banner153
03 Haziran 2020 Çarşamba

CENGİZ HAN’DAN DEVLET ADAMLARINA ÖĞÜTLER

04 Nisan 2020, 19:10
Bu makale 8187 kez okundu
CENGİZ HAN’DAN DEVLET ADAMLARINA ÖĞÜTLER
ABDULKADİR YUVALI
Gazetemizin 18 Eylül 2019 Çarşamba günü bu sütunda kaleme almış olduğumuz yazımızın devamında, Cengiz Han’ın öncelikli olarak oğul ve torunlarına devlet yönetimiyle ilgili altın öğütlerini okuyucularımızla paylaşmak istiyorum. Zira kanaatimizce söz konusu öğüt-nasihatleri bilhassa da kendi hayatında fiilen yaşamış olduğundan dolayı oğul-torunları için vasiyet olmanın ötesinde dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de önemi ve özelliğini yitirmemiş olacağını düşünüyorum.

Bir dönemin kaynaklarının ışığında, tarihî bir şahsiyetin düşünceleri veya icraatlarından dolayı sorgulanması veya yargılanmasında mümkün mertebe peşin hükümlerden uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Konumuzla ilgili olarak Cengiz Han’ı ele alacak olursak, 23 yıl gibi uzun bir süredeki düşüncesi ve icraatlarını dönemin kaynaklarının ışığı merkezli kararlar verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Cengiz Han, çocukluğunda sıradan bile bir eğitim görmediği gibi her türlü sıkıntılarla iç içe yaşamıştır. Gençlik yılları tamamıyla kabileler arasındaki mücadelelerle geçmiştir. Cengiz Han unvanını aldıktan sonraki dönemlerde de önce doğuda Çin İmparatorluğunu hakimiyeti altına aldıktan sonra yönünü batıya çevirecektir.

Cengiz Han’ın başarılarında kişisel yeteneği yanında devlet hayatında doğru, bilgili ve tecrübeli insanların seçimi yani doğru adamları doğru yerlerde değerlendirme konusunda son derece başarılı olmuştur. Cengiz Han, devlet yönetiminde bilgi ve tecrübelerinden istifada etmiş olduğu müşavirlerin seçimi, müşavirlerinin sayısı ve onların bilgilerinden istifadesi konusunda insanlık tarihinin önde gelen devlet adamlarından birisi olarak bilinmektedir. Ayrıca müşavirlerinin devlet yönetimi vb. konulardaki önerilerine değer veren, hayata geçirmiş olması yönündeki uygulamalarıyla   düne, bugünü ve geleceği örnek olarak gösterilebilir. Şu hâlde Cengiz Han’ın başarılarının perde arkasında görünmeyen faktörlerden birisi de bu özelliğidir.

Cengiz Han’ın oğulları ve torunlarına her fırsatta vermiş olduğu öğütlerinden hemen herkesin ama özellikle de yöneticilerin dikkatlerine sunma düşüncesiyle, yaşadığı yüzyılın dâhi insanın öğütlerinden seçmeleri okuyucularımla paylaşma düşüncesiyle günümüzden yaklaşık olarak 800 yıl öncesindeki devlet yönetimine kısaca hep beraber göz atalım.

1) Cengiz Han her birisi devlet yönetimi konusundaki öğütlerini verirken, her defasında farklı konuları gündeme taşırdı.

2) Devlet yönetiminde liderliğin anahtarının, öfke ve kibir kontrolü ile mümkün olduğu hususunu ısrarla vurgular ve hayatından örnekler arasında; Devlet yönetmenin vahşi bir aslan terbiyesinden daha güç olduğunu sık sık tekrarlardı.

3) Şartlar ne olursa olsun hiçbir konuda gurura kapılmamaları konusunda uyarırdı. Şayet gururunuza kapılırsanız liderlik edemezsiniz.

4) Her konuda asla en güçlü ve akıllı insanın kendileri olduğunu düşünmemelerini öğütlerdi. Çünkü yüksek dağların üzerinde yürüyen hayvanlar, dağın tepesine tırmandıklarında dağdan daha yüksek olurlar.

5) Cengiz Han, kendisi az ve öz konuştuğu için oğul ve torunlarına da fazla konuşmamaları konusunda uyarır ve sadece söylenmesi gerekenleri söyleyin.Çünkü gerçek bir lider, görüş ve düşüncelerini kelimelerle değil, eylemleriyle göstermelidir. Halkı mutlu olmayan toplumların yöneticileri nasıl mutlu olabilirler?

6) İnsan hayatında hedef, amaç ve planlamanın önemini tekrarlardı. Bir lider hedefi olmadan değil bir adamı,değil insanların hayatlarını, kendi hayatını bile sürdüremez.

7) Savaşlarda bir orduyu yenmenin, bir ulusu ele geçirmekle aynı şeyler olmadığını, uygulamış olduğun strateji ve askerlerinle bir orduyu yenebilirsin. Fakat bir ulusu fethetmenin yolu, insanların kalbini kazanmakla mümkün olur.

8) Güzel kıyafetleriniz, hızlı koşan atlarınız ve güzel kadınlarınız olduğunda vizyonunuzu ve amaçlarınızı unutmanız, kaybetmeniz daha kolay olur. Bu gibi durumlarda bir köleden farklı olmazsınız ve istisnasız her şeyi kaybedersiniz.

9) Cengiz Han’ın oğul ve torunlarına vermiş olduğu öğütler, aslında kendi hayatında fiilen yaşadığı ve hayat tarzı haline getirmiş olduğu hususlar olması son derece önemlidir.

Cengiz Han’ın yaklaşık olarak sekiz yüz yıl önce yaşamış, yola çıktığında, bey veya hükümdar evladı olmadığı için şehzade değildi. Çocukluk ve gençlik yıllarında akıl almaz sıkıntılar çekmiş, defalarca ölümle burun buruna gelmiştir. Okuma yazma bilmediği, fakat oğlu ve torunlarına devrin en bilge ve tecrübeli kimselerin öğretmenlik yapmışlardır. Bu yüzden Cengiz Han, asrının dâhi insanı olarak bilinmektedir. Saygılarımla.

ayuvali48@gmail.com

 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157