banner167
banner165
22 Nisan 2021 Perşembe

CADDE VE SOKAK İSİMLERİ…

03 Mart 2021, 07:48
Bu makale 551 kez okundu
CADDE VE SOKAK İSİMLERİ…
KADİR DAYIOĞLU
Çok söyledim; çok yazdım-çizdim. Ama meramımı anlatamadım. Bu şehirde aradığınız yeri bulamazsınız. Hele yabancıysanız, “fellik fellik dolaşır”; sora, sora, “göv ciğerin göverir!”
 
Gelmiş geçmiş başkanlara şu teklifte de bulunmuştum: Buyrun yaya ya da araçla şehri gezelim sokak, cadde, bulvar levhalarının nereler konduğunu; hatta olup olmadığını; belirleyeceğimiz adrese gidip gidemeyeceğimizi bir görelim.
***
Tabii, hiç çıt çıkmadı, hiç tepki gelmedi!.. Belki de ciddiye almadılar… Önemli değil!.. Yazmaya devam edeceğim… Eskiler; “et tekraru Ahsen velevkâne yüz seksen!”, diye boşa dememişler…
***
Geçen gün, “65+” serbestisinden yararlanarak, Kartal’a doğru yürüdüm… İnanın, giderken sol taraf için söylüyorum, cadde sokak levhaları olmadığı gibi, konanlar da rastgele konmuş, duvarlara, bahçe korkuluklarına, asılmış… Neredeyse, hiç biri amaca uygun değil…
***
Bunları, fotoğrafladım… İnanmayan olursa gönderebilmek için… Tam o esnada, genç bir kadın geldi… Belli ki, okur-yazar… Ne yaptığımı sordu: “Sokak/cadde levhalarını fotoğraflıyorum!”, dedim… İlave ettim; “mesela bu caddenin adı nedir?”
 
Çok ciddi bir biçimde, soruma soru ile yanıt verdi: “Nerelisiniz?” “Buralı!” olduğumu söyleyince; “Nasıl bilmezsiniz. Hem buralıyım diyorsunuz ve hem de bilmiyorsunuz. Burası Köşk caddesi!”
 
Çenem durmaz; “nereden belli?” Eliyle gösterdi, duvara çakılı levhayı; “İşte bak burada yazıyor!” Gösterdiği levha, caddenin girişinde ama geliş yönünden gözükmüyor. Zira, yol, tek yönlü… Gerçi karşıdan gelsen de görülecek gibi değil.
 
Tabii, soruya devam ettim: “Şimdi dönünce gördüm… Peki, yabancıyım ve araçla geliyorum, nasıl göreceğim?” Öyle ya, “tek yönlü” geliş istikametinden gözükmüyordu.
 
Kadıncağız, şaşırdı… Ama imdadına, bizi izleyen taksiciler yetişti: “Abi, yabancıysanız ve araba ile geliyorsanız, bize soracaksınız. Biz de size gösteririz!” İnanın, neredeyse döveceklerdi!..
***
“Gıcıklık!” ben de ya; “Ya sizin olmadığınız bir anda gelirsem ne olacak?” Bir de ilave ettim: “Peki, siz buralısınız ve taksiniz de var. Yeşilmahalle’de bir adres versem, sormadan götürebilir misin?”
 
Şaşırdılar; “Ne için çekiyorsun bu fotoğrafı?”, dediler… “Belediyeye göndereceğim!” dediğimde, “velâhavle!” çekip gittiler… Ben de görüntülemeye devam ettim.
***
Evet. İddia ediyorum… Bu şehirde, bırakınız yabancıyı, bir “yerli” bile gideceği yeri, üç-beş sefer sormadan bulamaz… Hele hele araba ile gidiyorsanız, tümden yandınız. Bostan beygiri gibi dönüp durursunuz…
***
“Hayır!”, diyen birisi varsa gelsin? Yok, Memduh Başkanım merak ediyorsa, lütfetsin, Kartal’dan girelim yürüyerek, Kaymakamlığa doğru, yanına ilgilileri de alsın, “şekil a” da gözüktüğü gibi diyerek anlatmaya başlayayım. Tabii, “çözümünü” de…
***
Çözüm şu: Resme/şehre global bakacaksınız… Sonra, buradan adım adım mikro ölçeğe kadar ineceksiniz… Yani, bir “pazıl”, bir “zincir” gibi çözeceksiniz… Her şey; “ağyarını mani, efradını cami olacak!”
***
Mesela, mahalle ölçeğinde, örnek yerimiz olduğu için, Gültepe/Kılıçaslan Mahallesini ele alalım. Mümkünse yani mevzuat elveriyorsa bulvar, cadde ve sokak levhalarını, kendi bazında, tek renkte imal edelim. Belirli bir mesafeden okunacak büyüklükte… Bulvarlar da, mesela Mustafa Şimşek Bulvarı’nda, her kavşağa tepe üstü bilgi ve uyarı levhaları ile birlikte, sinyalizasyon da konabilir. Bu “tepe üstü”, kavşağın hemen çıkışına konursa daha doğru olur. Karşıdan daha iyi görülür…
***
Tepe üstünü, illa çelik kafes yapmak şart değil. Gergin bir çelik halat bile yeterli. Burada sinyalizasyonla birlikte, mesela “falan cadde”, “filan sokak”, “bulvarın adı” bilgileri de rahat kona bilir…
***
Cadde ve sokaklara gelince… Cadde girişlerine, rahat okunabilecek ve görülebilecek biçimde, mesela boru direklere levhalar asılır, hane numaraları verilir. Sokak başlarına da yine, mesela net 2-2,5 metre yüksekliğinde borular monte edip isim, bilgi ve uyarı levhaları konabilir.
 
Caddelerde, belli bir yere çıkış varsa, mesela havaalanı, Sivas vs. Yine tepe üstü ya da yüksek bir dairesel kıvrımlı bir boru, boruda “havaalanı, Sivas” bilgileri ile varsa “sinyalizasyon” konabilir.
***
Değerli Başkanım, gelin bunu, bir “proje disiplini” içerisinde, mesela, bir mahallede ya da bir semtte  uygulayın… Bakınız, hayat nasıl kolaylaşıyor, trafiğe olumlu etkisi nasıl oluyor. Yok, meramımı anlatamadıysam, makamınızda, harita üzerinde de anlatabilir, arazide, gösterebilirim.
***
Unutmayın, yapılanlar, uygulamalar “yasak savma” kabilinden olup “amaca uygun değil”. Yok, “ne yapalım, ağzımızı büzüşümüzden Ömer dediğimizi anlayacaksınız!”, diyorsanız, diyecekseniz yapacak bir şeyimiz yok. Zira, size gücümüz en azından benim gücüm yetmez.
***
Bir de, Büyükşehrin giriş kapılarının üstüne; “Ya kafanı ya da adresini değiştir!” levhası asmaktan çekinmeyin. “Toplam kalitenin” ilk basamağı budur… Şayet çalışanlar, kafalarını değiştirmiyor, bildiklerini okuyorlarsa, oradan “kalite”; “kaliteli ürün”; “kaliteli hizmet”  falan çıkmaz.

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV