banner153
31 Ekim 2020 Cumartesi

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

25 Eylül 2020, 07:42
Bu makale 570 kez okundu
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
KADİR DAYIOĞLU
CHP Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Orhan Karakoçluoğlu, Kayseri'ye yapılması planlanan “Millet Bahçesine” “Recep Tayyip Erdoğan” isminin verilmesinin doğru olmayacağını söyledi. Birkaç gün önce, duyunca, benzeri bir tepkiyi ben de vermiştim…
 
Orhan Beyi, bu duyarlılığından dolayı kutluyorum. “Kent Hafızası” kaybına neden olabilecek bu girişime, ne yazık ki siyasi partiler, STK’lar, “okur-yazar” geçinenler, yerel basın, muhterem ahali hiç tepki vermedi.
 
Yerel değerlerine, “yerel hafızasına” karşı bu kadar duyarsız bir toplum acaba nerede var? Çok merak ediyorum… “Hava İkmal” bu şehrin hafızasından siliniyor, farkında mısını?
 
Oysa “kent hafızası” bağlamında, “Erken Cumhuriyet Dönemi” önemli eserlerinden, “Tayyare Fabrikasını” anımsatacak bir ismin verilmesi, doğru olandı.
 
Zira, Memduh Başkan mutlaka biliyordur; “Hava İkmal Merkezi” Kayseri sanayisine, Kayseri eğitimine, Kayseri sosyal ve sportif hayatına önemli katkısı olan bir kurumdur… Diğeri de Sümer Bez Fabrikası.
***
Bir de, buranın yerleşimi ile ilgili bir tanıtımda gördüm. Yapılacaklar arasında, “meyve bahçeleri” varmış. Asla böyle bir şey yapmayın, insanlar burayı talan eder, ağaçlarda dal budak bir şey bırakmazlar.
 
Diğer soysal donatılarla birlikte, aslında buraya yapılması gereken, bir “botanik bahçesi” Böyle bir bahçede, kapalı alanlarda, iklimlendirmelerle dünyanın dört bucağının bitkisi tanıtılabilir.
 
Böyle bir bahçeyi, Frankfurt’ta görmüştüm. 20.yy başlarında belediye başkanlığı yapan şahıs, 250-300 dönüme yakın malikhanesini, bu amaçla bağışlamış. Tesadüfe bakın, senede bir gün açan ve bir gün kalabilen bir çiçeğin, kamera kaydını da görmüştük.
***
İsim ve özellikle bu konuda Başkana ufak bir uyarı yapıyorum…
***
Bir diğer uyarımda şu konuda olacak. 60-70 dönüme yakın bir bölüm dini amaç için ayrılmış. Sakın ola ki, Erciyes’e gölge düşürecek, “gözler görülmedik” bir cami inşa etmeyin.
 
Bir de burası asla, cenaze amacı ile kullanılmasın. Aksi durumda, yoğun trafik nedeniyle, Kartal kavşağını düğümlersiniz. Her cenaze, yerinde bulunan camilerden kaldırılsın. Sözgelimi, merkez mezarlığa yapılacak definler için Hulusi Akar Camii yeter de artar bile.
 
Pandemi nedeniyle, böyle bir uygulama yapılıyor… Hiç tepki var mı? Yok… İnsanlar, ne güzel kabullendi. Değerli Başkanım, lütfen, artık, “yillilerin” cenazesi “Ulu Camii”den, “köylülerin” cenazesi “Hunat”tan kalkar gibi ilkel düşünenlerin etkisi altında kalmayın. Hem unutmayın, ölü yakınlarını çoğu cenazeyi mezarlıkta karşılıyor.
***
Çok sevdiğiniz, rol model aldığınız, “Üstat” ne demişti: “Son günümde olmasın çelengim top arabam/ Alıp beni götürsün tam inanmış dört adam” (NFK).
***
Anlaşılan, buraya bir “diyanet sitesi” yapılmasını kafaya koydular. O zaman, daha öncede yaptığım bir tavsiyeyi, tekrarlayacağım. ABD Maryland Eyaleti’inde, bizim tarafımızdan yapılan, bir “Islamic Center” sitesi var.
 
Hiç olmasa, ona benzer bir proje uygulayın… Birkaç kez gidip gördüğüm için, bu teklifi yapabiliyorum… Çok şık, gözleri tırmalamayan, biblo gibi bir cami ve külliyesi var. Tekrar ediyorum… Erciyes’in en muhteşem görünüm verdiği yerlerden birisidir, Hava İkmal arazisi. Sakın ola ki, bu panoramik görüntüyü ortadan kaldıracak bir yapılanmaya izin vermeyim.
***
Değerli Başkanım; Talas Reşadiye’de, “Villa dönüşümüne” uğrayan, bazı partiniz mensuplarının ve Kayseri hatırlılarının mailece üşütüğü “kentsel dönüşüm” amaçlı arazinin durumu ne oldu?
 
Bu konuda bir teftiş söz konusu idi… Ne oldu? Yoksa, soğumaya mı, unutulmaya mı bıraktınız? Raporu, Kayseri’nin muhterem ahalisi ile paylaşmayı düşünüyor musunuz? İnanın, bugün kimse ağzını açmaz ama gelecekte; “kentsel dönüşüm” amacıyla devredilen “kamu arazisinin” nasıl “Villa dönüşümüne” dönüştüğünün hikayesi ile anılırsınız.
 
Biliyorsunuz; Malatya yolu üzerinde, Tavlusun Köyü (Şimdi mahalle) merası, bir çırpıda “Gül Sitesi”ne dönüşmüştü… İşin garibi, sitede oturanların çoğu ya partiliniz ya da partinize sempati ile bakanlar… Bu da tesadüf mü?
***
Şehrin göbeğinde, fakir-fukara, garip-guraba, dul ve yetime ait “yüzük kaşı” gibi taşınmazlar, “18. Madde” uygulaması ile “ıspanak fiyatına” giderken, başkanlar başta olmak üzere, içi sızlamadı kimsenin.
***
Değerli Başkanım; bakınız “Üstat” ne diyor; “Kuzulara şah olsa, kurt yapmaz bu taksimi!” Bu dünyada hesap sorulmuyor ama öteki dünyada bu hesaplar nasıl verilecek? Çok merak ediyorum.
***
Bir “kamu malının” bu şekilde tasarrufuna izin vermeyin. İhaleyi, “amaca uygunluk” bağlamında iptal edin; ismi şu ya da bu şekilde karışanları, etrafınızdan derhal uzaklaştırın. Zira, bu insanlar, ileride sizi daha çok sıkıntıya sokar.
 
Benden, bir kez daha uyarması. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV