banner153
25 Eylül 2020 Cuma

BEN HERŞEYİ BİLİRİM

23 Ocak 2020, 09:31
Bu makale 796 kez okundu
BEN HERŞEYİ BİLİRİM
ŞABAN GÜNER
Bir tanıdığın taziyesinde bir oda dolusu insana orta yaşlı biri, beyin ameliyatı nasıl yapılır konusunu anlatıyordu. Adamı tanımıyordum. Ama odada tanıdığım bir düzüne doktor vardı. Hatta biri, beyin cerrahı idi. Durum bu olunca konuşanı tecrübeli bir cerrah zannettim. Sessizce yanımda oturana, konuşanını kim olduğunu ve mesleğini sordum. Ayakkabı satıcısı olduğunu öğrenince donup kaldım.
Şöyle etrafınıza bir bakın. Konuşulanlara kulak verin. Konuşanların etiketini sorun. Ne demek istediğimi anlarsınız. Çarşıda, pazarda, ekranda, düğün evinde, taziye çadırında bunlardan yüzlercesini göreceksiniz.
Bunları gördükten sonra, çözümsüz kalan onlarca meselenin neden çözülmediğini araştırmanıza gerek kalmayacaktır.
Eskiden bu tiplere ukala denirdi. Zamanımızda uzman deniliyor.  Uzman demek, uzmanlık konusunda eğitim almış, aldığı eğitimi sahada uygulamış kişi demektir. Buda yetmez, farklı uygulamalar yapanları tetkik etmiş olması gerekir. Başka bir tabirle, görmüş geçirmiş olması gerekir.
Uzman dediğin sabit fikirli ve ön yargılı olmaz. Gelişmelere, tekâmüle ve farklı fikirlere açık olur. Dediğim dediktir anlayışından uzaktır. Dinlemesini bilir. Şüphecidir, sürekli araştırır.
Bir kişiye bu unvanı verirken çok hasis olmalıyız. Aksi takdirde bu sıfat olan kelime ucuzlar. Herkese bu sıfatı verirsek, uzmanlık kelimesi sıfat olmaktan çıkar. Sıradan bir kelime haline gelir. Maalesef günümüzde olan budur.
Sahi şu etrafınızda bulunan bunca her şeyi ben bilirim taifesinde saydığımız bu özelliklerden kaçı var? Sorusuna verecek cevabınız, sanırım acı bir tebessüm olur.
Bu nedenle ülkenin en hassas meselelerinde, konuşanların halleri perişan. Kafaları karışık. Ismarlama görüşlerine, tarafsız olarak bakın. Bu zevatın bizim GÜNEY MÜFTÜLERİN den farkını göremezsiniz. Hatta bizim güney müftüleri sorunlara pratik çözümler bulurlar. Çetrefilli meselelerin çözüm kapısıdır. Bu uzman taifesi ise çözüm yerine çözümsüzlük üretirler. Karşı fikirlere saldırmanın ötesinde kendi fikirleri yoktur.
Tüm yaklaşımlar ideolojik olunca, düşünce ve akılın prangalı olması çok tabiidir. İdeoloji dediğin ilmi esir alır. Benim ve benim gibi düşünenlerden başka doğru yoktur yargısı yerleşir. Şöyle etrafınıza bir bakın, tarikatlar, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, odalar, sendikalar hep bu ben ve biz her şeyin en iyisini biliriz hastalığının pençesi altında inliyorlar.
Bu hastalık çıkmaz bir sokaktır. Bu çıkmaz sokağın adı üstünde çıkışı yoktur. Üstelik karanlık ve soğuktur. Bu sokağa güneş doğmaz.
Lafı uzattıkça, Allah korusun, bende bu hastalığa yakalanma korkusuna kapıldım. Öyleye hastalık insandan insana geçiyor. Hatta ortamdan bulaştığını söyleyen uzmanlarda var!
Gerçek uzmanların, ilim ve irfanı hür olarak, ahkâm keseceği günler diliyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV