banner87
20 Mayıs 2019 Pazartesi

DİNDARLAR GİDEREK DÜNYEVİLEŞİYOR

08 Mart 2019, 10:08
Bu makale 175 kez okundu
DİNDARLAR GİDEREK DÜNYEVİLEŞİYOR
M.KEMAL ATİK
Zenginlik yaşamın amacı mıdır? Yaşamı amacından üstün tutan servet mutluluğun ve erdemliğin kaynağı mıdır? İnsanı değerli kılan, onu yücelten şey servet midir? Çağdaş yaşamımızın gidişatını derinden etkileyen güç servet midir? Tüm bu sorulara evet dersek işte o zaman pek çok sorun ile karşı karşıya kalırız. Bir kere servet arayışından maksadımız, en çok parayı kazanma arayışı, sonsuz kazanma açgözlülüğü olmamalıdır. O zaman servet yalnız kalbin kabı hükmünde olur. Bu kalp sahibini yok olmaya sürükler. Zamanla acınacak bir rahat düşkünlüğü içinde kirli bir nehir gibi kirletir. Zenginlik artınca, gurur, kızgınlık ve dünyaya duyulan sevgi de artar. Bu da beraberinde gururun, kızgınlıkların, bedensel ve dünyevi arzuların ve küstahlıkların artmasına neden olur. Böyleleri insanlık ile hak dinin mensupları arasındaki hakikati saptırarak birlik ve bütünlüğü bozmaya yönelik aykırı düşünceler ve hiziplerin oluşmasına zemin hazırlar. Toplumu kaderci çizginin karanlığında tutamayınca, yeni bir aldatmacanın labirentine çekmeye çalışır. İnsanlar tam da ışığa yaklaştıkları bir anda, onları kandırarak yeni bir karanlığın içine atar. Kendileri dinin kurallarına ve değerlerine sadık olmasalar da kendilerini dindar addederler. Kanaatkârsızlıklarını cimrilikleriyle birleştirerek günahın egemenliği altında sürdürdükleri hayatlarında ruhlarını bedenlerinden önce öldürürler. Böyleleri, saf dinin yozlaşmasını engelleyenlere karşı sinsice tedbirler alırlar. Bunlardindarlığı sadece ibadetlerden ibaret sayarlar.Hal bu ki dindarlık şeffaflığı, dürüstlüğü, ahlaklı ve merhametli olmayı gerektirir. Dindarlık insan haklarını savunmayı, kul hakkını, hukukunu gözetmeyi, kadınların, çocukların haklarını korumayı, ehliyet ve liyakate önem vermeyi ve de adaletli olmayı dini bir vecibe olarak görmeyi gerektirir.
Halkın değerlerini sömürerek kazanç elde etme esasına göre kurulu, zora dayanan kazanç fırsatlarını kendi çıkarları için kullanan kapitalist sistemin birey ve toplum üzerine uyguladığı kurallar din dışı, gayri ahlaki davranışlardır. Böyle bir yaşamdadinin biçimi olduğu gibi kalırken, ruhu hızla yok olur. Toplum bencilleşir, yozlaşır. Tolum yozlaşırsa tüm dengeler kaybolur. Yaşam Çekilmez bir hal alır. O zaman herkesin kendi kişisel menfaatini düşünmekten başka amacı olmaz.
“Maalesef bu gün geldiğimiz durum itibariyle Kur’an’ın ve Hz. Peygamberin evrensel mesajıyla aralarına duvarlar ören konu edinilen dindarlar, giderek dünyevileşmenin meftunu ve de mahkumu olmuş durumdalar. Böyle olduğu içindir ki dindar camiadaki vakıflar, sivil toplum kuruluşları insan hakları ve özgürlükler konusunda, kelimenin tam anlamıyla sessizliğe gömülmüş durumdalar”. Bundan kurtulmanın yolu, tüm dinlerin ortak değeri şudur: “Kendin için istediğini başkaları için de istemedikçe gerçek dindar olamazsın”. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV