banner87
16 Temmuz 2019 Salı

BİZİM EMMİOĞLU AHMET

10 Nisan 2019, 09:49
Bu makale 168 kez okundu
BİZİM EMMİOĞLU AHMET
KADİR ÖZDAMARLAR
İnsanoğlu ölümlüdür. Dünya aleminde ”ömür denilen olay sınırlıdır. Bundan dolayıgönül ehli insanlar yaşadığımız süreye geçici anlamında ”fena alemi”, ölüme ise “fena aleminden ebedi aleme göçüş” denir. Çünkü ölüm aslında asıl olan gerçek âleme, yani yaratan Allah’a kavuşmaya bir ön hazırlıktır. Her fani de bu sınavdan geçecektir. Bu bakımdan her yaratılan da bu sınava şöyle veya böyle hazırlanır!
Bizim Emmioğlu Ahmet (Develi/ 1960-2019)geçtiğimiz pazartesi günü ani kalp krizi sonucu, sabaha karşı Hakk’a yürüdü. Bir Allah dostu ve sevgi dolu bir insandı. Develi’nin saygın sülalelerinden Abbaslar’dandı. Develi’de ailenin büyük ve geniş bir aile olduğunu belirtmek için denir ki:
Develi’de Abbaslar,
Aygözme’de Masmaslar,
Everek’te Tıstıslar,
deyimi şöhretlidir. Aile ticaretle meşguldür. Develi’de ilk tohum satmayı alışkanlık haline getiren esnaflardandır. Bundan dolayı lâkapları ”Tohumcular” adıyla değişmiştir.
Babası ailenin üçüncü çocuğu Abdulkadir, annesi ise Naime Hanım’dır. Altı erkek, üç kız kardeş olan kardeşler topluluğunun üçüncüsüdür. Aile daha sonra Toptan Bakkaliye üzerinde yoğunlaştı. Çok da başarılı oldular. Develi genişlemeleri sonucu dar gelince kardeşler Kayseri’ye göçtüler. Bir ara en büyükleri Ali ile Ahmet Adana’ya gittiler. Burada uzun süre kaldılar ve başarılı oldular. Fakat bir olmanın güzelliğini anladılar hepsi bir olup şirket oldular. Uzun zaman bir arada huzurla çalıştılar.
Aile çoğalınca bölünme söz konusu oldu. Bölünme ve haliyle yeni oluşum Ahmet’e her halde ağır geldi. Bu konu kendi diliyle bir kelem duymadım. Hepiyimserdi. Daima gülüyordu. Tam açılışa hazırdı. Bana:
-Emmioğlu! Açılışa hazırız diyordu.
Demesine böyle diyordu amma Salı sabahı telefonumuzun acı sesi:
-Ağabey, Ahmet amcam sizlere ömür, dedi. Sözün bittiği yerdi. Yemekten ziyade
Yemekten ziyade Hiç beklemediğimiz, bir sonuç. Hıçkırıklara boğuldum. Demek Emmioğlunu kaybetmiştik. Cenazesini Develi’de Şehir Mezarlığı’na kaldırdık. İnanınız mezarlığa gelen insanlar bine yakındı!
Ahmet evli ve iki çocuk sahibidir. İşine saygısı olan ve ailesine bağlı bir insandı. Çok saygılıydı. Abbaslar sülalesi birbirine çok bağlı insanlardır, tutkundurlar. Yemekten ziyadeyedirmeyi seven bir insandı. Bir “Emmioğlu” deyişi vardı, o kadar candan idi ki. Şimdi, bizi bu güzelliklerden bizi mahrum bıraktı, gitti. Dayanmak çok zor. Fakat neylersin ki: “herkes ölümü tadacaktır”. Emmioğlu da bu hükümden kaçamadı
Mekanı Cennet olsun. Genç eşinin, çocuklarının ve sevenlerinin başı sağ olsun. Kendisini çok özleyeceğiz.
Not: Ölümü sebebiyle gerek Kayseri dışından, gerek Develi’de ve gerekse Kayseri’de aileyi yalnız bırakmayan, telefonla taziyelerini bildiren tüm dostlarımıza nasıl teşekkür edeceğimizi bilemiyoruz. Teşekkürle

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV