banner153
banner156
01 Haziran 2020 Pazartesi

BELEDİYELER

18 Nisan 2019, 10:04
Bu makale 329 kez okundu
BELEDİYELER
ŞABAN GÜNER

Bir makama yeni bir insan atanınca ona tebrik ziyareti yapmak adettendir. Birçok âdetimiz de olduğu gibi bu tebrikleşmenin de suyunu çıkartıyoruz. Seçilen Belediye Başkanlarına ilgili ilgisiz herkes tebrik kuyruğuna giriyor.  Çikolata satışlarında patlama var. Hatta bazı başkanlar, çikolata yerine fidan getirin diyorlar.

Şimdi hemen “e ne var bunda diyeceksiniz!” hatta kızanlarınız bile olacak.” Ne güzel işte benim bozkırım yeşerecek” diye ahkâm kesilecek. Hatta hadisler nakledilecek. Hepsini bilmesine biliyorum da, şu acil çözümler bekleyen memleket meseleleri ne olacak diye sormaktan da kendimi alamıyorum.

Bak belediye çalışanlarına ödenecek maaşların günü geldi, geçti. Maaşları ödemeye birçok belediyede para yok. Başkan bunu bulmakla mükellef. Ama hangi ara bulacak. Alacaklılar kapıda, hatta ziyaretçilerin bir kısmı, belediyeden gecikmiş alacağı olanların olduğuna eminim.

Aklıma gelmişken söylemeliyim; başkanlar klasik fidan gibi çözümler yerine, belediye adına bir fon kursalar.  Tebrik ziyareti yerine fona para yatırın deseler daha güzel olur. Fonun adı, ağaçlandırma, güzelleştirme, borç tavsiyesi ne dilerseniz o olur. Belki bu sayede şu gereksiz hayırlı olsun ziyaretleri yoğunluğunu kaybeder.

Biz söyler yazarız. Duyan ve uyan olacağını zannetmiyorum. Ama biz yinede yazalım, kayıtlara geçsin. Belki bir gün, sıra dışı biri çıkar uygular. Bak Niksar Belediye Başkanı, halktan kartlarınıza kullanacağınız su paralarını da kartınıza yükleyin diye rica ediyor. Borçluyuz diyor.

Kayseri de tekrar aday edilmesi benim için sürpriz olan bir başkanda Ahmet Çolakbayraktar oldu. Sürpriz diyorum çünkü sessiz sedasız çalışıp, iyi işler yapanlar partileri tarafından çok sevilmiyor. Ahmet Bey öyle çarpıcı reklamlar yapabilen biri değil. Sessiz sedasız güzel işler yapıyor. Mesela şu Kocasinan Akademi uygulamaları, köyden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerine yapılan hizmetler, sokaklara konulan, elbise ve bayat ekmek toplama terminalleri gösterilecek güzel örnekler.

Başkana bir önerim olacak. Ahmet Paşa Caddesinden Başlayıp, Tuna Caddesinde sona eren Kocasinan Bulvarı na paralel uzanan,  Bozantı Caddesi, can güvenliği açısından tehlike saçıyor. Bilhassa caddenin Fuzuli Caddesi kavşağından geçmek için bir Fatiha ile üç ihlâs okumak gerekiyor. Bu kavşağa bir alt geçiş mi yapılır, ışık mı konur, ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı.

Aynı benzeri çarpık bir cadde anlayışı Melikgazi bölgesinde de var. Âşık Veysel Caddesinden başlayıp Başakşehir Koleji ve Talas Mevlana Mahallesi yönünde uzanan Sıra Söğütler Caddesi güzel oldu. Lakin Eras Lisesi karşısından Eras Evleri ve Yıldırım Beyazıt Mahallesine dönüş unutulmuş galiba. Oraya gitmek için Melikşah kavşağına kadar gitmek gerekiyor. Bunu anlamak mümkün değil. Sıkıntı tramvay güzergâhı ise bir alt geçit çok mu pahalı yatırım? Ha Melikşah kavşağı demişken bu kavşakta ve hemen ilerisinde ki Kaski Tesisleri karşısında bulunan kavşaklarda düzenleme yapmak için kaç kişinin ölmesi bekleniyor!

Bu üç kavşak, hiç vakit geçirmeden ilçe veya Büyükşehir hangi belediye sorumluluğunda ise onun tarafından düzenlenmeli. Tramvay hattı yapılmadan o alt geçit yapılmalı. Melikgazi nin eski Başkanı Büyükkılıç şimdi Büyükşehir Başkanı,elbette  bu konuyu bizden daha iyi bilir.

Buralarda yitirilecek her canın sorumlusu, en azından benim vicdanımda, tedbir almayan belediyeler olacaktır. Testi kırıldıktan sonra çözüm olmuyor, ah vah demekle kalıyoruz.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157