banner153
banner156
01 Haziran 2020 Pazartesi

BİR AHLAKİ EROZYONLA KARŞI KARŞIYAYIZ

19 Nisan 2019, 10:07
Bu makale 314 kez okundu
BİR AHLAKİ EROZYONLA KARŞI KARŞIYAYIZ
M.KEMAL ATİK
Sevgili Okurlar! Bu gün ülkemizde ahlaki Bir erozyonla karşı karşıyayız. Bunu nerden anlıyorsunuz derseniz? Bir an için düşünelim, kendi nefsimize soralım,ahlaki bir muhasebe yapalım. Müslüman olarak başkalarının haklarına riayet ediyor muyuz? Hukuka, adalete, liyakate önem veriyor muyuz? İnsan hakkının gözetilmesine, kul hakkının korunmasına riayet ediyor muyuz? Hz. Peygamber’in yüce ahlakı, adaleti, temizliği, iyiliği, sevgi ve hoş görüsü, ilim ve irfana verdikleri önem toplumumuzda değer ifade ediyor mu?
 Üzülerek ifade etmek isterim ki Yüce dinimizin ahlakı güzelleştiren yönleri her geçen gün köreliyor ve değerleri alınmış şekilci dindarlık artıyor. Şiddete, hileye, havadan para kazanmaya, vergi kaçırmaya, güven hırsızlığına, sefahat türü eğlencelere ve aşırı israfa, gösteriş ekonomisine yönelik harcamalar hızla artıyor. Müslümanlar zenginleştikçe, modernleştikçe dini ve ahlaki değerlerinden uzaklaşıyor. Din kişisel menfaatlerde araç sallaştırılıyor. Çalıp çırpanlar, halkımızın manevi duygularını ve sermayelerini sinsice alıp götürmeye çalışanlar gün geçtikçe artıyor. İşçinin emeğini kendi çıkarları uğruna kullananlar ilehaksız kâr elde etmek için yasadışı yollara başvuranların umursanmadığı bir toplumun dindarlığı, sıradan bir dindarlık değil de nedir?Tembelliğin, sahteciliğin, baştan savmanın, kültürsüzlüğün, cehaletin ve riyakârlığın egemen olduğu bir topluma Müslüman toplum diyebilir miyiz?
 Tüm bu tespitleri paylaştıktan sonrapeki, öyleyse hak karşısında bizleri mücrim yapan güç nedir? Bu güç içimizde nasıl barınıyor? Bu güç, nefsimiz, ihtiraslarımızdır. Büyük düşünür merhum Nurettin Topçunun da söylediği gibi, “İhtiraslar bütün benliğimizi sürükleyip götüren bir nehir gibidir. Orada pek çok zehirli iksirler karışıktır. Menfaatler, garazlar, hasetler, korkular ve bunların yanında, sempatiler, alışkanlıklar ve idealsiz, bütün zavallı sevgiler, içimizden her birinin, içlerinden birini putlaştırarak hayatın anlamını kendisinde aradığı bu putlar, bizde hakikatlere karşı koyan düşman güçlerdir. Bizi çürüten ve ahlakımızı yıkan da onlardır”

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157