banner153
banner156
31 Mayıs 2020 Pazar

DİKKAT; REHAVET OLUŞTU

09 Nisan 2020, 07:49
Bu makale 1328 kez okundu
DİKKAT; REHAVET OLUŞTU
MEHMET NİLKALI
Korona virüs salgını ile ilgili toplumda bir kesim olayın ciddiyeti ve alınan tedbirlerin yararlı olduğunun farkında. Ama maalesef azımsanamayacak kadar çok sayıda insanımızda halen olayın ciddiyetinde değil.
Bunu söylerken, çalışmak için sokağa çıkan insanlarımızı kast etmiyoruz. Çünkü olayın farkında ve aldıkları tedbirlerle işe gidip geliyorlar. Hatta onların en büyük endişeleri kendilerinin hastalanmalarından öte evdeki aile fertlerine bu hastalığı bulaştırma.
Ciddi anlamda böylesine tedirginlik varken halen vurdumduymaz insanların çoğunlukta olması ve bu insanların gayri ciddi hal ve hareketler içinde bulunmaları çokta doğru değil.
Maalesef bu insanların keyfi hareket içinde olmalarına bir anlam verilmiyor. Düşünün 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı getirilip, bu insanlarımıza olayın ciddiyetini anlatmaya çalışmamıza rağmen halen büyük bir çoğunluğu can sıkıntısı ve basit nedenleri sebep göstererek halen sokağa çıkmaktadılar.
Bu süreç yaşanırken bilim kurulu olması gereken bir adım daha attı ve 20 yaş altı gençlerin ve çocukların sokağa çıkmaması için karar aldı.
Aslında geçen hafta biraz güneşli havada hemen parkları ve parklardaki spor alanlarını dolduran gençlerle ilgili bu adım çok önce atılmalıydı. Artık bu adım geçte olsa isabetli bir kararla süreci devam ettiriyoruz.
Şimdi 65 yaş için verdiğimiz mücadeleyi 20 yaş altı gençlerimiz içinde veriyoruz. Çünkü onlar
Halen sokaklardalar ve işin ciddiyetini onlarda anlamış değil.
Bütün bunlar yaşanırken şimdi karşımıza özellikle şehrimizde çıkan yeni bir durum var. Valiliğim, pandemi kurulunun ve sağlık müdürlüğünün bunun önüne geçebilmesi için sürekli açıklamalarda bulunması şart.
Kentte vaka sayısı ve ölüm sayısının çok düşük olduğu gibi yorumlarla birlikte şehirde korkulacak bir durum yokmuş söylemlerin altında yasakların delinme olasılığının varlığını gösteriyor. Çünkü vatandaş arasındaki söylemlerde izole, mesafe, herkesin kendisini karantinaya alması hadiselerinde gevşeme ve rehavet olmakta. Yetkililerin dikkatine….

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV