inci yüzyılın başında, “Ulus Devlet kurma” refleksi ile yapılan, ki bence dönemi için çok doğaldır, bir takım uygulamaları, 21’inci asrın başında da yapmaya kalkmak ya da o günkü stratejileri sürdürmek, doğru değildir.
 
Kayseri’yi, şu ya da bu nedenle terk eden Ermeniler ne kadar hemşerimizse, onların bıraktıkları kültür mirası da bizim. Sahip çıkmak zorundayız. Bir ikincisi de, yerel seçimler sathı mailine girdiğimiz şu günlerde, buna cesaret eden Başkan Özhaseki’yi bir kez daha kutluyorum.
***
Konu belediyelerden açılmışken, küçük ama benim için çok önemli bir detaya değineceğim. Çok gezen birisiyim, şehir içerisinde… Özellikle, “tabanvay” ile… Bu nedenle, şehrin içerisindeki çarpıklıkları da yerinde görme fırsatı bulurum. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Kayseri ile ilgili yazdığım yazıların büyük bir bölümün gezerek ve görerek yazıyorum. Yani, birilerinin “dolmuşuna binme” gibi bir açmazım, yok denebilecek kadar az.
 
Bu uzun girişi şunun için yaptım. Geçen Cuma, “ilaç yazdırmak” için Mustafa Kızıklı Sağlık Ocağı’na gittim. Biliyorsunuz bu Ocak, Mimarsinan Mahallesi’nde… Alpaslan tramvay durağında indim, Murat Caddesi’ne geçtim. Mustafa Germirli İmam Hatip Lisesi önünden yürüyüp gittim.
 
Yürüyüp gittim ama kilitli parke taşlar piyano tuşları gibi ses çıkartıyordu. Ta nereye kadar? Taksi durağına… Dönüşte karşı kaldırımdan geldim, durum nasıl bir göreyim, diye. Burada ise durum, geldiğim kaldırım kadar olmasa da hatırı sayılır miktarda parke oynuyordu.
 
Hafızamı yokladım, bu cadde, bu bahar yeniden düzenlenmişti. Yani, birkaç aylıktı. Peki, piyano tuşları gibi ritim tutan taşlar neyin nesi? Kocasinan Belediye Başkanı ve bizim basının “Bekir abisi” kusura kalmazsa bir şey soracağım.
 
Kocasinan’da oturan ve taşınmazlarım için vergi ödeyen bir hemşerinizim. Çok merak ettim, umarım siz de merak etmişsinizdir. Bu işin yüklenici kim; kontrol ve kabul kim yaptı?  Yok inanmıyorsanız tebdili kıyafet yapıp yaya olarak bir gezin bakalım tarif ettiğim yeri… Ve görün, yapılan kaldırımların durumunu. Yok, ihale makamı Büyükşehir ise, sözümü geri alıyor ve özür diliyorum.
 
Hani derler ya; “çok gezen ayakkabı eve bok getirir!” Bizimkisi de böyle bir şey. Yazının çıktığı saatlerde, Allah izin verirse, Ak Deniz’de olacağım. Dönüşte Ak Deniz izlenimlerini paylaşacağım sizlerle. Bakalım, çok övülen Kayseri’ye göre nasılmış, buraları?
 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV