banner153
05 Haziran 2020 Cuma

DEĞİŞİM VE ÖZ ELEŞTİRİ

08 Temmuz 2019, 09:35
Bu makale 540 kez okundu
DEĞİŞİM VE ÖZ ELEŞTİRİ
KEMALETTİN TEKİNSOY
Değişim zor, hele hele bizim ülkemizde imkansız derecesinde. Osmanlı 600 yüzyıl süren 3 kıtaya yayılmış devri saltanatının üç yüzyılını örgütlenmede, sanatta, siyasette, mimaride, ekonomide, düşüncede dünya lideri olarak geçirmesine rağmen, gelişmeleri doğru okuyup devlet yapısını yenileyemediğinden tarihteki yerini aldı. Hem son zamanlarında kendisi, hem de yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti, yapamadığı değişimleri dışarıdan, zorlamayla ve belki de istemediği şekillerde yapmak zorunda kaldı. Yani değişimi ya kendi iç dinamiklerinizle gerçekleştirirsiniz veya size dayatılan değişimi yapmak zorunda kalırsınız.
Herkes İstanbul Büyükşehir seçimlerinde ortaya çıkan sonuçtan sonra, vur abalıya misali AK Parti ve Genel Başkanı Sayın Tayyip Erdoğan'a ya akıl veriyor veya ömür biçiyor. 31 mart seçimleri tek başına bir belediye başkanlığı seçimi değildi. Aslında ülkemizdeki hiç bir seçim tek başına siyasi partilerin katıldığı, kendi içimizde cereyan eden bir seçim olmadı. Osmanlının son zamanları dahil, ülkemizin yönetimi hiç bir zaman bizim iç işimiz olmadı. Global bir güç olma özelliğimizi yitirdiğimiz günden beri bu ülkenin yönetimine hep uluslararası güçler müdahil oldu.
***
İç siyaseti dizayn etme girişimleri yakın zamana kadar üstü örtülü olarak gerçekleşse de bir kaç seçimdir alenileşti. Kendi içinde güç blokları oluşturan batı ülkeleri Türkiye'yi yöneteceklerin hep kendilerine yakın birileri olmasını istedi ve bunu örgütledi. Bunu gerçekleştiremeyip ipleri elinden kaçırdığı zamanlarda desteklediği darbelerle işleri kendi istedikleri gibi yoluna koymaya çalıştı.
İlk defa Türkiye'de bir parti tüm iç ve dış etkenlere rağmen 17 senedir iktidarda kalmayı başarıyor. Artık AK Partinin alt edilemeyeceği gibi bir kanaate kapılan muhalefet partileri son derece agresifleşmişken İstanbul seçimleri ile içine düştükleri ümitsizlikten bir anda kurtuluverdiler. Aslında bu gelişmeler 31 mart mahalli seçimleri ile az-çok kendini göstermeye başlamıştı.
***
Peki 17 sene sonra ne değişmişti ki muhalefet silkindi, AK Parti geriledi? Şu bir gerçek ki, AK Parti kendisini yenileyemiyor. Halbuki "değişmeyen tek şey varsa o da değişimdir" diye bir söz vardır. Doğa değişiyor, insanlar değişiyor, kainat değişiyor. AK Partinin kurucuları, çevresindeki kadroları değiştirip yenilemediği gerekçesi ile Erbakan Hoca'ya tepki ile AK Partiyi kurmuşlardı. Değişimi o kadar önemsiyorlardı ki, üç dönem şartını getirmişlerdi. Sonradan o kural da kalktı.
Yine bu değişim olgusunu gözden kaçırdıklarından olsa gerek daha önce bakanlık, başbakanlık, meclis başkanlığı yapmış yaşı yetmişlere dayanmış (öyle değilse bile görünüş öyle) Binali beyi getirip kırklı yaşlardaki bir adayın karşısına çıkardılar. Siz ne kadar tecrübesine, iş yapma becerisine güvenseniz de, bu yaşlara gelmiş insanlar artık bir çok aktivitelerini kaybederler, gençlerle ilişki kurmakta zorlanırlar ve sırtlarında bir çok bagajları vardır. Onlara ya yapabilecekleri daha uygun görevler tevdi etmek veya köşelerine çekilip tecrübelerini kağıda dökmek, gençleri yetiştirmek ve ibadet yakışır.
***
Değişimin CHP boyutuna bakınca neler gözüküyor? CHP'nin İstanbul Büyükşehir adayı bazında bakıldığında önemli bir değişim gerçekleştirdiği anlaşılıyor. CHP adayı klasik Cumhuriyet Halk Partisi profilinden tamamen uzak, halkla diyalog kurabilen, seçkinciliğe mesafeli, inançlara saygılı bir görüntü çiziyor. Zaten seçimlerdeki başarısını bu özelliklerine borçlu olduğunu söyleyebiliriz. Aksi taktirde karşı mahalleden oy alması ve seçimleri kazanması da mümkün olmazdı.
Peki bu değişim, partisinin tabanında ve liderlik seviyesinde de yansıma bulabilir mi? Yani CHP tabanı ve parti yönetimi halk kitlelerini inanç ayrımı gözetmeksizin kucaklayabilir mi, hiç bir ayrım yapmaksızın kendisinden farklı düşünen insanlarında devlet yönetiminde yargıda, askeriyede, üniversitelerde bulunmasına sıcak bakabilir mi, yoksul halk kitlelerine çözüm önerileri getirebilir mi, halkın sofrasına oturup derdini dinleyebilir mi, ülkenin kalkınması için gerekli atılımları yapabilir mi? Gerek parti üst yönetimi gerekse CHP nin klasik seçkinci tabanında böyle bir değişim gözükmüyor.
Bu da İstanbul Büyükşehir adayındaki noktasal değişimin tüm CHP yi kapsayacağı konusunda ümitsizlik yaratıyor. İlerleyen zamanlarda İstanbul Büyükşehir adayının şahsında yakaladığı değişimin CHP liderliğine ve tabanına yansıması hem ülkedeki barış ortamının gelişmesine hem de ülkemizin gelişmesine büyük katkı sunacaktır. Bununla birlikte kendi halkının inançları ile kavgalı bir partinin bu değişimi gerçekleştirebileceği konusunda ciddi kuşkular taşıdığımı ve çok da ümitvar olmadığımı belirtmekte yarar var.
Haftaya birlikte olmak dileğiyle sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157