banner87
19 Eylül 2019 Perşembe

BU BİR BAYRAM YAZISI

07 Haziran 2019, 10:48
Bu makale 190 kez okundu
BU BİR BAYRAM YAZISI
ŞABAN GÜNER
Adettendir, bayram geldi mi bayram yazısı kaleme alınır. Pardon, şimdilerde bu artık klavyedeki tuşlarla yapılıyor. Bu yazılarda mutlaka geçmişteki yaşanan bayramlara methiyeler dizilir. Onlara olan özlem dile getirilir.
Hep düşünürüm o geçmiş bayramlarda neler vardı da bugün yok oldular? Maddi olarak bakarsak pek öyle olumlu cevaplar bulmak mümkün değil. Yoktu diyeceklerimiz listelere sığmaz. Bu gün yok diyeceğimiz, sevgi, samimiyet, hoşgörü, yardımlaşma, tatlı dilden ibaret olur. Bunların hepsini toplarsınız bir HATIR eder. Hani şu eskilerin çok değer verdikleri, şimdilerde tedavülden kalkmış olan hatır gönül işinden bahsediyorum.
Şimdilerde kimse kimsenin hatırına bakmıyor. Hatırı var demiyor. En ufak bir terslikte, ağzımızdan zehirler saçılıyor. Ağızdan saçılan zehir böyle çok ve öldürücü olunca kalbimizdeki zahiri varın siz hesap edin. Sadece ağızlar işbaşında olsa neyse diyeceğiz ama iş yumruklara, sopalara, kurşunlara uzanıyor.
Dün bildiklerimiz ve ihtiyaçlarımız kıttı. Bir şeker, sinema, balon, atlıkarınca tüm çocuklarımızı mutlu ediyordu. Taze bir ayakkabı, yeni bir pantolon gömlek sevincimizi katlıyordu. Onları başucumuza koyarak yatağa uzanıyorduk. Ama mutluluktan sabaha kadar uyuyamıyorduk. Verilen yirmi beş kuruş harçlık, yüklü bir servet demekti!
Bugün çocukların, hatta büyüklerin ulaşmak istediği o kadar çok şey ve hedef var ki saymakla bitmiyor. Onları elde etmeye kimsenin gücü yetmiyor. Çünkü maddi imkânlar artarken, hedef hep birkaç adım önde gidiyor. Hiçbir şey dur durak bilmiyor.
Ulaşıp elde edemediklerimizin sayısı artıkça huzurumuz kalmıyor. Agresifleşiyor, kaba ve kırıcı oluyoruz. Arayıp bulamadığımız, bulunca alamadığımız her şeyin sorumlusunu etrafta arıyoruz. Güç kullanmayı sevmeyen halim selim insanlarsa geçmişlerine kaçıp saklanıyorlar.
Elektrik, araba, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, telefon, hele hele cep telefonu olmayan geçmişleri onları artık mutlu edemez. Artık bu kadar çok şeyi görüp, konforunu sürdükten sonra orada, saklanıp, mutlu olmaları mümkün değil! Vardıkları ilk gün, internet, youtube, facebook niye yok diye isyan ederler. Bunların olmayışına beş dakika tahammülü olmayanlar bunların olmadığı bir hayatı yaşayamazlar.
Bunları yanlarına alarak geçmişe gideceklerini zannedenler, böyle bir şeyin hiç mümkün olmadığını anlamalıdır!
Ama o eski huzurlu, sevgi, hoşgörü, muhabbet, büyüklerin sayıldığı, küçüklerin sevildiği, yapılan her hareket, söylenen her sözde kırılacak kalplerin hatırına geri durup susmanın, durmanın hâkim olduğu günleri bugüne taşıyabiliriz.
Bunu başarmak sanıldığı kadar zor değil. Ön yargılarımızdan kurtulmalıyız. Başkalarının da haklı olabileceği ihtimali hep aklımızda olmalı. Etrafımızdaki herkes ile mutlaka iyi bir anımız, paylaştığımız güzel anlar vardır.
Kızdığımız anlarda hemen bu güzel anları düşünmeliyiz. Bu ufak şeyler hatırına, bunlar yoksa aynı ülkenin vatandaşları olmamızın hatırına bir durmalı, düşünmeli tebessüm etmeliyiz. Selam verip almayı adet edinmeliyiz.  Üzüntü ve sevinçlerimizi paylaşmalıyız.
Bu ufak değişiklikler bile huzurlu günleri, o özlenen bayramları alıp bugüne getirecektir.
İşte o zaman bayramlar bayram olur. Her şeye rağmen tüm milletimin bayramı kutlu olsun.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV