banner153
banner159
06 Temmuz 2020 Pazartesi

BEYDEĞİRMENİ BESİ OSB

24 Mayıs 2019, 03:41
Bu makale 416 kez okundu
BEYDEĞİRMENİ BESİ OSB
KADİR DAYIOĞLU
Mustafa Çelik döneminde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve hayvancılığa destek amacıyla başlatılan Beydeğirmeni Besi Projesi ile ilgili, önemli bir adım atıldı. Daha önce arsa fiyatlarının yüksekliği nedeniyle pek ilgi görmeyen, tepki alan projede arsaların metrekare fiyatı düşürüldü.
 
Bu, çok doğaldır… Diğer OSB denemelerinden biz biliyoruz ki, ilk aşamada pek ilgi olmaz, çeşitli nedenlerle. Hal böyle olunca, ilk fiyatlar aşağı çekilir, bu yetmez birkaç yılı kapsayan taksitli satışlar yapılır. Bu da tahsis edilen parsellerin tamamının elden çıkmasına yetmez. Ama ilk üyeleri ve onların ödemeleri ile “Bismillah!” denir.
 
Aradan zaman geçer, OSB ortaya çıkmaya başlayınca, kıymete biner… Bu sefer kalanların fiyatını artırır yönetim. Bazıları da yüksek fiyatlarla el değiştirir. Önce kıymeti bilinmez, sonra kıymete biner.
 
Tabii, bu aşamada hemen dedikodular başlar; “Ağa duydun mu OSB’nin parsellerini kapatmışlar. Girişimciye bir şey bırakmamışlar. Kapatanların bir kısmı da yüksek fiyatlarla satıyorlar”. Bu kısmen doğrudur, kısmen yanlış. Ha, “rant” için girenlerin olduğu da muhakkak…
 
Hakkı teslim etmek gerekir, unutmayın “yatırım çarkı”nı ilk üyelerin ödentileri döndürürü. O nedenle haksızlık etmemek gerekir. Öyle ya, ileride, laf söyleyecekler buyursunlar hissedar olsunlar. Olsunlar ve ileri de sağı-solu suçlamaya kalkmasınlar. “İşte hendek, işte deve!”
 
Tabii, Besi OSB’nin tüzüğü, ilgili yasa bu konuda yani devir için ne diyor, bilemiyorum ama bildiğim yıllar için mekanizma böyle çalışıyordu…
 
Kumandayı Çelik’ten devralan Memduh Büyükkılıç, konuyla ilgili olarak Büyükşehir’de toplantı yaptı, ilgililerle. Projeyi kısa zamanda hayata geçirmek istediklerini söyledi. “Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nin ülkemizde hayvancılığın en önemli üretim merkezlerinden birisi olabilmesi için birçok istişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirdik. 
 
Bugün itibariyle Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış ve Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras ile yaptığımız toplantının neticesinde Büyükşehir Belediyesi olarak Beydeğirmeni Bölgesi’nin bir an önce faaliyete geçmesi için önemli kararlar aldık. Kayseri’yi hayvancılığın önemli bir merkezleri haline getirecek bu projede daha öncesinde metrekaresi 35 TL+KDV olarak belirlenen arsaların metrekare fiyatını 25 TL+KDV’ye düşürdük. Bu sayede projemizi aktif hale getirerek şehrimize bir an önce önemli bir üretim merkezi kazandıracağız” dedi.
 
Tabii, değerli Başkanımız, bu ana kadar kaç iştirakçi oldu, bunu belirtseydi iyi olurdu. Bir de, tabii varsa, eski fiyattan kabul edenlerin yükümlülüklerini de yeni seviyeye indirdiklerini belirtselerdi iyi olurdu. Yok, hiç başvuran olmadıysa, buna gerek olmadığı muhakkak…
 
Evet. Önemli bir yatırım. İçeriğini “Kayseri’de Ticaret ve Sanayi” kitabımda uzun uzun anlattığım için, konuya az çok vakıfım. Bu hayırlı girişimin akim kalmaması, gecikmemesi gerekir… O nedenle, ileride “öküz altından buzağı arayacaklara” buradan bir ricam olacak; pişmiş aşa su katıp kafaları bulandırmayın.
***
Faaliyetteki OSB’lerin şurasında ve burasında, karınca kararınca görev aldım. İkisinin yer seçiminde imzam var. Kayseri OSB’nin 1200 hektara nasıl çıktığını, Ahmet Hasyüncü’ye nasıl bir OSB devredildiğini az çok biliyorum. Hazret, 40 trilyon keş para (Az bir kısmı çek senet) ile, kamulaştırma sorunu olmayan, altyapısı bitmiş bir OSB devralmıştı. Ama kerameti de kendinden bilmişti. Kendisi de 2400 hektara çıkartmıştı.
 
Kendinden öncesini yok sayan bir yönetim sergilemeye başlayınca, o zaman şunu söylemiştim: Marifet bu kadar imkanı olan bir OSB’yi 2400 hektara çıkartmakta değil. Bunu herkes yapar. Maharet, sıfırdan bir OSB kurup, benzeri şartlarda halefine devretmektir, demiştim. İğne ile kuyu kazmanın ne demek olduğunu biliyorum. İlk yönetimlerin çektiği idari ve parasal sıkıntıları da…
***
O nedenle; sıfırdan hele hele bir “ihtisas OSB” kurmak kolay değil. Uzun bir zaman alır… Memduh Başkan, bu görev süresinde üretime geçirebilirse büyük başarı. Ama az çok tanıdığım Memduh Başkan, bunu kısa zamanda halledecek performansa sahip…
 
Tarım, hayvancılık ve bunlarla ilgili sanayi için önemli bir girişime herkesin destek vermesi gerekir. Zira; Kayseri’de sanayi gelebileceği yere geldi. Bundan sonra, büyük bir sıçrama beklemeyin. Normal trendinde devam eder.
 
Geriye tarım/hayvancılık ve hizmet sektörü kalıyor. İşte bu Besi OSB bu açıdan çok önemli. Hizmetler sektörünün önemli bir parçası olan turizme gelince; bunun gelişmesi baktığın yere bağlı. “Turizme” ahlak bağlamında yaklaşılırsa, bir adım bile ileri gidemeyiz.
 
Bakınız, Ramazan’ın yarısına çoktan eda ettik. Allah, senesine güle güle yitirsin. Merkezi her gün gezerim, öğle yemeği yiyecek doğru dürüst bir lokanta bulamazsınız. Açık olanlarda da çok kısıtlı yemek çeşidi var. Çoğu da döner üzerine.
 
Bir yabancı (yolcu), bir turist, bir hasta nerede karnını doyurabilecek? Çok merak ediyorum. Böyle bir kente kimse uğrar mı?

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157