banner87
16 Temmuz 2019 Salı

BÜYÜKKILIÇ’IN HEDEFLERİ

15 Nisan 2019, 10:03
Bu makale 250 kez okundu
BÜYÜKKILIÇ’IN HEDEFLERİ
KADİR DAYIOĞLU
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç; “Marketing Türkiye ile Marketing ve Management İnstitute” tarafından düzenlenen İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nde Kayseri’de “akıllı şehir” uygulamalarını anlattı ve hedefleri açıkladı.
 
Uzun bir metin… Kim hazırladı bilmiyorum. Önemli bir, “toplam kalite” kuralını anımsatarak başlamak istiyorum konuya: “On yıl sonra yarayacak kitabı şimdiden okumamak!”Bu, benim de hayata bakışımdır. Hayatı algılayışımdır… O nedenle; muhayyel hedeflere değil de “ulaşılabilir” hedefler göstermek gerekir. Böyle olursa, hem zaman ve hem de kaynak israfı önlenmiş olur.
 
Gerçi üstadımız Yahya Kemal; “İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar!” dese de bu kamu hizmetleri için pek geçerli değil. Mesela, Erciyes’in altından bir tünel açıp Develi’ye ulaşılmasını hangi Develi’li istemez ki?
 
Sevgili Başkanımızın okuduğu metne, imzamı atacağımı hemen belirtmek isterim. Benim de zaman zaman değindiğim “akıllı kent” hedefinin basamakları, alt kümeleri... Oldukça da detaylı. Belli ki, metni hazırlayan dostumuz da konuyu iyi biliyor.
 
Ama onun bilmesi yeterli değil. Acaba; Büyükşehrin eleman ve ekipman “nitelik dokusu” bu hedefe erişebilmek için yeterli mi? Yeterli değilse, özellikle eleman açısından, bu nitelikteki elemanların bu şehirde, bu belediyede istihdamı mümkün mü? Yani, o kişiler şehrimizde çalışmaya gelir mi?
 
Çok merak ettim: Kayseri üniversitelerinde okuyan yabancı öğrencilerin kaçı okulu bitirdikten sonra Kayseri’de kalmak ister? Mesela, geleceğin “ceo”larını yetiştiren Osman Ulubaş Kayseri Fen Lisesi öğrencilerinin kaçı, üniversiteyi bitirdikten sonra Kayseri’de yaşamak ister?
 
Daha da ileri gideyim, kamu görevi yapan yapancıların kaçı emeklilik sonrası Kayseri’de ikameti düşünür?
 
O nedenle Değerli Başkanımızın öncelikle ve ivedilikle bu konuda bir “kamuoyu araştırması” yapmasını salık veririm. Bakalım ne sonuç çıkacak? Çıkacak sonuca göre, stratejiler ve planlamalar yapmak, kararlar almak gerekir. Yoksa, “havanda su döversiniz”. Yapılan bu tür güzel ve içerikli konuşmalar bir hayal olarak kalır...
 
Hemen belirteyim Başkanımız konuşmasında; “Bu kapsamda öncelikle vatandaşlarımızın şehrimizin veya günlük yaşam kalitemizi etkileyen unsurların daha iyi hale getirilmesi için kurumlarımız ve belediyelerimiz araştırma yapmakta, bu araştırma sonucu ihtiyaçlar belirlenmekte” diyerek, konunun ne denli önemli olduğunu vurgulamış.
 
Tabii, temenni ederim, bu araştırma sonuçlarını Başkanımız, kamuoyu ile paylaşır. Gizlenip, sumen altına atılmaz.
 
“Akıllı şehircilikte temel amacın insana dokunan ve çevreyi koruyan sürdürülebilir ve yerel dinamiklerle beslenen, teknolojiyi bir amaç değil bir araç olarak kullanacak ve öncelikli olarak yerel çözümlerle beslenecek bir kent yönetim modeli inşa etmek olduğunu” dile getirdiği, konuşmasında; “Bu ekosistemde merkezinde vatandaşlarımızın yer aldığı ve Büyükşehir Belediyemiz önderliğinde Kayseri’nin geleceğine yön veren üniversitelerimiz, tekno-kent ve ar-ge merkezlerimiz, özel sektörümüz, ilçe belediyelerimiz ve diğer kamu kurumlarımızın ortak çalışma ve iş görme mantığında hareket etmekteyiz”, diyor
 
Büyükkılıç; “Bunlarla birlikte önümüzdeki süreçte; Tüm yönetim dinamiklerimiz teknolojiden en iyi şekilde fayda sağlayan bir yapıya dönüşecektir. Öncelikle bu yıl içinde Kayseri’de geniş katılımlı bir ‘Akıllı Şehir Çalıştayı’ yapacağız. Bu çalıştay neticesinde önceliklerimiz, potansiyelimiz ve hayallerimizi ortaya koyup bir vizyon çizeceğiz. Bu vizyon şehrin tüm dinamikleri ile ortak akılla birlikte Kayseri’yi geleceğe taşımak için bir yol haritası olacak.
 
Büyükşehir belediyemiz başkanlığında bir yürütücü heyet oluşturulacak. Kayseri’den akademisyen ve teknokent yetkililerinin de olduğu bir danışma kurulu oluşturulacak. Şehrimizin geleceğine ilişkin çıkan kararlar proje zaman takvimine bağlanarak adım adım gerçekleştirilecek.” “Gençler Kadınlar ve çocuklara yönelik akıllı uygulamalar ile daha sosyal akıllı katılımcı ve kültürel değerlerine bağlı çalışmalara aracılık edilecek.”
 
“Kayseri’de üretilecek otonom araçlar için genç mühendislere ve girişimci sanayicimize ilham kaynağı olacak. ...Binaların çatı sularının belirli depolara toplanıp çim ve bahçe sulamada kullanılabileceği örnek ve pilot çalışmalar yürütülecek”. “...’Kayseri Akıllı Şehir uygulamaları Merkezi’ kurulacak. Bu merkeze il dışından veya yurtdışından gelen misafirler ziyareti ile farkındalık sağlanacak, diğer şehirlere örnek teşkil edilecek, şehrin prestijini arttıracak” diye konuştu. (Metin Yardımı Kayseri Olay Gazetesi)
 
Hayal de olsa gerçek de… Bunlar güzel şeyler. Acaba buna şehir ve belediye çalışanları hazır mı, zihnen? Sözgelimi, yerden bir metre yükseğe sokak levhası koyan, geçitlerden bisikletlinin, hamilenin, yaşlının, özürlünün nasıl geçeceğini düşünemeyen bir belediye ile bunları başarabilmek çok zor.
 
Mesela, kabul buyurursa Memduh Başkanımıza bir önerim var: Fuar Kaşağı yonca yaprağının altına, zincirle bağlanan bisikletler neyin nesi acaba? Gidip bakmasında yarar var!...

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV