banner153
06 Haziran 2020 Cumartesi

DERS ZİLİ ÇALDI

12 Eylül 2019, 09:48
Bu makale 1109 kez okundu
DERS ZİLİ ÇALDI
ŞABAN GÜNER
Tatil bitti, on sekiz milyonu aşkın öğrenci ve bir milyondan fazla öğretmen okullara koştu. Şimdi sokaklar dolu dolu, sınıflar cıvıl cıvıl oldu.

Yeni eğitim ve öğretim yılı yavrularımıza, ailelerine, öğretmenlerimize ve tüm milletimize hayırlı olsun. İnşallah huzur ve sevgi dolu bir öğretim yılı geçiririz.

Yaprakların solduğu, tabiatın uykuya hazırlandığı zaman diliminin hüznünü bir nebze olsun yavrularımızın sevinç çığlıkları dağıtıyor. Her bitişin, aynı zamanda bir başlangıç olduğunu hatırlıyoruz.

Tükenişlere yakınmak yerine, başlangıçlara sevinmek gerekiyor. Sevinmenin ötesinde onların eğitimleri için elimizden gelenin fazlasını yapmalıyız. Bu çocuklar yarınlarımız olacak. Geleceği bunlar inşa edecek. Tüm mirasımız bunlara kalacak. Her şeyimizin emanetçisi olup, emaneti koruyup, çoğaltarak sonraki nesillere devretmeleri, bu gün alacakları eğitimin kalitesi ile doğru orantılı olacak.

Bu nedenle Yüce Atatürk, “muallimler gelecek nesiller, sizlerin eseri olacak” demiştir. Eser yapmanın ilk şartı, sanatkâr olmaktır. Sanatkâr olmak için bilgili olmak ve bilgiyi iyi yönde kullanmak gerekir.

Bir sanatkâr hassasiyeti ile yavrularımızı eğitmeleri, ahlaklı, faziletli, adaletli ve aynı zamanda ilim ve fenle donatılmış nesiller yetiştirmelerini öğretmenlerimizden bekliyoruz.

Öğretmenlerimiz, hiçbir güçlükten yılmayacaktır. Şikâyet edip, mazeretlere sığınmayacaktır. Çalışacak, çok çalışacaktır. Başöğretmenleri Atatürk ün işaret ettiği medeniyet seviyesine koşacaktır, koşmalıdır.

Elbette maarifin sorunları olacaktır, bu sorunlar ve zorluklar hep olmuştur, olacaktır. Bu yılgınlık yaratmamalı. Aksine hırsımız ve gayretimiz artmalı.

Bakın dünkü mekânlar ve fiziki şartlar tarih oldu. Acı tatlı birer anı olarak yâd ediliyor.

Bugün okul ve dersliklerimiz çok daha fazla ve modern oldu. Artık yokluklarla değil var olanın daha iyisine ulaşmak içim yakınıyoruz. Bu bile iyiye gidişin işaret fişeğidir.

Devlet ve veliler öğretmenlerimize yardımcı olmak için yarışmalıdır. Devlet gözetiminde aile, öğrenci, öğretmen işbirliği hedefe gidişin başlangıcıdır.

Güçlü geleceğimiz için hep birlikte daha çok çalışmalıyız. Gayret bizden olursa yaratanın takdiri güzel olacaktır. Nice güzel eğitim yılları diliyorum.

Bu yazıyı yazarken  ajanslara Kerbela da yüzlerce insanın ölüm ve yaralanma haberi düştü. Aşure günü anmaları bir anada acıya dönüştü. Yüreğimiz yandı, üzüldük. Mevla ölenlere rahmet eylesin, yaralılara şifa versin.

Kerbela faciası İslam tarihinin acı bir sayfasıdır. Devlet başkanı olmak için Şam’a giden Peygamberimizin sevgili torunları, Hazreti Ali nin çocukları Hasan ve Hüseyin ile kafilesinin katledildiği yerin adıdır kerbela! Muaviye nin oğlu Yezid in işlediği günahın mekânı Kerbela olmuştur. Saltanat savaşlarının bir ümmete vereceği ateş burada yakılmıştır.

MS 680 yılında bu katliam ile Müslümanların arasına nifak tohumları atılmıştır. Bin üç yüz otuz dokuz yıl sonra panik nedeni ile yaşananlar bir kez daha İslam âlemini acılara boğmuştur.

Tüm İslam alemine, baş sağlığı diliyorum. Allah yardım etsin diyorum.

 

 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV