banner153
20 Eylül 2020 Pazar

BEN O ÇOCUKLARI ÇOK SEVDİM

22 Mayıs 2020, 07:36
Bu makale 661 kez okundu
BEN O ÇOCUKLARI ÇOK SEVDİM
RAGIP TATAR
Size gerçek bir öyküyü aktaracağım. Olay Amerika’da yaşanmıştır. Kenar mahallede ki çocukların davranış, yaşam ve gelecekte ki olabilecekleri durumları ile ilgili araştırma yapmasını ister bölgede bulunan Üniversitesinin öğretim üyesi öğrencilerinden bir gruba.
Öğrenciler kenar mahallenin çocukları ile görüşür, eğitim durumunu değerlendirir, yaşam şartları yaşama bakış acıları gibi bir dolu konuları içeren düşüncelerini Üniversite hocalarına sunarlar. Çocukların geleceği ile düşünce olumsuzdur.
Yıllar sonra ayni Üniversite öğretmeni şimdi ki öğrencilerine su ödevi verir. Geçmişte yazılan değerlendirmenin araştırılması için kenar mahalleye gidilerek isim, isim araştırılarak hangi durumda olduklarının ortaya çıkarılmasını ister. Üniversite öğrencileri kenar mahalleye giderler ve geçmişte isimleri bulunan 176 kişiye ulaşırlar. O çocuklardan 20-30’u olmuştur. Şuan yaşamda olan 176 kişi ise çok önemli meslek gruplarının bireyi yani mimar, mühendis, doktor olmuşlardır. Öğrenciler bu başarıyı nasıl yakaladıklarını sorduklarında 176 kişinin ortak yanıtı efsane bir ilkokul öğretmenimiz vardı diye söylerler.
Öğrenciler oluşturdukları raporu Üniversite hocalarına sunarlar.
Üniversite hocası bu kez öğrencilerine ilkokul öğretmenini bulmalarını onunla konuşarak çocukların bu başarıyı nasıl yakaladıklarını öğrenmelerini ister. Öğrenciler yaşlı bayan öğretmeni bulurlar ve sorarlar hocam bu çocuklar sizin sayenizde bugünkü konumlarına geldiklerini söylediler. Siz ne yaptınız bu çocuklar için derler.
Yaşlı öğretmenin yanıtı kısadır. Ben o çocukları çok sevdim. İşte başarının ve yaşamın sırrı burada insani sevmek. İnsani sever ona inanırsan basarı gelir.
Yaşamın her alanında iyi eğitilmiş yani sporda, sanatta, bilim dallarında çocuklar bizim geleceğimiz olacaklar.
Ben kendi adıma köyümde efsane öğretmen İsmail Güneş’in öğrencisiydim. Nurlar içinde uyusun.
Atamda öğretmenlere yeni nesil sizin eseriniz olacak demiştir.
Ragip TATAR

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV