banner153
banner156
05 Nisan 2020 Pazar

DEVELİ’DE BİR HİZMET ERİ: MUSTAFA AKDOĞAN

22 Şubat 2020, 07:27
Bu makale 5246 kez okundu
DEVELİ’DE BİR HİZMET ERİ: MUSTAFA AKDOĞAN
KADİR ÖZDAMARLAR
 DEVELİ’DE BİR HİZMET ERİ:
MUSTAFA AKDOĞAN

Hiçbir şey sonsuza kadar saklı kalmayacaktır,”
Bizde aile hatıraları pek yazılmaz. Bu bakımdan çevresine yardımı dokunan ve faydası olan nice aileler vardır ki nerdeyse unutulmuşlar dünyasındadır. Fakat gün gelir, bir vefalı el, hiç hatırda yokken öyle bilgileri erbabının önüne kor ki yazmak kaçınılmaz görür. Gerçek hizmet erlerinden öyleleri vardır ki adamın yok olduğu günlerde ortaya çıkar, hizmetlerini yaparlar ve fakat birden kendileri ortadan kaybolurlar. Bunun çok örnekleri vardır. Alkışlanmayı beklemezler ve görevleri sona erdikten sonra da arkalarına bakmazlar!
Bu bakımdan tevazu bir başka bir şey, bildiklerini ve gördükleri, tarihe not düşme adına, yazmaları, belge bırakmaları ve kitaplaştırmaları ayrı bir olaydır. İşte Develi kültür dünyasında İlhami Şekercioğlu ”Göç Bizim Kaderimizdi”; Ahmet Fırat’ın” Torosların Ehmet’i; Yıldız Coşkun “Babam ve Ben”, Mustafa Çekemoğlu “Soyağacımın Altında-Hayat Devam Ediyor” ve M. Cemal Cebeci “Doksan Üç Yılın Ardından Hatıralarım; Şazimet Erdoğan “Gönül Bahçem”, Kadir Özdamarlar; Develi Aşağı Everek’ten Hatıralar vb eserlerle kendisi ve ailesinin tarihi ile ilgili hatıralar zinciri. Bu gibi eserlerle bazıailelerin tarihi ve tarihiyle de nice bilinmeyen hatıralar zincirini ibretle okuyoruz. Develi’nin eski kültürü ve tarihi hakkında önemli notlar buluyoruz, bilgi sahibi oluyoruz. Halbuki hatıralarını ve aile hayatlarını çok merak ettiğimiz nice aileleri hala merak eder duruyoruz.
Bilirim hatıralar da ve yaşama biçim ile anlayışı bilhassa çok hızlı göçler ve baskın kültürle öyle hızlı değişiyor ki! İşte Develi’ye mal olmuş öyle kültür tarihimiz için önemli fotoğraflar, mektuplar, belgeler gibi çok önemli etnoğrafik belgeler vardı ki, bunların yayınlanması veya bir yerde toplamasını beklemek hakkımız değil mi. Unutmayalım ki “Develi’de Zaman Mekan ve İnsanlar” adlı kitabıma fotoğraf toplarken zorluğunu bir ben bilirim, bir Allah bilir. Hele Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı üyelerinin resmini toplarken… Ankara’dan, İstanbul’dan, Develi’den… Nazlanmalardan, para beklemelerinden… Hangisini sayayım… İşin bir de magazin tarafı, birbiriyleküs ailelerden malzeme toplamak illallah dedirtti!
Her ne ise!…
Şimdi elimde bir tesadüf eseri yazdırttığım, Uzm. Müh. Erdal Akdoğan’ın 1946 yılında Develi DP İlçe Teşkilatı’nı bir grup idealist arkadaşıyla birlikte kuran, Develi dışından Develi Ortaokulu’nda okumak için gelen öğrencilere ev bulan, onların elinden tutan, siyasi gücüyle özellikle köy yollarını yaptıran, haksız davranan memurlara çeki düzen verdiren, Develi’de ilk özel gazete olan Demokrat Develi’yi çıkaran, İl Encümen Üyeliği yapan ve Develi’ye lise açılması için basın kanalıyla yayın yapan fakat kırk bir yaşında vefat eden bir babadan bahsediyorum. Onun hayatından bir bölümü oğlu E.Akdoğan tarafından derlendi ve “Develi’de Örnek Bir Hizmet Eri Mustafa Akdoğan” adıyla belgesel bir kitap çıkartıldı. Hem de güzel bir baskı ile…
Mustafa Akdoğan beş erkek ve iki kız olmak üzere yedi çocuklu bir baba. Güçlü, zeki ve şuurlu, çalışkan ve çok sevilen, sayılan bir adamın elbette geniş bir de çevresi ve çok sevenleri olacaktır. Geride kendinden kalan nice seçim konuşmaları, nice milletvekillerinden gelen mektup ve telgraflar, fotoğraflar, iki defa dört yıla yakın askerlik yaptığı için nice zengin hatıralar sahibidir.
İşin enteresan tarafı babaya ait bu zengin hatıra malzemeleri oğlu Uzm. Müh. Erdal Akdoğan tarafından büyük bir itina ile saklanmış olduğunu gördük. Sonunda belgeler tek tek tasnif edildi. Seçim ve propaganda nutukları 1950-1954 yılarına ait ve Osmanlıca yazılmıştı. Bunlar günümüz Türkçesine çevrildi eldeki mektuplar ve fotoğraflar belli bir plan dahilinde hazırlanmıştı… Eser özetle M. Akdoğan’ın hayatı, Eşine yazdığı Mektuplar, Kendisine Yazılan Mektuplar, Seçim Konuşmaları ve Belgeler olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.
Eserin başında Kadir Özdamarlar tarafından yazılan Develi Siyasi Tarihinin Özeti ile Erdal Akdoğan’ın babası hakkındaki yorumu ile seçim konuşmalarındaki ele alınan konular bugüne de ışık tutmaktadır. Bir yıllık bir ömrün hikayesi. Bir hizmet erinin hikayesi. Ayrıca vefalı bir evladın da bir vefası ve hem ailesi hakkında ve hem de hizmet eri bir babanın örnek hayatını ortaya çıkarması ne güzel bir olay. Develi siyasî hayatı ve Türk kültürü için hayırlı bir çalışmadır.
Örnek olması dolayısıyla, yazarını kutluyorum.
Develi Çağdaş Gazetesi,17.01.2020

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV