banner87
banner151
16 Ocak 2019 Çarşamba

BU NASIL SİYASET

11 Ocak 2018, 07:39
Bu makale 383 kez okundu
BU NASIL SİYASET
ŞABAN GÜNER
Siyasette, partiler seçim işbirliği veya ittifakı yapabilirler. Seçimlerden sonra koalisyon kurabilirler. Azınlık hükümetlerini dışarıdan destekleyebilirler. Bunların hepsi siyasetin meşru yollarıdır. Her meşru yolda olduğu gibi bu meşruiyetin de zamanı, şartları, usulü,  şekli ve tarafları olmalıdır.
Hangi yol izlenirse izlensin, başka bir partiden icazet almak gerekmez. Hiçbir parti, başka partileri tercihlere zorlayamaz. Her parti yalnızca üyelerine ve seçmenine hesap verir.
Taraflar bir araya gelmeden önce, karşıya götürecekleri önerileri, kendi yetkili kurullarında görüşerek oluştururlar.  Karşı tarafla yapılan görüşmeleri, aldıkları önerileri tekrar kendi kurullarına götürerek görüşüp karara bağlarlar.  Genel başkan ne kadar güçlü olursa olsun, hiç olmazsa şeklen bunu yapar.
MHP’nin lideri, bir sabah gazetecileri topluyor. Partisinin 2023 e kadar Ak Parti ve liderini destekleyeceğini açıklıyor. Yani biz yedi sene seçimlerde olmayacağız diyor. Uzun bir zaman diliminde adeta kendisini ve partisini bağlıyor. Bu kararı için inşallah deme ihtiyacı bile duymuyor.
Gerekçesi ne olursa olsun böyle bir karar, bir genel başkanı aşar.  Hatta Merkez Karar Kurulları bile bu yetkiye sahip değildir. Böyle bir karar ancak genel kurulların yetkisindedir. En azından öyle olması daha etiktir. Kurultayınızda gerekçelerinizi anlatırsınız. Partinizin sahipleri ne karar verirse onu uygularsınız.
Üstelik bu aşamalara daha çok zaman var. En yakın seçimlere bir yıl gibi bir süre var. Bu zaman diliminde hangi siyasi faaliyetleri yapacaksınız? Kendi fikriniz ve partiniz ile ilgili neler söyleyeceksiniz. Bir başka partinin faaliyetlerini alkışlayıp, destek olmak dışında yapacağınız her faaliyet, söyleyeceğiniz her söz artık yok hükmündedir.
Faaliyetlerini dondurmuş her tüzel kişilik ne kadar anlam ifade ederse sizin hükmü şahsiyetinizde o kadar mana ifade eder.
Sayın Genel Başkan, Mart ayındaki Kurultayda güven tazelemeliydi. Ortaya çıkan adayları ve şartları genel kuruluna taşımalıydı. Netice olarak genel kurulda belirlenen şartlar ve yön doğrultusunda ittifaklar yapardı. Kimsenin de söyleyecek bir sözü olmazdı.
Kendi ittifakını yerli, milli ve etik, karşınızdaki ittifakları gayri milli ve gayri ahlaki görme alışkanlıkları terk edilmeli.
Keskin yargılar ve acı, çirkin söylemler gelecekte bunları yapanların ayaklarına dolanıyor.  Bağırarak, itham ederek, iftira atarak, komplo kurarak yapılan siyaset, tüm bileşenlere zarar veriyor. En çokta bunu yapanlar zarar görüyorlar.
Siyaset uzun ömürlü bir uğraşıdır. Gün geliyor, hakaret ettiklerinizle, birlik olma gereği duyabiliyorsunuz. Bu partiler arasında olduğu kadar aynı partinin üyeleri arasında da yaşanabiliyor. Bunları düşünerek,  siyaset adamlarının, överken de, yererken de ölçülü olmaları gerekiyor.
Bunun yanı sıra ülke hayatının doğal akışını özlü sözler söyleyerek veya hamaset yaparak da değiştirmek mümkün değil. Ancak akli, ilmi ve cari davranış biçimleri ve kırıcı olmayan, hakaret içermeyen söylemler etkili oluyor.
Aksine davranışlar seçmenin büyük çoğunluğunu “Bu ne biçim siyaset” anlayışı ile yeis batağına sürüklüyor. Bu çok tehlikeli bir süreçtir. Ülkeyi demokrasiden soğutur ve siyaset kurumuna olan güveni yok eder.
 
 
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV