banner153
banner159
06 Temmuz 2020 Pazartesi

“CEBİMİZDEN BİR KURUŞ ÇIKMIYOR Kİ!?”

20 Mayıs 2019, 03:41
Bu makale 339 kez okundu
“CEBİMİZDEN BİR KURUŞ ÇIKMIYOR Kİ!?”
KADİR DAYIOĞLU
AK Parti’nin en övündüğü işler, paralı köprüler, tüneller… Tabii, bunları anlatırken de; “Cebimizden (Hazine) bir kuruş çıkmıyor ki!” sözlerini sık sık duyarız…
 
Söyleyen AK Parti olunca, benim necip milletimin de inanmasından doğal ne olabilir ki? Öyle ya, Damat Bey demedi mi; “Aya dört şeritli otoyol yaptırtacağız desek, bu halk bize inanır!”. Baksanıza, şimdi de “oylarımız çalındı!” sözüne inanmaya başladı, bile!..
***
Tabii, yine AK Partili belediye başkanı Mehmet Özhaseki; “Bir kuruş borcu olmayan belediye devrettim!” dediğinde de Kayseri’nin muhterem ahalisinin inanması da doğaldı… Ne derse desin, “makul bir borç stoku” anlaşılabilir ama 1,5 katrilyon anlaşılabilir gibi değildi…
 
Bunu nerden biliyoruz? Şuradan; AK Parti yandaşı bir yerel gazete, eski Başkan Mustafa Çelik’e, “Düğün değil bayram değil eniştem beni niye öptü!” türünden yüklenince; belediye borçlarını, onun dönemine sıkıştırınca; bir anlamda geçmişi “aklamaya” çalışınca bu sefer, doğal olarak Çelik açıklama yaptı. Şunu dedi:
 
“Ben, 1,493 milyar lira (1,5 katrilyon k.d.) borç devraldım… 1,230 milyar lira borç devrettim. Bunca da yatırım yaptım, değer bıraktım!”
***
Tabii, Özhaseki’den bir yanıt gelmediği sürece bunu doğru kabul edeceğiz. Ve şunu soracağız; “Bu kadar para nereye gitti?”
***
Kayseri Büyükşehir Belediyesi böyle… Peki, paralı köprü ve tünellerin durumu pek mi farklı. Bunu da CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’dan öğreniyoruz (Sözcü, 19 Mayıs 2019).
 
Akar; “…geçiş garantisi verilen yatırımlardan Osmangazi Köprüsü, cüzdan yakıyor. Köprüden bir vatandaşın 30 gün çift yön geçmesi, 401 liradan 12 bin liraya mal oluyor. Çift yön geçiş ücretinin, 201 lirasını vatandaş direk; 200 lirasını da vatandaştan aldığı vergiyle devlet ödüyor. Aynı vatandaş, Fatih Sultan Mehmet ya da Boğaziçi Köprüsü'nden geçse, 8 lira 75 kuruştan ayda 262 lira ödüyor” dedi.
 
Osmangazi Köprüsü'nden geçiş ücretinin 35 dolar, Avrasya Tüneli'nden geçiş ücretinin ise 4 dolar karşılığı Türk Lirası olduğunu hatırlatan Akar, şöyle devam ediyor:
 
“Biri 1 milyar 300 milyon, diğeri 1 milyar 245 milyon dolara yapıldı. İnşaat maliyeti aynı olan iki yatırımdan biri neden 4 dolar, diğeri 35 dolar? Osmangazi Köprüsü'nün geçiş garanti bedeli hem vatandaşın hem de Hazine'nin omuzlarına yüklendi.”
***
Tabii, burada şu hataya düşmemek gerekir. Günlük araç geçiş sayıları farklı olunca, fiyatların da farklı olması çok doğal. Sorulması gereken şu: Bu fiyatlar makul mü? Ya da devlet kendisi yapsaydı bu yatırımları, geçiş fiyatları ne olurdu? Sonuçta; “Yap-İşlet-Devret” (YİD) modeli söz konusu.
 
Yine biliyoruz; Osmangazi Köprüsü'nde günde 40 bin araç, Avrasya Tüneli'nde 70 bin araç garantisi var.
***
Alıntıya devam edelim: “Geçiş garantisi nedeniyle sadece 2018 yılında Hazine'den ödenen para, Osmangazi Köprüsü için 1 milyar 412 milyon, Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 463 milyon, Avrasya Tüneli için de 155 milyon lira.”
***
İkisi için, araç sahiplerinin ödemeleri dışında Hazine’den ödenen yaklaşık 300-350 milyon dolar
***
Akar, çarpıcı bilgileri vermeye devam ediyor: “Yolcu ve geçiş garantisi verilen havaalanları, köprü ve tüneller ile ‘Hazinenin soyulduğunu’ savundu. Verilen yolcu garantileri nedeniyle devletin kasasından 2018 yılında 6.3 milyar lira (Yaklaşık 1 milyar dolar. K.d.) ödenmek zorunda kalındığını vurguladı.
 
Sözlerine şöyle devam etti: “‘Cebimizden 1 lira çıkmayacak' dediler ama Hazine'den 6.3 milyar lira ödemek zorunda kaldık. Bu yılsonunda İstanbul Havalimanı için ödeyeceğimiz garanti miktarı da 600 milyon Euro olacak.”
 
Çarpıcı bir bilgi de, Zafer Havaalanı için… Hizmet verdiği “Kütahya, Uşak ve Afyon illerinin nüfusundan fazla garanti verilen Zafer Havalimanı'nda bir iç hatlar yolcusunun garanti bedeli 2 Euro, dış hatlar yolcusunun garanti bedeli 10 Euro. İstanbul Havalimanı'nın ise, iç hatlarda 5 Euro, dış hatlarda 20 Euro.”
***
Bir bilgi notu. Zafer Havaalanı için verilen “yolcu garantisi” açıklamada verildiği gibi mi bilemiyorum. Böyle ise, yani üç ilin toplam nüfusundan fazla ise, felaket bir şey.
 
Nüfusları toplamına bakılınca (Yaklaşık 1,7 milyon kişi) çok ürkütücü bir sonuç var orta yerde. Zira, 2018 sonu itibarıyla 99.355 yolcu (72.427 iç, 26.968 dış hatlar) taşınmış bu havaalanımızdan.
***
Tabii, 2018 sonunda 2.183.847 yolcu taşınan Kayseri Havaalanı için, kuruş yatırım yapılmıyor, iktidarca. Böyle bir Havaalanını Kayseri’ye nasıl yakıştırıyorlar? Bilemiyorum…
 
Şimdide; “yapılacaktı ama para kalmadı!”, diyorlar. “Yersen tabi!”. Aslında Kayseri bağlamında Hızlı Tren, Otoyol bağlantısı, Havaalanı genişlemesi, 2023 öncesi hiç yapılmayacaktı. Ahaliyi “yapıldı-yapılacak!” diye oyalıyorlardı. Zira, sandık gelmişti Kayseri’nin muhterem ahalisinin önüne. Yapıldığı söylenen ihalelerin ise, “aslı-astarı” yoktu. Göz boyamaya matuftu. Tabii, buna da “yandaş yerel medya” çanak tutuyordu; “Yapılacaktı amma…” diyerek…
***
Ne diyelim; “Bas bas paraları Leyla’ya… Bir daha mı geleceğiz dünyaya!”
Eeee… Ne demişti büyüklerimiz; “İtibardan tasarruf olmaz!”
Tabii, biz “küçükler” de diyoruz ki; “Tatlı tatlı yemenin acı acı osurması olur!”

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV