banner153
02 Haziran 2020 Salı

BU BULMACA ÇÖZÜLÜR

19 Eylül 2019, 09:45
Bu makale 313 kez okundu
BU BULMACA ÇÖZÜLÜR
ŞABAN GÜNER
Eskilerin muamma dedikleri karmaşık bulmacaları çözebilmek için öncelikle bulmacanın iyi anlaşılması gerekir. Diğer yandan,  ipuçları iyi değerlendirilirse çözüm kolaylaşır.
Suriye muammasını çözmek için önce bulmacayı iyi okumak gerekiyor. Komşumuz Suriye de, halen Esed yönetimi, bir bölge hariç ülke topraklarına hâkim oldu. Sadece Fırat ın kuzey doğusunda otorite boşluğu var. Bu bölgeler PKK/PYD nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SGD) tarafından işgal edilmiş durumda. Amerika tarafından eğitilip, silahlandırılan bu güçler, Suriye kadar bizim toprak bütünlüğümüzü de hedef alıyorlar. DEAŞ ile mücadele maskesi bahane, teröristleri besleme şahane!
Amerika bir yandan bize müttefik olduğunu söylüyor, diğer yandan can düşmanımızla işbirliği yapıyor. Sadece petrolü ve Amerika’nın menfaatlerini düşünen TRUMP kötü bir tüccardan başka bir şey değil. Amacı Suriye topraklarını bölüp, piyon olarak kullanacağı devletler kurmak. Onlar vasıtası ile bölgeyi sömürmek.
Diğer yandan bölgemizde devlet geleneği olan Türkiye, İran ve Rusya sorunun çözümü için 2017 de başlattıkları Astana sürecini devam ettiriyorlar. Rusya ve İran Esad ile olan ilişkilerini hiç kesmediler. Tek NATO ülkesi ve Amerika nın müttefiki olan Türkiye mensubu olduğu batı ile aynı politikayı uygulamak durumunda olduğu için Esed ile olan ilişkileri yok oldu.
Gelinen noktada, bölgenin önemli üç komşu ülkesi bölgede kalıcı silahsızlanma ve Suriye nin toprak bütünlüğünün korunması hususunda anlaştılar. Rusya ve İran, Suriye nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının Esatsız olmayacağına inanıyorlar. Bu konuda Türkiye yi ikna etmeye çalışıyorlar.
Esad ın başlangıçta bize karşı, tehdit aracı olarak kullandığı SGD yi terörist ilan etmesini bu ikna çabalarının bir parçası olarak görmek gerekir. Suriye için yapılacak sivil anayasada Türkmenler ve bizimle birlikte hareket eden Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) temsil edilip, ifade edilirse Türkiye nin ikna edilmesinin yolu açılır. Geriye en uzun kara sınırımız olan Suriye sınırının güvenliği kalır. Bunu iki ülke işbirliği yaparak çok kolay başarırlar. Türkiye de bulunan Suriyelilerin ülkelerine dönüşü kazasız belasız, iyilikle tamamlandığı gün herkes karlı çıkacaktır.
Diplomaside, perde gerisinde mutlaka farklı görüşmeler ve B planları vardır. Türkiye, İran, Suriye ve hatta Rusya nın ortak menfaatleri bölgenin huzura kavuşmasını gerektiriyor. Verdiğimiz şehitlerin yanı sıra 3.600.000 aşan sığınmacının yükünü biz taşıyoruz. En az Suriye kadar sıkıntı çekiyoruz.
İç siyasetin kısır çekişmeleri ve baskısını düşünmeden, cesur adımları atma zamanı geldi. Bu adımlar atılıyor da. Bunun böyle olduğunu Amerika nın telaşından anlıyoruz. Muhtemelen kendi vurduğu Sudi petrol kuyularının suçlusunu İran olarak lanse etmeye çalışması, barış çabalarına engel olma gayretinde başka bir şey değildir.
Erdoğan, Putin, Ruhani Suriye Muammasını çözecek kabiliyet ve cesarete sahipler, Esed ise buna  çoktan hazır.  S-400 savunma sistemlerinin Rusya’dan  alınması ile Amerika nın maskesi düştü. Yaptırımla tehditleri işe yaramadı. F-35 savaş uçaklarını vermeyiz dediler, Rus uçakları gündeme geldi. Bu konuda da çuvalladılar. Şimdi İran kartını açtılar. Buda tutmayacaktır. Bölgeden defolup gidecekleri günler çok yakın!
Kelimeler kutucuklara doğru olarak yerleşmeye başladı. Bu çengel bulmaca çözülmeye başladı. Çözüme olan inancım, giderek artıyor.
Bu çözüme katkı sağlamak ve destek olmak bir vatan ve vatandaşlık görevidir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157