banner153
banner156
30 Mayıs 2020 Cumartesi

BOYDAK HOLDİNG VE KAYSERİSPOR

17 Eylül 2019, 09:54
Bu makale 292 kez okundu
BOYDAK HOLDİNG VE KAYSERİSPOR
KADİR DAYIOĞLU
Boydak Holding CEO'su Alpaslan Baki Ertekin, holdingin mali yapısı, isim değişikliği gibi konularda dikkat çeken açıklamalar yaptı. Holdingde 309 milyon dolarlık iyileşmenin olduğunu ifade eden Ertekin, “Burası benim malım olsaydı, ben bu kadar çalışmazdım” sözleri ile de dikkat çekti.
***
Ölçeği, bakkal dahi olsa bir işletmenin iyileşmesine, büyümesine, kârlılığının artmasına seviniriz. Zira, biz biliriz ki; kötü yönetilen işletmeler, zarar eden işletmeler ekonominin çürük dişleridir. Tedavi olmasa ya da çekilmese ağız sağlığını berhava eder.
***
Ertekin; “Ben bir yapının görevlendirdiği CEO’yum. Ben icraatın başıyım, ama kararları tek başıma almıyorum. Örneğin Kayserispor’a yardım yapılacaksa TMSF Başkanına gidip diyoruz ki, basiretli tacir olarak bunu yaptık, şu kadar ciro yaptık, ama Kayseri şehrine olan borcumuz da var”, ifadelerini kullandı. (Basından)
 
Ertekin, kendilerini eleştirenlere isim vermeden, “hakarete” kadar uzanan yanıtlar verince, Kayseri gündemine düştü. Tabii, Kayserispor ile olan parasal ilişkiler nedeniyle, ben de eleştirmiş, “kimin parasını kime veriyorsunuz?” türünden bir ya da iki yazı yazmıştım.
 
Ertekin’in dediği gibi Boydak Holding, “babasının malı” değil. TMSF Başkanının da… Kamunun, dolayısıyla “benim malım!” Kaldı ki, kendi malı dahi olsa ayni ve nakti varlıklarını diledikleri gibi tasarrufta bulunamazlar. Devletin “mali denetimine” tabiidir…
***
Ha. Bunları Ertekin mutlaka bilir… O nedenle tereciye tere satmak istemem… Amma lakin, “benim olan malın” nasıl tasarruf edildiğini de bilmek, sormak sorgulamak isterim.
***
Sn. CEO; “Kayserispor da dahil, yaptığımız yardımları TMSF Başkanına soruyoruz”, diyor. O da herhalde “verin!” diyor ki veriyorlar. Tabii, Başkan kurumsal kimlik olarak mı yoksa, bireysel inisiyatif olarak mı bu tasarrufta bulunuyor? Bilemiyorum.
 
Şunu öğrenmek istiyorum: Kayseri’ye mal olmuş bir vakıf, bir dernek, bir cemaat de yüklü yardımlar talep ettiğinde bu istekler de TMSF Başkanına sunuluyor mu? Yoksa, başında, elemine edilerek ret mı ediliyor? Ya da her yardım talebinde bulunan mutlaka TMSF Başkanına soruluyor mu?
***
Aklıma takıldığı için soruyorum: Mesela, neden Kayserispor da bir başkası değil? Yoksa talep, Kayseri büyüklerinden mesela Mehmet Özhaseki’den geldiği için mi yerine getiriliyor?
***
Sn. Ertekin’e, haddim olmayarak, acizane bir tavsiyem olsun, şayet kabul buyurursa: Üstadım, bu kadar yüklü paraları, TMSF Başkanı da borç dahi olsa veremez. Bugün, siyasal iktidarın desteği arkada hissedilerek bazı tasarruflarda bulunabilirsiniz ama unutmayın devran değiştiğinde bu bağışlar/borçlar, yardımlar sorgulanır?
***
Yine bildiğim şu: bırakınız kamu malı olmayı, kamu iştiraklerinin dahi kamusal denetime tabi oldu, görevlilerinin “kamu görevlisi” gibi muamele göreceği muhakkak.
***
Tabii, Kayserispor, diğerleri gibi mali sıkıntı içerisinde. Borçları giderek artıyor. Buna çare aranıyor. Ama nafile. Şunu iyi bilmek gerekir: Kayserispor’un mevcut ve müstakbel borçlarını kapatacak, hayatını idame ettirecek paraya (tasarrufa) sahip değil bu şehir. Kayseri’nin adı büyük ama büyütüldüğü gibi değil.
 
Bakmayın siz “Büyüklerimizin” Kayseri için; “Gerekirse direklerini gümüşten, halatlarını ibrişimden, yelkenlerini atlastan yaparız!” dediklerine… Bu bir hayatın gerçeğidir… İnsanların kapısını bir kez bilemediniz iki kez çalarsınız, “yardım” için. Üçüncü kez çaldığınızda kapısını açmazlar.
 
O nedenle; siyasetin kontrolü dışında kalan kurum ve kuruluşlar yöneticileri ve “Büyüklerimizi” gördükçe, “bacadan” kaçarlar… Bu dün böyleydi, bugün de böyle olduğuna inanıyorum…
 
Kayserispor tesislerinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve kulüp başkanı Erol Bedir ile basın toplantısı düzenleyen Valimiz Şehmus Günaydın, kentin takıma sahip çıkması gerektiğini ifade etti.
***
Sayın Valimizin devletin valisi olduğunu, “Büyüklerimiz!” kapsamına girmediğini hemen belirteyim. Ben, yerel “Büyüklerimiz”den söz ediyorum. Vali Beyin, Kayserispor’un içine düştüğü sıkıntılardan kurtulması için selefleri gibi gayret gösterdiği muhakkak. Samimiyetinden hiç kuşkum yok.
 
Bu bağlamda geçenlerde bir toplantı daha yaptı. Toplantı da; Kayserispor'un başarısı için kentte yaşayan herkesin fedakarlık yapması gerektiğini vurgulayan Sn. Günaydın, "Kayserispor hepimizin. Kayserisporumuzun başarısı için herkesin fedakarlık yapması gerekir. Hiç kimse bazı şeyleri bahane etmesin. Herkes geçmişe bir sünger çeksin. Eğer amacımız gerçekten Kayserispor'a hizmetse gerisi teferruattır." diye konuştu.
 
Sarı-kırmızılı ekip için düzenlenen yardım kampanyası çerçevesinde ulusal kanallardan da yayımlanması planlanan "yardım gecesi" düzenleneceğini bildiren Vali Bey, bu kampanyaya ilgi gösterilmesinin önemli olduğunu söyledi.
***
Sayın Valim… Haddime değil sizlere akıl vermek amma lakin borçlar öyle “SMS” mesaj gelirleri ile kapanabilecek miktarda değil. Hem, büyük bir gelir falan da beklemeyin.
***
Mesela merak ediyorum; Başkan Bedir’in sahiplerinden olduğu şirketlerin, Kayserispor’dan alacağının 16 milyon lira olduğu söylenmişti üç ay kadar önce. Şimdi ne durumda bilemiyorum.
***
Hasıl kelam, “dökme su ile değirmen dönmez”. Gayretler de mevcut alacaklıların, “alacaklarını” ödemeden öteye geçmez. “Alacaklıların” alacaklarını tahsil ettikten sonra görevlerine devam edeceklerine de ihtimal vermiyorum.
***
Bir tarihte, 1970’lerde, “lastikçi” ve çok iyi tanınan bir abimiz, Kayserispor yönetimine girdi. Biz de sevindik… Gel gör ki, bir müddet sonra ayrıldı… Öğrendik ki, alacağı 150 bin lirayı tahsili müteakip “ben bu işte yokum arkadaş!” demiş.
***
Yine o yıllarda, 650’şer bin liralık senet veren ve birbirlerine “kefil” olan beş büyüğümüz, sonunda senetleri kendileri ödemek zorunda kalmıştı. Rakamda yanılabilirim ama isimleri aklımda: Cahit Aral, Hüseyin Bayraktar, Ağah Bozkurt, Rasim Başgül ve Mustafa Nevzat ÖzhamurkarBorçlu/alacaklı olarak verdikleri senetler İş Bankası’nda “kırdırılmış”, Kayserispor’a para temin edilmişti.
***
Futbolcu karşılığı; “Kebapçı Hilmi” ve Mustafa Tazecioğlu’nun, GS’a; yine merhum Mustafa Besceli’nin FB’ye verdiği çek/senet için düştükleri zor durumuı; merhum Selçuk Karakimseli’nin verdiği “borç senedini” yine kendisinin nasıl ödediğini bilenlerdenim.
 
Yine Bozkurt’un; borç senedi nedeniyle; “Aklıma geldikçe uyuyamıyorum, uyuyabilmek için zihnimde fasulye ayıklıyorum!” diye, muhasip üye merhum Zeki Özbakkal’a nasıl dert yandığını biliyorum.
***
Evet. Sorunu çözemezsiniz... Ancak ertelersiniz. Peki, nereye kadar? Ayrıca; profesyonel bir olay amatörce ve amatörlerce yürütülemez.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157