banner87
14 Ekim 2019 Pazartesi

DENİZ OLUR

20 Haziran 2019, 11:12
Bu makale 186 kez okundu
DENİZ OLUR
ŞABAN GÜNER
Trabzon’un Arallı ilçesinde sel felaketi üç insanımızın ölümüne ondan fazla yurttaşımızın ise yaralanmasına sebep oldu. Maddi hasar ise cabası!
Ölenlere rahmet, yaralılara şifalar diliyorum. Zaten yetkili yetkisiz herkese aynısını yapıyor. “Ne yaparsın kader” diyerek sorumluluktan kurtuluyor.
Kaderi insanların çabası, davranışları ve tercihleri yaratır. Alnımıza bir kader yazılı ise bu dünya nasıl imtihan yeri oluyor? Allah senin neyi nasıl yapacağını biliyor. O sana akıl ve ilim veriyor. Peygamberleri ile vahiy gönderiyor. Yanlıştan doğruyu ayırmak senin iradene kalıyor.
Dere yataklarına yapılan evlere göz yumuluyor. Çürük yapılara oturma izni veriliyor. Taşkın kanalların yapımı ve bakımı yetersiz. Sel, deprem, yangın oldu mu kader deyip işin içinden çıkıyoruz.
Belediyelerin görevleri denilince akla ilk gelen, kaldırım döşeyip, çiçek ekmek oluyor. Bunlar elbette lazım. Ama hasta kanser olmuş. Yaptığın makyaj ile onu yaşatamazsın ! Tedavi gerekiyor. Olacaklara önceden tedbir almak gerekiyor. Buna şimdilerde “felaket senaryosu deniliyor. Eskiler olacağı tahmin edip tedbir almak derlerdi.
Çalışma Bakanlığı iş yerlerinden bu raporları ve tedbirleri istiyor. İş güvenliği uzmanlarını bu doğrultuda çalışıyor. İşini ciddi yapan işletmelerde başarı elde ediliyor. Ama belediyelerimizde bu felaket senaryoları yok. Zaten bunu sorana da rastlayamazsınız.
Çoğu belediye meclisinde son seçimlere kadar muhalefet dahi yoktu. Başkan ne der, ne ederse Meclis’ler hemen onaylıyordu.
Bakın Kayseri Büyük Şehir meclisinde Kazım Yücel ve Erhan Özhan teklifler yapıyorlar. Önergeler veriyorlar. Kabul görüyor. Kazanan Kayseri oluyor.
Akıl, ilim, istişare ile yapılan her şey güzel olur. Afaki konuşmalar, gösteriş için harcanan emek ve para israftır. Milli serveti heba etmek, enerjiyi toprağa vermektir.
Belediyelerimiz görülmese bile önce alt yapıya önem vermek zorundadır. Yoksa çiseleyen her yağmur sele dönüşür. Her yan göl olur, deniz olur. Zaten öylede oluyor.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV