banner153
03 Ağustos 2020 Pazartesi

ÇOKLU KİŞİLİK BOZUKLUĞUNA DİKKAT

06 Haziran 2018, 21:14
Bu makale 3563 kez okundu
ÇOKLU KİŞİLİK BOZUKLUĞUNA DİKKAT
ERKAM DURMAZ
Çoklu kişilik bozukluğu kişinin bilinç düzeyinde birbirinden farklı en az iki kişiliğe sahip olması ve bu kişilik yapıları arasında geçişler yaşaması durumuyla karakterize olmuş olan psikolojik bir hastalıktır. Tek bir bedeni paylaşan bu kişilik yapıları birbirlerinden her bakıma farklı olabilmektedir. DKB hafıza, bilinç ya da farkındalığın, kimlik ve/veya algının parçalanması ya da bozulması durumudur. Zihinsel işlevler normal olarak sorunsuz çalışmaya devam eder.Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan hastalar; iki veya daha fazla kimliğin özellikleri taşımaktalar. Bu farklı özellikteki karakteristik özelliklerin sayısı 2 de olabilir 100’den fazla da olabilir. Genel olarak bu sayının 10 civarında olduğu biliniyor. Bu kişilik özelliklerinden en az iki tanesi, kişinin davranış modellerini kontrol altına alıyor, çok daha baskın şekilde kendini gösteriyor. Hastada kendisini gösteren her bir karakter kendine özel bir hikayeye, kişisel görünüşe, davranış modellerine, fiziksel özelliklere ve ada sahiptir. Bu karakterlerden bazıları ise sadece bazı durumlarda ortaya çıkıyorlar. Baskın kimlikler her daim ortada iken, alternatif kimlikler çok kısa süre içinde değişebiliyor, biri diğerini baskılayabiliyor. Bir kimlikten diğerine hızlıca geçiş ise psiko-sosyal stresle tetikleniyor.Çoklu kişilik bozukluğu hastalığıyla yaşayan kişilerin hafızalarında kişisel geçmişi, iletişimde olduğu insanlar, bulunduğu mekanlar, yaşadığı olaylara dair ciddi boşluklar bulunur, bu boşlukları doldurmakta zorlanırlar. Hastanın o anda büründüğü farklı kimlikler farklı olayları hatırlayabilir. Fakat genellikle baskın olmayan, pasif kalan karakterlerin hafızaları çok daha sınırlıdır.Travma şiddeti ne kadar büyükse kişilik sayısı da o kadar artabilmektedir. Kişiler bir kişilikten diğer kişiliğe genellikle ani olarak geçer. Saniyeler içerisinde olabilen bu geçiş çoğu zaman kolaylıkla farkedilir. Elbette bu durumun fark edilmesi kişiliklerin benzerlik ve farklılıklarına bağlıdır.Çoğu vaka çocukluk döneminde başlasa da tanı konması ergenlik ve genç yetişkinlik dönemlerini bulur. Dissosiyatif kimlik bozukluğu ile ilgili psikiyatrideki bilimsel görüş, öteki kimliklerin kesinlikle farklı kişilikler olmayıp, aslında kişinin kimliğin, bilincin ve belleğin çeşitli yönlerini bütünleştiremediğidir.Bu hastalığı yaşayan kişilerde genellikle stres bozukluğu sorunu da görülebilmekte. Bu stres bozuklukları da aile içi ya da yakınlarla olan iletişimi, ilişkiyi olumsuz etkilediğinden çoklu kişilik bozukluğu da artarak devam edebilir.
ÇOKLU KİŞİLİK BOZUKLUĞU TANISI NASIL YAPILIYOR?
Bu hastalara öncelikle kişilik testleri uygulanıyor ve çevresinde onunla iletişim halinde olan kişilerle görüşmeler yapılıyor. Hastaların anlattığı hikayelerdeki tutarsızlıklar, birbirinden kopuk hikayeler, hastanın davranışlarındaki ani değişimler ve görüşme sırasında yaşanan geçişler çoklu kişilik bozukluğu tanısı için önemlidir. Bir de hastayı tanıyanların anlattıkları da durumu destekler nitelikteyse tanı konur.
ÇOKLU KİŞİLİK BOZUKLUĞU NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Tedavide hasta psikolojik danışmanlar ve psikiyatristler tarafından seanslarla alınırlar, hastanın içindeki parçalanmış kişilikler ve onları ortaya çıkaran faktörler belirlenir. En nihayetinde bunların bütünleştirilmeye çalışılır. Tedavide hem psikolojik destek hem de ilaç kullanılır. Tedavi uzun süreli, sistemli ve kesinlikle devamlılık gerektiren bir süreçtir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV