banner87
20 Mayıs 2019 Pazartesi

BUGÜN DÜKKANLAR KAPALI

13 Mart 2019, 10:12
Bu makale 148 kez okundu
BUGÜN DÜKKANLAR KAPALI
KADİR ÖZDAMARLAR
Yeni hastaneden çıkmıştım. Evimdeki kütüphaneme çekilmiş dinlenmem lazımdı. Bir şeyler okumaya çalışıyordum. Boş duramam ki! İlla bir şeyler okumam lazımdı veya bir şeyler yazmak! Bu bocalama içerisinde gözüme 2.Kayseri Kitap Fuarı’nda aldığım dost yazar Mustafa İbakorkmaz’ın okunmayı bekleyen kitabı gözüme ilişdi: Okuma Notları, Kayseri 2016.
İbakorkmaz’ın önceki kitaplarını okumuş ve zevk almıştım. Üslubu dikkat çeken ve konu seçimi enterasan bir sanatçı dostumuz…
Kitabında otuz iki yazısı var. Yazar belli ki okuma sevdalısı ama aynı zamanda yazma aşığı. Okuma ve yazma. Dolma ve boşalma. Özellikle sanatçılar birikim sahibi olmalı ki yazarak boşalmalıdır. Bunları okurken biraz da kendi halimi görürüm. Çünkü her bir yazı yeni bir dünyanın keşfidir.
İbakorkmaz kitabının önsözünde hastalık derecesinde kitap okumayı ve yıllarboyu kitapların sığınağı olduğunu, etkilendiği konuları ele almanın da kendisi için bir sorumluluk olduğunu belirtiyor. Hele okuduğu eserlerin yazarı hakkında bilgi sahibi olmanın gerekliliği üzerinde çok duruyor. Bir yazarın hayatı ve sanat hayatı üzerinde durmak kolay değildir. Gerçi bu konuda internet bir çok kolaylık sağlıyor ama nice önemli biyografilerde öyle önemli yanlışlar ve eksik bilgiler var ki? İşte esas hüner bu eksiklikleri tamamlamak ve yanlışlıkları büyük bir emekle tamamlamaktır.
İbakorkmaz yıllar önce iki baskısı yapılmış,1980 yıllarında kepenk kapattırma eyleminden ilham almış, Ferid Edgü’nün Yazmak Eylemi eseri konu vesilesi olmuştur. Onun üzerinde durduğu esas yazı “Bugün kepenkler kapalıydı.” İbakorkmaz işin siyasi yönünde değil! Onun esas derdi yazılardaki üslup meselesi. Bize göre esas mesele yazarın ne yazdığından ziyade nasıl yazdığıdır.
Kim olursa olsun yazar için önemli olan etkili yazmaktır. Yazarı güçlü kılan, okunmasıdır. Farklı kılan ve okunmasına vesile olan etken şey yazarın orijinal anlatımıdır. Bize göre bu da bir Allah vergisidir. Şiirde Yahya Kemal Beyatlı,N.Fazıl Kısakürek  düzyazılarında Peyami Safa,Falih Rıfat Atay ve Refik Halit Karay vb şayet güçlü yazarlarsa,beğenilerek okunuyorsa üsluplarının gücünden ve konu zenginliğindendir.
İşte İbakorkmaz bir yerde yazar bir yerde yazmak ihtiyacını duyuyorsa mutlaka kepenklerin açılışını görecektir, yani yazmak için fırsat bulacaktır, kanaatindedir! Okudukça adlı yazısında bu duygularını iyice pekiştirir.
Eserde WalterBenjamin, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Necip Fazıl, Hilmi Yavuz, Ahmet Erhan Birhan Keskinve Emre Varışlı adlı şiir vadisinin öneli şairleri de ele alınıyor. Yazılarına yazar birer çeşni katıyor. Değişik anlatım kullanarak yazılarını ve yorumlarını zenginleştiriyor.
Lale Müdür ve Modern Kadın Duyarlılığı adlı yazısı hoşuma gitti. Beğenerek okudum. Konuya yaklaşımı farklı ve zevkli.
Okumayı ve yazmayı çok seven İbakorkmaz daha çok güzel, zevkle okunan eserler verecektir. Walter Benjamin,

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV