banner153
03 Temmuz 2020 Cuma

ÇALIŞIRKEN İŞSİZ KALAN ŞİMDİ YANDI…

26 Mart 2020, 10:49
Bu makale 1457 kez okundu
ÇALIŞIRKEN İŞSİZ KALAN ŞİMDİ YANDI…
MEHMET NİLKALI
Kısa çalışma ödeneği değişti ve bu değişimle birlikte çalışanlar bir darbe daha yedi. Yani çalışanlar, ülkede yaşananların faturasını bizzat çalışanlar ödemiş oluyor.
Malum korona virüs salgını ile birlikte bazı tedbirler alındı. Salgının önlenmesiyle ilgili olarak bazı işletmelerle ilgili kapalı tutulmaları konusunda karar alındı. Lokanta, restoran, birçok işletme konusunda alınan karar, son olarak Basın İlan Kurumu’da gazetelerle ilgili karar aldı ve bunu uygulamaya koydular.
Şimdi bu durumla ilgili olarak sağlanacak katkı yada çalışanlara çıkan faturaya bir bakalım. Tamamen çalışanların mağdur edildiği bir destek sistemine dönüldüğünü görüyoruz. Ve burada ödenecek paranın da devletin cebinden yada ilgili kurumun cebinden bizzat çıkan para olmadığını görebiliyoruz.
Kısa bir araştırma ile bunu öğrenmenizde mümkün. Sok kısa çalışma ödeneği ile ilgili yapılan değişiklikte şu ortaya çıktı.
Kısa çalışma ödeneği, korona virüs salgını nedeniyle işyerini kapatan yada kısa süreli şekilde durduran işletmelerdeki çalışanlara bir aylık yara kısa süreli işsizlik maaşının verilmesiyle halledilecek. İşçi, kısa çalışma ödeneği adı altında maaşının yüzde 60’lık kesimini İşkur’dan işsizlik maaşı olarak alacak. Gelecek işsiz kalır ve bu ödenek için başvuruda bulunursa kişi, bugün ödenen para miktar o dönemde alınacak işsizlik maaşından tahsil edilecek. Yani kısa süreli işyeri kapanan yada faaliyetini durduran işletmedeki çalışan, ilerde işsiz kalıp 8 ay işsizlik maaşı alacaksa bu 7 aya düşecek.
Ayrıca işsiz kalınan süreçte sigorta primi yatmayacak. Yani kişinin SGK hizmet dökümünde prim günü 30 gün eksik kalacak.
Peki bu durumdan tamamen işsizlik maaşı üzerinden ve kişinin gelecekte alacağı işsizlik maaşı ücretinden tahsil edildiğine göre kim yada kimlere destek sağlanmış oldu olunuyor anlamak mümkün olmuyor. Geldiğimiz nokta itibarıyla korona virüs salgını döneminde yapılan yada yapıldığı belirtilen ekonomik destek paketinin işsiz kalanlara bakan yönüyle, işletmelere verilen destek yönüyle para işsizlik maaşından ve işçinin haklarından tahsil edildiği bir gerçeği ortaya çıkıyor.  O zaman siyasilerin destek verdik yada veriyoruz söylemi boşa çıkıyor gibi görünüyor.
Sonuç olarak yapılan yada yapılacak ekonomik destekle ilgili işletmeler mağduriyetlerini giderirken bütün mağduriyetlerin çalışanlara yıkıldığı gibi bir durum ortaya çıkıyor. Yani insanlar çalışırken işsiz gibi görünecek. Çalışırken işsizlik maaşı alacak. Ama tamamen kendisine ait haktan yararlanacak.
 
ŞEHİR NÜFUSU SADECE 65 YAŞ ÜSTÜNDEN OLUŞMUYOR
 
Maalesef korona virüs salgını döneminde yapılan yanlışlardan ortaya çıkan bir durum da sağlıkları açısından sokağa çıkmamaları konusunda uyarılan 65 yaş üstü insanlarımızın maddi anlamda mağdur duruma düştüğü gibi izlenim ortaya çıkartılması ve destek olunmasıdır.
Tabi ki 65 yaş üstünde olan ve geliri bulunmayan, geliri çok az olan insanlarımız var. Onlara bir şekilde sahip çıkılmalıdır. Ki; onlara zaten sahip çıkıldığını biliyoruz. Nasıl mı? Belediyeler ve sosyal yardımlaşma vakıfları o insanlarımıza yardım ediyordu. Ediyoruz diyorlardı. Ama bir bakıyoruz onların bu konuda da mağdur oldukları gibi bir durum ortaya çıkıyor. Hemen aklımıza herhangi bir yardım yapılmadığı düşüncesi geliyor. Sonuç olarak yaşlılarımıza maddi anlamda desteğe ihtiyaç olanlara gereken yapılmalıdır.
Ancak bu süreçte etkilenen çok sayıda insanımız var. Yıllardır işsiz olanlar var. Ki bu insanları istedikleri zaman kişiyle ilgili her bilgiye rahatlıkla ulaşan belediyeler, sosyal yardımlaşma kurumları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden ulaşabilirler. Yıllardır işiz olan, çocukları iş bulamadığı için evde olan ailelerin sayısı azımsanamayacak kadar çok. Birde korona virüs salgını döneminde bazı takviye amaçlı gıdaların her eve alınması gerektiğini düşünürsek. Ki belediye başkanları bile bu konuda rutin aylık harcamalarının dışında harcama yapıyor. O zaman o insanlara da sahip çıkalım. Lütfen Melikgazi, Kocasinan Belediyesi, ilçelerinizde yıllar iş bulamayan, işsiz olduklarını SGK üzerinden öğrenebileceğiniz, evde herhangi bir çalışanı olmayan, emeklilikte yaşa takıldığı gibi ileri yaşından dolayı iş bulamayan çok sayıda insanlarımız var. Lütfen onların kapısını da çalın. Çalmazsanız bu bir vebaldir ve bu vebalin altında kalırsınız. 2000 bin liranın altında yada üzerinde emekli maaşı alan, evde sadece karı koca olarak yaşayan ve fazlasıyla bu paranın yeterli olacağı 65 yaş üstü insanlarımızdan daha çok bu insanlarımıza sahip çıkmalısınız. Önümüzün de Ramazan ayı olduğunu düşünürseniz bu ailelere yapacağınız yardımın daha eftal daha makbul olacağını görürsünüz. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV