banner203
29 Ocak 2023 Pazar

DAVUTOĞLU VE BAHÇELİ

23 Temmuz 2019, 09:48
Bu makale 714 kez okundu
DAVUTOĞLU VE BAHÇELİ
KADİR DAYIOĞLU
Eski Başbakanlarda Ahmet Davutoğlu’nun yeni bir parti kuracağı söyleniyor. Yukarı da Allah var, hazret de bu görüntüyü veriyor… Suriye politikası bağlamında; “bu Cuma Şam Emevi Camii’nde namaz kılacağız!” türünden laflar edince ben de; “keşke tuğla kalınlığında Stratejik Derinlikler kitabı’nı yazacağına Falih Rıfkı merhumun Zeytindağı kitabını okusaydı!”, demiştim…
 
Ha. Bir şeyi hatırlatayım. Bu kitabı, bana, çıktığı yıllarda, Büyükşehir Belediyesi tarafından hediye edilmişti. Sanırım, biraz “imana gelsin, ufku açılsın!”, diye… Okudum, size tavsiye etmem, çok sıkılırsınız.
 
Yine o yıllarda, MÜSİAD Kayseri Şubesi başkanlarından, “abi abi!” diye saygıda kusur etmeyen bir eski dostumuz, o dönem Yargıtay Başkanı olan Sami Selçuk’un kitaplarını vermişti bana. Sanırım, toptan almışlar, dağıtıyorlardı. Yine o yıllarda, bugün adını unuttukları hatta “bölücü/ateist” gözü ile baktıkları Fikret Başkaya’nın “Paradigmanın İflası” başucu kitaplarıydı. Öyle ya, Başkaya, her sayfasında Mustafa Kemal ve Cumhuriyet’e “bindiriyordu!”
 
Öyle ya, o yıllarda çok sıkışıktılar, “surda henüz bir gedik açmamışlar”, Selçuk gibi “hukuk devletini”, “hukukun üstünlüğünü” savunanlara ihtiyaçları vardı. Yine o yıllarda, henüz “FETÖ” ile izdivaç halinde değillerdi. Hatta, gölgelerine kurşun sıkarlardı.
 
Hatırlar mısınız; kurdukları sigortaya yapılan operasyonu, Gülen Cemaati’nden bilmişlerdi. Zira onlarında bir sigorta şirketleri vardı. Parsadan pay almalarına izin vermemişlerdi. 2002 sonrası, iki kavgalı grup izdivaç yaptı. Neden? Bunları bir araya getiren ortak hedef neydi?
 
Biliyorsunuz, kurulan sigortanın Kayseri ayağı, bir gecede derdest edilip Ankara’ya götürülmüşlerdi. Sami Hoca’nın kitaplarını hediye eden arkadaş da bu ekibin içerisindeydi… Tabii, merhum Ali İhsan Varinli gibi sağdan vuruşmayan bir iki kişi de yok değildi aralarında.
 
“Zeytindağı”nı okumaları konusunda, hâlâ aynı görüşteyim. Neo Osmanlıcılık yapanlar, “Ümmetin birliği, dirliği” peşinde koşanlara ve tabii siyasilere aynı tavsiyeme devam ediyorum… Anadolu’nun çilekeş, yağız çocuklarını Arap çöllerinde kırdırdık; ayakta kalanlar da zor döndü Anadolu’ya…
 
Ne adına, “Mukaddes toprakları” korumak için. Ama Saray ve yöneticiler petrol bölgelerine sızmak isteyen Almanların maşası olduklarının farkında bile değildiler.
 
Bunu en iyi ve hem de yaşayarak bilenlerden Mustafa Kemal; “karışmayın Arapların işine, bulaşmayın bu coğrafyaya!”, diyordu. Kendi içlerinde dirlik, düzenlik sağlayamamış, birbirleri ile kavgalı insanları, “ümmetin birliği” adına bir araya getirebileceğimizi sanıyor(uz)duk.
 
O nedenle, büyük adamdır Atatürk… İtiraf edeyim, bunu da AK Parti iktidarıyla öğrendim. Teklif ettikleri geleneksel dinin ne olduğunu da… Sağ olasın!.. O nedenle, şahsen ben medyunu şükranım bunlara… İnanın, boşa geçen, bunların değirmenine su taşıdığım yıllarıma yanarım. Cahit Sıtkı gibi;
 
“Abbas
-------
Ve zamana.
Katıp tozu dumanı,
Var git.
Böyle ferman etti Cahit,
Al getir ilk sevgiliyi Beşiktaş' tan;
Yasamak istiyorum gençliğimi yeni baştan.”
***
Tabii, her T.C. vatandaşı gibi Davutoğlu’nun bir parti kurması, onun yasal hakkıdır. Çoğulcu siyaset için de iyi bir şey. Ayrıca; kimseyi de ilgilendirmez. Amma lakin, Davutoğlu piyasaya çıktığı andan beri, Devlet Bahçeli’nin ağır eleştirilerine muhatap oluyor.
 
Neden?
 
Kusura kalmayın, nedenini anlayabilmiş değilim. Öyle ya, siyasal görüş uyuşmazlığı nedeniyle, hedef kitlesi MHP ve ülkücüler değil, Davutoğlu’nun… O nedenle, bu telaş, bu hücum anlaşılabilir değil…
 
Meral Akşener ve İYİ Parti için, ağıra kaçan sözlerini anlarım. Zira, İYİ Parti’nin ana gövdesi MHP ve ülkücülerden/milliyetçilerden oluştu… Ama Davutoğlu’nun hedef kitlesi ile Bahçeli’nin hedef kitlesi çok farklı.. O nedenle diyorum, neden rahatsız oluyor, Bahçeli?
 
Tayyip Erdoğan, rahatsızlığını açığa vurmazken, Devlet Beyin bu telaşı neyin nesi? Anlayabilmiş değilim.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV